EtkinliklerKültür-SanatManşetModa

Hayat Bir Nefes İlham

Bodrumlu yazar- ressam Didem Öneş’in “Hayat Bir Nefes İlham” adlı ilk kişisel resim sergisi, Ankaralı sanatseverlerle buluştu. TED Üniversitesi Fatma Akbil Kültür Merkezi’nde açılan sergi, büyük ilgi gördü. Önümüzdeki günlerde aynı serginin Bodrum’da da açılacağını ifade eden Öneş, Bodrum’un yeri bende ayrıdır. Aslen Bodrumluyum. Çocukluğum Bodrum’da  geçti. Denize tutkum, dünyanın en güzel bu beldesine aitliğimden kaynaklanıyor. “Sergide; hayata dair renkler, şekiller, önce tamamlanmamış hali ile paylaşıldı. Oluşumun heyecanı sevenlerimle birlikte yaşandı. Tıpkı yaşamın kendisi gibi. Nefes aldığımız sürece değişiyor, oluşuyoruz, ve asla ben oldum diyemeden kocaman resmi tamamlıyoruz. Hayat bir nefes ilham, kişisel sergimde resimlerimin tamamlanmış halleriyle yaşanan değişimi görün istedim”dedi.

Denizin kendisi için bir tutku olduğunu da söyleyen Didem Öneş; “Denize ait olan her şey benim ilgi alanıma giriyor. Rüzgâr, dalgalar, denizin sesi, kokusu, yelken sporuna aşkla bağlanmama neden oldu. Yazmak bir diğer tutkum. Son yıllarda resim çalışmalarına yeniden başladım. Sanatın her dalı hayatımın anlamı. Sanatsız, müziksiz ve daha nice güzellikler hayatımızda olmasaydı dünya çok karanlık ve kasvetli olurdu. İnsanı insan yapan gerçek değerler sanatın kendisidir. Edebiyatı bir başka seviyorum. Hepsi insanlığı, duyguları ortaklaştırıyor, birleştiriyor” diye konuştu. Öneş’in 2014 yılında yayınlanan “Ben Devrim Yaptım Hadi Sana Aşkla Kal” adında bir de şiir kitabı bulunuyor.

Didem Öneş Kimdir?

03.07. 1968 yılında Ankara’da doğdu. İlköğretimini İsveç’te, orta ve lise öğretimimi TED Ankara Kolejinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatından mezun oldu. Çalışma hayatına TURBAN A.Ş de başladı. Bir Dönem Milli İstihbarat Teşkilatında görev yaptıktan sonra Radyo Televizyon Üst Kurulunda çalışmaya başladı. Halen aynı kurumda çalışmaya devam ediyor.