GULFSTREAM G500, İSTANBUL AİRSHOW’DA

İş adamlarının merakla beklediği iş jeti Türkiye’de!

Amerikalı iş jeti üreticisi Gulfstream’in merakla beklenen en yeni modeli G500, Türkiye’de ilk defa İstanbul Airshow’da görücüye çıktı. Türkiye’de Ticari Satışlar Temsilciliği’ni Kaan Air’in üstlendiği Gulfstream’in yeni nesil özel jetleri, fuarda ulusal ve uluslararası havacılık profesyonelleri ile iş adamlarına tanıtıldı.

İstanbul’un uluslararası bir havacılık merkezi olarak ev sahipliği yaptığı Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları fuarı İstanbul Airshow 2018, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’nda kapılarını açtı. Kaan Air’ın Türkiye Ticari Satışlar Temsilciliğini üstlendiği Amerikalı iş jeti üreticisi Gulfstream, fuarda yeni nesil özel jetleri G500 ve G650ER modelleri ile birlikte havacılıkta bir mihenk taşı olan G280 modelini sergiledi.

Temmuz ayında aldığı FAA onayı ile testlerini tamamlayan ve teslimleri 2018 yılı sonunda başlayacak olan G500, fuarda en çok dikkat çeken modellerden biri oldu. İş adamlarının ne zaman Türkiye’ye geleceğini merakla beklediği G 500  56,2 milyon dolarlık liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Türkiye ve Avrasya pazarında yoğun ilgi gören G500, G600 ve G600ER’nin ultra uzun menzil özelliğine ihtiyaç duymayan müşteriler için tasarlandı. Menzili 9 bin 260 kilometre olan G500; 15 bin 545 metre (51 bin feet) irtifadan uçabiliyor.

Ticari havacılık alanında bir dönüm noktası

Gulfstream Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Neal, “G500 ve G600’ün piyasaya sunduğu ve pazara getirdiği özellikler gerçekten yeni bir denklem” diyor ve G500 ile G600’ün konfor, teknoloji ve performansta kullanıcılarına en yeni nesil özellikleri sunacak şekilde tasarlandığına dikkat çekiyor.

“Dünyanın en hızlı iş jeti” G650ER         

Saatte 982 km hıza ulaşarak “Dünyanın en hızlı iş jeti” unvanını alan Gulfstream G650ER modeli iş jeti de İstanbul Airshow’da havacılık tutkunlarının dikkatle incelediği bir diğer model oldu. Dünyanın en hızlı ve uzun menzilli business jeti olan Gulfstream G650ER, ek yakıt tankları ile 13 bin 890 kilometrelik mesafeyi yakıt ikmali gerekmeden uçabiliyor.

Kalkış için 1585 metrelik pistin yeterli olduğu, iki adet Pratt&Whitney Canada PW814GA tipi motora sahip olan G650ER, İstanbul’dan Los Angeles’a direk uçuş gerçekleştirebiliyor. Koltuk kapasitesi 12 ila 16 arasında değişen jet, 2 metre 41 santimetrelik kabin eni ile uzun menzilli uçuşlarda yolcu konforunu üst seviyeye çıkarıyor.

Kaan Air Hakkında

2000 Yılında Başarı Holding bünyesinde kurulan Kaan Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2017 yılında ABD’li iş jeti üreticisi Gulfstream’in Türkiye Ticari Satışlar Temsilcisi oldu.Kaan Air,Gufstream’in yanı sıra Dünyanın en büyük helikopter üreticilerinden; İtalyan Leonardo Helicopters ve Russian Helicopters/ Kamov’un Türkiye Distribütörlüklerini yürütmektedir.

Kaan Air, dünyanın önde gelen farklı kategorideki helikopter üreticilerinin “exclusive” distribütörlüğünün yanı sıra hava taksi,orman yangınları ile havadan mücadele, elektrik iletim hatlarının havadan kontrolu, offshore, EMS gibi devlet ve özel sektöre gerçekleştirdiği önemli projelerle pazardaki varlığını her geçen gün büyütmeye devam etmektedir.

Kaan Air, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Avustralya, Almanya ve İtalya’daki ortaklık ve iştirakleri ile yurt dışında da havacılık alanında önemli projelerde yer almaktadır.