IKEA, SÄLLSKAP KOLEKSİYONU

IKEA, SÄLLSKAP KOLEKSİYONU İLE DOĞAL  YAŞAMIN SADELİĞİ MODERN DÜNYAYLA BULUŞUYOR

IKEA, doğal yaşamı İskandinav esintileri ile evinize taşıyor. Geleneksel İskandinav sanat ve zanaat geleneklerinin izini taşıyan SÄLLSKAP Koleksiyonu  geleneksel İskandinav tasarımlarını günümüz yaşantısını kolaylaştıracak fonksiyonlarla bir araya getiriyor Bu doğal koleksiyonda ‘iyi şans’ın sembolü dört yapraklı yoncalar bazen bir nevresimin ya da peçetenin üzerinde bazense bir çorba kasesinin dibinde karşımıza çıkarak bizi şaşırtıyor.

Ailede küçük-büyük, herkes bir arada…

Bir-iki yüzyıl önce, çocukların varolduklarının bilindiği ama ortalıkta görünmedikleri, iyi tasarımın sadece varlıklı kişilere özel olduğu zamanlar vardı…

Sonra bir şeyler değişti! Yazar Ellen Key ve sanatçı Carl Larsson gibi itibar sahibi İsveçliler, daha sonra ‘allrum’ yani ‘herkesin odası’ diye ifade edilebilecek, ailenin küçük-büyük tüm bireylerinin bir arada olabildiği odaların, yaşam alanlarının tohumlarını attılar.

Bu değişim sadece, herkesin bir arada olabildiği yaşam alanları anlamına gelmiyordu. Aynı zamanda güzelliğe, kaliteye yaşamda yer açmak ve herkesin iyi tasarıma ulaşabilmesi demekti. İşte SÄLLSKAP Koleksiyonu da bu fikirden doğdu!

IKEA’nın yaratıcı tasarım liderlerinden Mette Nissen, koleksiyonu şöyle tanımlıyor: “Bu koleksiyon, 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başların denk gelen sanat ve zanaat hareketinden ilham aldı. Modern yaşamla bağını koparmayan geleneksel bir koleksiyon, SÄLLSKAP…”

Doğal hayata özlem duyup modern yaşamdan kopamayanlar için

Kim demiş hem şehir hayatını sevip hem de doğal yaşamın dinginliğine, huzuruna biraz da olsa özlem duyamazsınız diye?

SÄLLSKAP, tam da böyle düşünenlere hitap ediyor. Mobilya, aydınlatma, tekstil ve sofra aksesuarlarından oluşan SÄLLSKAP, her nerede yaşıyor olursanız olun, doğal yaşamı  ve İskandinav esintileri ile  evinize getiriyor.

Her alana uyacak şekilde tasarlanan SÄLLSKAP koleksiyonunun ana malzemesi masif ahşap.

Koleksiyonun kalbinde ise sıçratma tekniğiyle boyama ve kilim deseni gibi geleneksel tekniklerden ilham alan ev tekstilleri yer alıyor.

Neden mi tekstil? Çünkü tekstiller, bir odanın atmosferini değiştirmenin en kolay yoludur. Nitekim koleksiyonun geleneksel İsveç desenlerinden ilham alan yastık kılıfları, modernize edilmiş bir kırsal yaşamı evinize getirmeyi garanti ediyor.

Koleksiyonun kumaşları geçmişin güzel desenlerini yeniden canlandırıyor. Tasarımcı Maria Vinka konuyla ilgili şunları söylüyor: “18. Yüzyılda sıçratma tekniğiyle boyama, kendi duvar kağıdınızı tasarlamanın düşük bütçeli bir yoluydu. Bu düşünce, geleneksel bir atmosferde olduğu kadar çağdaş bir yaşam alanında da kulağa hoş geliyor.”

Hem göz önünde durmasını istediğiniz hem de ortalıkta olmaması gereken eşyalarınız için cam kapaklı bir dolap gibisi yoktur. Sakın bu dolabı çok doldurmayın! Çünkü dolabın içinde sıçratma tekniğiyle boyama deseni var ve bu kesinlikle gösterilmeyi hakediyor.

Geleneksel bir inanışa göre, çorba kasesinin dibindeki bir dört yapraklı yonca, sofradakilere iyi şans getirir. Bu inanış gerçek olsun ya da olmasın; SÄLLSKAP kasenin, yemek bittiğinde bile iyi görünmesini sağladığı kesin…

Dört yapraklı yoncalarla hayatınıza biraz aydınlık, renk ve eğlence katmaya ne dersiniz? SÄLLSKAP aydınlatmayı ister sarkıt lamba, isterseniz masa lambası olarakkullanabilirsiniz.

Günlük koşturmacada sürekli kaybolan şeyleri aynanın yanına toplayın. Veya sadece güzel tasarımlı bir aynayla yaşam alanınızın avasını kolayca değiştirin. SÄLLSKAP ayna ile her ikisi de mümkün.

Sardunyalar içinde rahatça uyurken sakın unutmayın; bazen eski olan, yepyeni hissettirir! Tıpkı her yere sığabilen bu saklama bölmeli bank-koltuk gibi…