HEYECAN VE MACERA KABUSUNUZ OLMASIN

MOTOSİKLET KULLANANLARIN YÜZDE 1’İ BİLİNÇLİ, YÜZDE 99’U ÖLÜMLE BURUN BURUNA

Bodrum’da; Güvenli Motosiklet İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi veren  profesyonel sürüş teknikleri eğitmeni Rahmi Barutçu “Ne yazık ki bilinçli motosiklet sürüşü oranında yine ülkeler arasında en son sıradayız. 3 milyon motosiklet sürücüsünden sadece 20 bini bu eğitimi almış durumda, bu nedenle kazalar ve ölümlerin önüne geçilemiyor” dedi. Barutçu; her motosiklet kullanıcısının ehliyet almanın dışında mutlaka bu tür eğitimlerden geçmesi gerektiğini belirtti.

Bodrum Motosiklet Kulübü ile  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen Güvenli Motosiklet İleri Sürüş teknikleri Eğitimi TÜRSAB Bodrum Şubesi Konferans Merkezi’nde düzenlendi. Bodrum  Motosiklet Kulübü Başkanı Cevdet Erçik ile birlikte yaklaşık 300 motosiklet tutkununun katıldığı eğitim seminerini  profesyonel sürüş teknikleri eğitmeni Rahmi Barutçu tarafından verildi.

Seminerde motosiklet tutkunlarına  doğru   motosiklet giyim ve aksesuarları, bilinçli motosiklet sürüşü, kanunlar ve kurallar, temel mekanik bilgiler veren, yurt içindeki ve yurt dışındaki kazalardan slayt eşliğinde örnek vererek sürüş hatalarını anlatan  Barutçu; kazaların büyük bölümünün dikkatsizlik, kuralları bilmemekten ve eğitim yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.

Motosiklet benzeri iki tekerlekli araçların yoğun şehir trafiğinden ve özellikle yazlık kentlerde trafik için önemli bir alternatif ve kolaylık olduğunu ancak bir o kadarda motosiklet sürücüsünü tehlikenin beklediğini belirten Barutçu; “Ne yazık ki eğitim ve bilinçli motosiklet sürücü oranlamasında sınıfta kalırken kaza ve ölümlerde en üst sıralarda yer alıyoruz. Türkiye’de 3 milyon motosiklet kullanıcısı varken bunun sadece 20 bini bu tür eğitimlerden geçmiş  bilinçli motosiklet sürücüsü sınıfında görülüyor. Bu oranı arttırmak için motosiklet tutkunlarına bu tür seminerleri vermeyi sürdüreceğiz. Heyecan, macera ve özgürlük hissi veren motosiklet keyfi kabus ve istenmeyen sakatlıklara neden olmaması için her motosiklet sürücüsünün bu eğitimden geçmesi şart” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren seminer sonrası katılımcılara sertifika, yelek ve ihtiyacı olanlara kask dağıtıldı.