Magazin

LONDRA’NIN EN POPÜLER SANAT ORGANİZASYONLARINDAN “TA LONDON” BODRUM’A GELİYOR!

TA Bodrum 31 Temmuz 2022 tarihinde MerQez Art’da başlıyor.

Türk Sanatı’nın Avrupa’daki en görkemli buluşmasına sahne olan ‘TA London’un yaz versiyonu ‘TA Bodrum’ ile 31 Temmuz 24 Ağustos tarihleri arasında Bodrum Marina Yacht Club MerQez Art’da gerçekleşiyor.

Avrupa ve global dünya şehirlerine Türk sanatını taşıma vizyonu ile hayata geçen ‘TA London’ın yaz ve Türkiye Organizasyonu olan ‘TA Bodrum’ 15 Sanatçının 54 eseri ile bu yaz Bodrum’da sanatseverlerle buluşuyor. Sanat şehri Bodrum’a yeni bir renk katmayı ve Avrupa şehirlerinde gerçekleşen organizasyonların her yıl yaz versiyonunu Bodrum’da gerçekleştirmeyi amaçlayan “TA Bodrum” RENKO London organizasyonu ve Renk Erbil küratörlüğünde hayata geçiyor.

İngiltere’de ilk defa Türk sanatının önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleşen ‘TA London’ Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Avrupa’da yaşayan Türk sanatçıları ve İngiliz misafir sanatçıları Londra’da buluşturmuştu. 27-31 Ekim 2021 tarihlerinde dünyaca ünlü Londra Saatchi Galeri’de RENKO London organizasyonu ile hayata organizasyonda resim, heykel, enstalâsyon ve fotoğraf sanatçılarından oluşan 21 sanatçının 100 eseri yer aldı. Türk Modern Sanatının yaşayan efsanesi Devrim Erbil başta olmak üzere Türk sanatının önde gelen temsilcilerinin katıldığı organizasyon, İngiltere’de büyük ilgi görerek on binlerce sanatsever tarafından ziyaret edildi Ayrıca pandemi sonrasında Londra’nın en çok ilgi gören sanat organizasyonlarından biri olarak büyük başarı elde etti.

TA Bodrum’un ilk yılında baş sanatçısı Devrim ERBİL yorumuyla Bodrum…

Resmin şairi Devrim ERBİL, bu sergide yer alan eserleriyle sanatın evrenselliğine, mesafelerin önemsizliğine, kültürlerin kardeşliğine çok önemli bir vurgu yapıyor.

Sergi kapsamında, işlerinde dünyanın en güzel ve özel şehirleri arasında yer alan İstanbul, Londra ve New York’u yansıtan Erbil’in, İstanbul koleksiyonunun yanı sıra Bodrum eserlerini de görülebilir.

Sergi 31 Temmuz – 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında MerQez Art’da ziyaret edilebilir.

TA Bodrum’a Katılan Sanatçılar

Devrim ERBİL, Eva SONAIKE, Nilay ÖZENBAY, Joanna GILBERT, Renk ERBİL, Mine ZABCI, Yiğit YAZICI, Sina MİREL, Samantha Louise EMERY, Ece CLARK, Barış SARIBAŞ, Esra MERAL, Cengiz YATAĞAN, Çiğdem ERBİL, Şebnem BAHAR.

TA BODRUM

Açılış Kokteyli : 31 Temmuz 2022

Saat                  : 18:00-20:00

Adres                : MerQez Art Alternatif Sanat Mekanı

        Bodrum Marina Yacht Club, Neyzen Tevfik Cad. No:5/ Bodrum

Bodrumun Kalbinde Modern Sanatın buluşma mekanı MerQez Art

Milli Yelkenci, Sanatçı, Çağdaş Mekanlar yaratıcısı ve İşletmeci Şenkar Öztüzün yönetiminde kurulan Marina Yacht Club Bodrum’un merkezinde 3 değişik restoranı ve eğlence mekanları ,365 gün boyunca birbirinden değerli müzisyenlerin konuk olduğu sahnesi ile 22 yıldır Bodrum’da kaliteli müzik, yemek, eğlence ve yaşam kültürü ile trendleri belirliyor. Marina Yacht Club bünyesinde bu yıl 3 bağımsız mekandan oluşan Merqez Art modern sanat sergi alanları çok değerli sanatçıların Bodrum’a gelen sanatseverlerle buluşmasına imkan tanıyor. TA Bodrum çok zengin Sanat içeriği ve farklı tarzların en önemli temsilcileri, RENKO London Organizasyonu ile Merqez Art’ın 2022 yılında ev sahipliği yapacağı en Renkli proje olacak.

Türk Modern Sanatını Dünya Sanat merkezlerine taşıyan kreatif Galeri RENKO London 

Renk ERBİL tarafından kurulan Londra Merkezli RENKO London, Devrim ERBİL başta olmak üzere Türk Modern sanatının önemli isimlerinin ve inovatif İngiliz sanatçıların temsilciliğini yapıyor.

Avrupa’nın sanat başkentleri başta olmak üzere tüm dünyada kreatif sergi projeleri yerel ve global marka işbirliklerine imza atıyor.

Büyük başarı ile hayata geçen TA London projesine ek olarak TA Berlin, TA New York gibi yeni projeler 2023 ve takip eden yıllar için planlanıyor. Türk sanatının global buluşmasının mimarı olan RENKO London kurucusu Renk ERBİL “Bodrum çok önemli bir sanat şehri haline geliyor, babam Devrim ERBİL’in de burada yaşaması bizim için Bodrum’u daha da önemli kılıyor, çok özel bir içerik ile planladığımız TA Bodrum projemizi her yıl geliştirerek Avrupa’da yaptığımız projelerimizin yaz kutlaması olarak sanat ve turizm merkezi olan Bodrum’daki sanatseverlerle buluşturmak için çok heyecanlıyız. Tüm sanatseverleri 31 Temmuz 24 Ağustos tarihlerinde MerQez Art‘a bekliyoruz.” diyor.

Türkiye’den ve yurtdışından uluslararası üne sahip 15 sanatçının yer aldığı sergi, Türk Çağdaş Sanatının uluslararası profilini ve dünya sanatına yaptığı büyük katkıyı yükseltmeyi hedefliyor.