MOBİL FOTOĞRAFÇILIĞI XPERİA XZ PREMİUM İLE KEŞFEDİN!

Xperia ile hayatı en iyi ve doğal haliyle yakalamak hiç olmadığı kadar eğlenceli!

Sony Mobile, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçıların 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü kutlarken akıllı telefonlarla mükemmel fotoğraflar çekmenin ipuçlarını paylaşıyor.  178. yılına girdiği bugünlerde teknoloji ile birlikte gelişen fotoğrafçılık, kişisel bakış açımızı ve en güzel anılarımızı biriktirmemizi sağlamaya devam ediyor.  

Xperia XZ Premium, dünyada bir akıllı telefonda ilk Süper yavaş çekim özelliğini sunan Motion Eye kameraya[i] sahip olmasının yanında dünyanın 4K HDR ekrana sahip ilk akıllı telefonu[ii] olma özelliğini de taşıyor. Xperia XZ Premium’da yer alan Öngörücü Çekim özelliği, kamera açıldığı anda hareketi tespit edip görüntüleri kendi belleğine kaydetmeye başlıyor ve siz deklanşöre basmadan bir saniye önce başlamak üzere kaydettiği dört fotoğraf arasından seçim yapmanızı sağlıyor. Daha fazla ışık yakalamak için %19 daha büyük piksel boyutuna sahip olan yeni Motion Eye kamera 19MP yüksek çözünürlüklü sensörü ile düşük ışık koşullarında bile mükemmel görüntüler çekmenizi sağlıyor. Xperia XZ Premium’un, gelişmiş kamera özellikleri ile mobil fotoğrafçılıkta çığır açmanızı sağlayacak kareler elde edebileceksiniz.

Türkiye’nin sevilen Sosyal Medya Fotoğrafçıları da mobil fotoğrafçılık konusunda Xperia XZ Premium’u tercih ediyor. Önder Koca https://www.instagram.com/onderkoca/ ve İlkin Karacan Karakuş https://www.instagram.com/ilkinkaracan/ mobil fotoğrafçılık üzerine Xperia XZ Premium ile yaşadıkları deneyimi şöyle anlatıyor.

Önder Koca: “Mobil fotoğrafçılık Xperia XZ Premium ile çok daha eğlenceli ve profesyonel bir noktaya ulaştı. Özellikle yeni Motion Eye kameranın 960 fps Süper yavaş çekim özelliği ile gözümüzün dahi yakalayamadığı hareketler bile yakalanabiliyor. Biz de böylece unutulmaz anlarımızı çok daha detaylı bir şekilde izleyerek muhteşem bir deneyim yaşayabiliyoruz. Xperia XZ Premium’un fotoğraf çekerken Öngörücü çekim özelliği sayesinde siz daha deklanşöre basmadan fotoğraflar çekip size en iyi anı sunması profesyonel makinelerde dahi olmayan bir özellik. Xperia XZ Premium kullanan bir sosyal medya fotoğrafçısı olarak yeni telefonu ekran netliği, hızı ve inanılmaz işler başaran kamerası ile çok sevdim. Xperia XZ Premium ile en karmaşık video sahnelerini çekmek ve doğru ayarlarla fotoğraf yakalamak işi bile çok basit hale gelmiş. Size düşen sadece deklanşöre basmak, sonrasında güçlü sensörler ve otomatik ayarlar sayesinde en iyi görüntüleri rahatlıkla elde edebileceksiniz.”

İlkin Karacan Karakuş: “Normal Şartlar” sıradanlık ve sıkıcılık getirir. Özellikle sosyal medyada farkedilmek istiyorsanız şartları biraz zorlamanız gerekir. Günümüz teknolojisi ürünleri normal şartlar altında hemen hemen benzer özellikleri gösteriyorlar. Peki normal olmayan şartlar? Yani ortamı biraz zorladığımızda; düşük ışıklı ortamlar, çok hızlı hareket eden ve kadrajı kaplayan nesneler, tekrarı imkansız anlar. Tüm bu durumları göz önüne aldığımızda Xperia XZ Premium çok baskın bir performans sergiliyor. İnsanların DSLR makinelerle bile fotoğraf çekmeye çekindikleri düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekebilmek veya bir vapurun arkasındayken martı sürüsünün hepsini netleyebilmek ve martıların hareketiyle değişen focus noktalarını hızla takip edebilmek. Güçlü renk dinamineğe sahip yüksek megapikselli bir telefon sizi sıradanların arasından kolayca ayırt edilebilie ve eğlenceli bir konuma getirebilir. Eğlence demişken; profesyonel anlamda saniyede 960 kare çekebilen ekipmanlara servet harcanırken, bu işlemi cep telefonuyla yapabiliyor olmak oldukça eğlenceli ve sıradışı bir deneyim haline geliyor. 4K video kalitesi ve Sony görüntüleme teknolojisinin de gücünü bunların yanına ekleyince, elinizde tuttuduğunuz cihaz, bir telefondan çok daha fazlası demek oluyor. Xperia XZ premium fotoğraf ekipmanlarımın arasında yerini çoktan aldı”.

