HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Bu fotoğraf çekildikten 24 saat sonra yaşamını yitirdi

Dört yıl önce Bodrum’a yerleşen Aydınlı makine mühendisi eşi ile birlikte açtığı çikolata mağazası atölyesinde ürettiği ve gerçeğinden ayırt edilemeyen  Bodrum Mandalinası Çikolatası’na önce ulusal patent aldı ardından uluslar arası patentini almaya hak kazandı. Uluslar arası ürün patendi sevincini DHA muhabiri ile paylaşan Suat Aldar fotoğrafı çekildikten 24 saat sonra kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

2002 yılında Bodrum’a yerleşerek eşi Belgüzar Aydar  ile birlikte Bodrum Chocolate isimli mağaza ve atölyeyi açan makine mühendisi 50 yaşındaki Aydınlı Suat Aydar  Eskiçeşme Mahallesi  Cafer Paşa Caddesi 39 numaralı binada açtığı atölyesinde eşi ile birlikte ürettiği yaklaşık 200 çeşit pasta ve çikolatanın ardından geçtiğimiz yıl ürettiği ve tamamen mandalina kabuğu ve püresi ile saf çikolatadan yaptığı Bodrum Mandalinası çikolatası’ na Türk Patent Enstitüsü’nden  geçtiğimiz yılın haziran ayında (22.6.2015- Belge no:A23G 1/00)  ulusal patent aldı. TUBİTAK VE TÜRK Patent Enstitüsü’nün desteği ile Bodrum Mandalinası Çikolatasına uluslar arası patent almak için Danimarka , Belçika ve Rusya’daki laboratuarlara müraacat etti. Üç ülkenin labaratuvarlarından gelen sonuçlar bodrum Mandalinası Çikolatası’nın uluslar arası patentini almaya hak kazandığını gösterdi.

Aydan ulusal ve uluslar arası patent sevincini DHA muhabiri iyle paylaştıktan 24 saat sonra geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Atöldede çikolata yaparken kriz geçiren ve eşi tarafından ambulans ile Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Aldar tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Aydar röportaj sırasında 5 ay öncede kalp krizi geçirdiğini ve anjiyo olması gerektiğini bir türlü sigarayı bırakamadığını söylemişti. Aydar’ın ölümünden sonra fenalaşan eşi Belgüzar Aydar’da hastanede müşahade altına alındı.

Aydar’ın bugün öğle saatlerinde mağazası önünde düzenlenecek törenin ardından memleketi Aydın’da toprağa verilmek üzere cenazesinin gönderileceği belirtildi. Eşi Belgüzar Aydar “Yıllarca süren hayalini gerçekleştirmişti, Bodrum mandalinası tutkunuydu, mandalina çikolatası yapıp uluslarası patent alınca çok sevinmişti, mandalinanın tanıtımını uluslararası fuarlarda yapmak için çalışmalar yapıyordu” dedi.

Yaşar ANTER / BODRUM (DHA)