ERTUĞRUL FİRKATEYNİ’NDEN TARİH FIŞKIRDI

16 eylül 1890  yılında Japonya’nın Kuşimoto kenti açıklarında batan ve 550 Türk denizcisinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni ‘nde iki hafta önce yenien başlatılan kazı ve kurtarma çalışmalarında  gemide bulunan mayın, porsenil tabaklar, ahşap ve demir aksam ile subayların kullandığı eşyalara rastlandı. Konservasyonu tamamlanan bazı eserlerin güzelliği görenleri şaşkına çevirdi. Kazı başkanı Tufan Turanlı “2007 yılında başladığımız çalıymalarda bugüne kadar fırkateyn ve subaylarımıza ait 9 bine yakın eseri gün ışığına çıkardık. Yeni eserler çıktıkça bizi şaşırtmaya devam ediyor, 30-45 metre derinlikte bulunan Ertuğrul’un kasasına ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

BODRUM / DHA: JAPONYA'NIN KUSI

ERTUĞRUL’UN MAYINLARINA ULAŞILDI.

Japonya’nın Kuşimoto kentinde 2007 yılında BOSAV (Bodrum Kültür ve Sanat vakfı) ve Ertuğrul Fırkateyni Kazı Başkanı kaptan Tufan Turanlı ile İspanyol arkeolog Bertha Lledo başkanlığında kazı ve kurtarma çalışmalarına başlanılan Ertuğrul Projesi kapsamında 15 Ocak tarihinde başlanılan çalışmalara ABD; türk ve Japon bilim adamları ve dalgıçlar katıldı. Ertuğrul’un battığı kayalıklardan 200 metre açıkta 30-45 metre derinlikte olan fırkateyni kalıntıları için her gün sekiz dalgıç toplam sekiz saat süren çalışma ile on günde 450 yeni eseri gün ışığına çıkardı.

OKYANUSTAN ÇIKAN ESERLER ŞOK ETTİ

Kuşimoto Ertuğrul Konservasyon Merkezi’nde yapılan konservasyon ve temizleme çalışmalarının ardından aynı kentdeki Türk Müzesi ‘nde sergilenecek olan eserler arasında yer alan bir adet mayın, subayların kullandığı eşyalar, kol düğmeleri, Osmanlı dönemine ait porselen tabaklar, ve Ertuğrul a ait demir ve ahşap aksamlar, makaralar, kapı kolları ve musluklar, temizlendikten sonra görenleri şaşkına çevirdi.

BODRUM / DHA: JAPONYA'NIN KUSIMO

MOBİL ERTUĞRUL LABORATUVARI TÜRKİYE’Yİ GEZECEK

BOSAV ve Sualtı Arkeoloji Enstitüsü işbirliğınde 2007 yılından beri süren proje kapsamında çıkarılan eserlerin Türkiye ve Japonya’da onbir sergi, sekiz yüzün üstünde gazete haberi ve televizyon programıyla dünyaya tanıtıldığı belirten Turanlı  “ Bu yılki kazı çalışmalarına çok hızlı başladık, her gün çıkardığımız onlarca eser bizi hayretler içerisinde bırakıyor. Asıl amacımız Ertuğrul’un kasasına ulaşmak. Bu yıl  Mobil Ertuğrul Laboratuvarı kurarak ,  Ertuğrul şehitlerinin anısını canlı tutarak Türkiye ‘nin her köşesine bu değerli eşyaları götürerek sergilemek ve insanımıza o günün şartlarında  barış ve dostluk götürmek için binlerce mil yol kat ederek yaşamlarını yitiren subaylarımızın bugün oluşturduğu Tdürk Japon dostluğunu anlatmak” dedi.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ İZİNDE TURİZM TURLARI DÜZENLENECEK.

Turanlı “Ertuğrul Firkateyni Japonya’ya tek ve tek bir gayeyle gitti: Iki ülkenin dostluğunu başlatmak, Türk ve Japon halklarının daha yakın ilişkiler kurarak bir dostluk ve kültür köprüsü inşa etmek. Bu amaçtan  yola çıkarak  mayıs ayından itibaren  BOSAV Vakfı, Sualtı Arkeoloji Enstitüsü,  ülkemizin en büyük turizm kuruluşu Dorak Turizm  ve Türk Hava Yolları iş birliği ile Türklerin Japonya’yı, bilhassa Ertuğrul Firkateyni’nin izlerini bıraktığı yerler, en önemlisi geminin battığı Kushimoto kentini ziyaretini sağlayacak ‘Ertuğrul Firkateyni’nin izinde’ programını başlatıyoruz. Mayıs 2016’da başlaması planlanan programın ilk ve onur konuğu olarak  ünlü Şair Can Yücel’in kardeşi Gülümser Yücel’ de Kuşimotoya gidecek ve dedesinin nefes verdiği toprakları ve şehitliği ziyaret edecek” dedi.

Turanlı çalışmaların   15 Şubat 2016 tarihine kadar devam edeceğini ve çalışmaların Ertuğrul kasası kilidi olabileceği tahmin edilen, Ertuğrul’a ait tüm paraların çıktığı alanda yoğunlaştırılacağını söyledi.

Ertuğrul’da geçen yıl yapılan kazı çalışmalarında,winchester marka tüfekler ve toplar gün ışığına çıkarılmıştı.

 

BODRUM / DHA: JAPONYA'NIN KUSIMOT