İşte Xperia XZ Premium ile çekebileceğiniz fotoğraflar için bazı ipuçları;

Hayvanlar alemini keşfedin

İster evcil hayvan resimlerini kusursuz hale getirmek ister vahşi doğadaki hayvanları daha iyi fotoğraflamak isteyin, Xperia XZ Premium ile hayvanlar alemini tüm görkemiyle yakalayacaksınız. İlk olarak fotoğrafınız için perspektifi belirleyin. Daha özgün bir resim elde etmek için çekeceğiniz evcil hayvanınızın göz hizasını yakalamak üzere çömelin veya kameranızı aşağıda tutun, böylece çekiminiz daha doğal ve detaylı görünür. Xperia XZ Premium’un Hızlı Başlatma ve Çekim Yapma ayarı ile bir an bile kaybetmeden sadece 0,6[iii] saniyede kamerayı resim çekebilirsiniz.

Portrelerinize karakter katın

Işığın düştüğü noktalarla oynayın. Bu noktalar, ortaya çıkan fotoğraf üzerinde dramatik etkiler yaratabilir. Çekmek istediğiniz kare için yüzünün yarısı ışıkta, diğer yarısı karanlıkta kalacak şekilde bir kompozisyon oluşturmayı deneyin. Ekstra derinlik için ise Xperia XZ Premium’un HDR özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Gece selfie çekimlerinde net bir selfie için ışığın arkanızdan değil, yüzünüze geldiğinden emin olun. Xperia akıllı telefonunuzun ön kamerasında Süper Otomatik Modu’nu etkinleştirin. Böylece ön kameranın son derece hassas sensörleri sayesinde az ışıkta mükemmel selfie’ler yakalayabilirsiniz.

Yemek fotoğrafı çekme ipuçları

Mükemmel yemek fotoğrafları çekmek için flaş kullanmaktan kaçının, yemekler doğal ışıkta çekildiğinde daha iyi görünür. Flaşınızı kapatın ve yemeklerinizin fotoğrafını pencereye yakın bir yerde çekin. Resminizin odağını değiştirmek, onu bir anda daha da çekici hale getirebilir. Xperia akıllı telefonunuz ile odağın nerede olmasını istiyorsanız ekranınızda oraya dokunmanız yeterli olacaktır.

Düşük ışıkta fotoğraf çekme ipuçları

Akıllı telefonunuzu düz bir yüzeye yaslamayı deneyin. Yakalamak istediğiniz sahne daha iyi ışık koşullarında tanımlandığı kadar güzel görünmediğinden akıllı telefonunuzu ne kadar sabit tutarsanız o kadar canlı fotoğraflar elde edersiniz. İyi çekim ile unutulmaz bir çekim arasındaki farkı, ortamdaki ışığı nasıl kullandığınız belirliler. Az ışıkta fotoğraf çekmek, ambiyansı yakalamaktan ibarettir. Pozlama ve beyaz dengesine ince ayar yapmak büyük farklar yaratabilir.

Manzara fotoğrafı çekme ipuçları

Fotoğrafınızın ön planına bir öğe yerleştirmek, manzaranızın gerçek değerini ortaya çıkarmanın kolay bir yoludur. Sahneniz için referans noktası olarak perspektif yaratacak ve arka planda olup biteni vurgulayacaktır. İncelemeye değer çok sayıda manuel ayara sahip Xperia akıllı telefonlar yaratıcılığın kontrolünü size verir. Mükemmel görünümü yakalamak için deklanşör hızı, odak, beyaz dengesi ve pozlamaya ince ayar uygulayabilir ve en çok hoşunuza gidenin hangisi olduğuna bakabilirsiniz.

Etkileyici şehir manzaralarından şaşırtıcı güzellikteki doğa harikalarına kadar önünüzdeki sahne ne olursa olsun bu ipuçları, kusursuz çekimler yapmanıza yardımcı olacaktır.