FRANSIZ MEDYASI BODRUM’DA

Turizmde yaşanan krizi aşmak amacıyla BOTAV VE TAV tarafından ortaklaşa düzenlenen Turizmde 2016 Yılı Eylem Planı çerçevesinde yabancı gazetecilerin Bodrum’u tanıtmak amacıyla düzenlene gezilerden ilki bugün gerçekleştirildi. Fransa’dan gelen 35 gazeteci ve televizyoncu BOTAV ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum’da karşılandı. Fransa Turizm Gazetecileri Derneği Başkanı Phillippe Monachon “Ne yazıkki terör artık dünyanın her yerinde var. Ancak bu seyahatte gördüğüm şey Türkiye’nin Fransa’dan daha güvenli olduğu, bu nedenle terörle yaşamaya alışırken tatil ve sokağa çıkma girişimlerini sürdürmeliyiz, Fransız gazeteciler olarak Bodrum ve Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılması ve turistlerin buraya gelmesi için çaba göstereceğiz” dedi.
BOTAV (Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı) Bodrum Belediyesi ve TAV tarafından ortaklaşa oluşturulan 2016 Yılı Turizm Eylem Planı gereğince turizmdeki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak Türkiye ve Bodrum turizmini Avrupa’da en iyi şekilde tanıtmak amacıyla 30 Mart -15 Haziran tarihleri arasında 12 ülkeden 15 farklı medya gurubundan yer alan 700 turizm gazetecisi, televizyoncusu, internet yayıncılarının katılacağı tanıtım gezilerinin ilki bugün Bodrum’da başladı.
Bodrum’a Fransa’dan ,Fransa Turizm Gazetecileri Derneği Başkanı Philippe Monachan başkanlığında gelen 34 Fransız gazeteci BOTAV ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde karşılandı. Düzenlenen tanıtım toplantısına BODER (Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği) Başkanı Halil Özyurt, Uluslararası Yat Yarışları Organizasyon Başkanı Süleyman Uysal, TAV Pazarlama Koordinatörü Serkan Karahatay, Deniz Ticaret Odası Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı ve eski Fransa Fahri Konsolosu Gündüz Nalbantoğlu ile turizmciler katıldı.

“TÜRKİYE FRANSA’DAN DAHA GÜVENLİ”

Toplantı öncesinde Bodrumlu gazetecilerin sorularını yanıtlayan Monachon; “Fransız turistler Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere Kapodakya ve Antalya’yı tanıyor. Ancak Bodrum yeteri kadar bilinmiyordu. Bu nedenle Bodrum’u ülkemizde daha iyi tanıtmak için bu daveti kabul ettik. Son günlerde Fransa, Belçika ve Türkiye’de yaşanan terör olayları ne yazık ki artık dünyada terörle yaşamamız gerçeğini ortaya koydu. Evde saklanmak tatilleri iptal etmek değil aksine tatile çıkmak ve sokağa çıkmak gerekir. Türkiye’ye geldiğim andan, havalimanından itibaren Türkiye’nin Fransa’dan daha güvenli olduğunu anladım gördüm, bu nedenle Fransa’da yapacağımız tanıtım yayınlarında kesinlikle tatil amaçlı Fransız turistlerin Bodrum’a ve tatil yörelerine gitmelerini önereceğiz,. Ayrıca sizlerin Türk gibi kuvvetli sözüne inanıyoruz, bu nedenle turizmde sizlerle işbirliği yapmaktan, Bodrum’u ve Türkiye’yi en işi şekilde ülkemiz insanına tanıtmaktan mutluluk duyacağız” dedi.

TANITIM İÇİN 12 ÜLKEDEN 700 GAZETECİ GELECEK,

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere,Belçika Norveç, İsveç, Polonya, Slovenya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan’dan gelecek 700 gazetecinin Haziran ayı sonuna kadar yapacakları tanıtım çalışmaları ile son dakika turistlerin hedeflendiğini belirterek; “Amacımız turizmde yaşanan olumsuz imajı Bodrum’un kültürel, tarihi ve mavi yolcuğu ile 40’ a yakın destinasyonu ile tanıtım, pozitif haber akışı sağlayarak krizi minimum seviyeye indirmek. ”Her ne kadar Belediye Başkanı olsam da Bodrumlu bir turizmci olarak 24 yıldır bir Fransız tatil köyü çalıştırıyorum ve Fransız turistleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” demesi alkışlarla karşılandı,

“YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKES MUTLAKA BİR GÜN BODRUM’DA BULUŞUR”

Kocadon sözlerini “Fransa’ya çok yakınız Nice ile kardeş şehir olma ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde yaşanan terör ve mülteci sıkıntısı elbet Bodrum’da da hissediliyor. Ancak bunu sadece tek bir ülke olarak değil turizmde işbirliği el birliği yaparak aşabiliriz. Sizleri Bodrum’a davet etmekteki amacımızda burada terörün olmadığını mülteci sıkıntısı yaşanmadığını görmeniz ve ülkenizde aktarmaktı. Üç gün boyunca burada yapacağınız gezilerde ne görüyorsanız lütfen aynen yansıtın . Bodrum yaklaşık 50 ülkenin vatandaşının yaşadığı Birleşmiş Milletler Topluluğu gibi bir kenttir. Yolu sevgiden geçenler mutlaka bir gün Bodrum’da buluşur, Bodrum’da herkes kendi Bodrum’unu yaşar “ dedi. Kocadon; Fransız gazetecilerin sorularını yanıtladı.Toplantı sonunda gazetecilerle birlikte ellerini havaya kaldıran Kocadon “Birlik olursak sadece turizmde değil her konuda başarılı olur her sıkıntıyı aşarız” dedi.
Bodrum’da üç gün kalacak olan Fransız gazetecilerin Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Gümüşlük, Bodrum Pazarı, Tersaneler bölgesini gezeceği, mavi yolculuğa çıkarak koylarda çekim ve röportajlar yapacakları belirtildi.
Bundan sonraki gazeteci gurubunun nisban ayı sonunda Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan geleceği belirtildi.