EtkinliklerSergi

MAVİ YOLCULUK 70 YAŞINDA!

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisi 22 Temmuz’da Kale Caddesi’nde başlıyor!

Halikarnas Balıkçısı Forumu, bu yıl Mavi Yolculuğun 70 yılı olması nedeni ile bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinliklerin açılışı 22 Temmuz’da Trafo’da gerçekleştirilecek basın toplantısı ve söyleşi ile başlayacak. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Huguette ve torunu Rahmi Eyüboğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek söyleşi ile ilk Mavi Yolcular ve Yolculuklar anılacak.

Halikarnas Balıkçısı Forumu, Balıkçı, Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi bölgemize büyük katkısı olan kültür insanlarını anımsatmak ve onların katkısıyla geliştirdiğimiz değerlerimizi yaşatmak amacıyla oluşmuş bir birlikteliktir. Ege, Bodrum ve Deniz Kültürü’nü seven ve korumaya çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden ve bireysel Gönüllüler’den oluşmaktadır. Mavi Yolculuk’un 70. Yaşında şu açıklamaları yapmışlardır: 

” 70 yıl önce bir  tekne ve 8-10 kişiyle başlayan Mavi Yolculuk artık binlerce yat ve onbinlerce Mavi Yolcu ile yapılıyor. Söyleşi ve Mavi Yolculuğu anlatan kısa film gösterisinden sonra Eyüboğlu’nun ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisinin  22 Temmuz’da Kale Caddesinde açılışını yapacağız. Amacımız artık dünya çapında bir marka olmuş Mavi Yolculuğu yaratan ve bize kültürel bir miras olarak bırakanları, bıraktıkları değerlerle birlikte anımsatmak, yaşatmak.

Aslında bir yaşam biçimi olan Mavi Yolculuğun taşıdığı kültürel-tarihi değerleri, yapıldığı doğa – denizi  ve en önemlisi büklerimizi mirasyedi gibi harcıyoruz. Kaybettiğimiz değerler konusunda bir farkındalık yaratmak için  70. Yıl etkinliklerini düzenliyoruz.

Serginin amacı da  hala bilmeyenlere Mavi Yolculuğu ve ilk Mavi Yolcuları tanıtmak,  bilenlere de taşıdığı değerleri anımsatmak.

Mavi Yolculuk Desenleri Sergisi ilk Mavi Yolculardan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Mavi Yolculuk’larda çizdiği resim ve çizimlerden oluşuyor. Bedri Rahmi daha ilk gezide başlar Mavi Yolculuk defterlerini tutmaya ve her gezisinde sürdürür. Sergide bu defterlerden torun Rahmi Eyüboğlu’nun seçtiği ve bizimle paylaştığı eserler yer almakta. Huguette ve Rahmi Eyüboğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

Mavi Yolculuk 70 yaşında logosu ve sergi afişi, Bodrum sevgisi ile tanınan tasarımcı Serdar Benli ve bir başka Bodrum’lu genç tasarımcı Özlem Tamkan tarafından gerçekleştirildi. Onlara da Halikarnas Balıkçısı Forumu olarak teşekkür çok ediyoruz.

Bu serginin yanısıra, yıl sonuna kadar  Mavi Yolculuk bilincinin yayılması için okullarda söyleşiler düzenlemeye devam edeceğiz. Mavi Yolculuk teknelerine verilmek üzere oluşturduğumuz Kültür Sanat Kutusunun ürünü olan gezi defterlerini ve flamaları da sezon sonunda paylaşacağız. Mavi Yolculuk Koylarını sanat eserleri ile işaretleme projemizi de ürün verdikçe göreceksiniz.