DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ’NDE DENGELİ BESLEN HAREKETE GEÇ!..

Hareketsizliğin neden olduğu sağlık sorunlarından biri olan obeziteye karşı farkındalık yaratmak ve kadınlara yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmek üzere ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ sosyal sorumluluk projesini başlatan Şenpiliç, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nde, herkese harekete geçme çağrısında bulunuyor.  

Sağlık için bireylerin yaşamlarında dengeli beslenme kadar egzersize de yer ayırmaları gerekiyor. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” sonuçlarına göre toplumumuzun yaklaşık yüzde 72’si hareketsiz yaşıyor.

Toplumun büyük çoğunluğunun fiziksel aktivite ya da egzersiz denilince sadece spor yapmayı aklına getirdiğini belirten ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’  Projesi Zumba Eğitmeni Atakan Uğurlu, “ Günlük yaşam içinde kas ve eklemlerinizi kullanarak yapacağınız yürüyüş, merdiven çıkmak, çamaşır asmak, ev süpürmek gibi birçok fiziksel aktivite kolayca egzersize dönüştürülebilir” dedi.

Şenpiliç’in ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Sosyal Sorumluluk Projesi ile ailelerinin beslenmesi konusunda karar verici olan kadınları hedeflediğine dikkat çeken Uğurlu, “Kadınlarımız iş, ev ve sosyal yaşam arasında çok yoğun bir programa sahipler. Ancak, tüm yoğunluklarına rağmen egzersize zaman ayırmaları onları hem sağlıklı kılacak hem de mutlu edecektir. Şenpiliç’in ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’  sosyal sorumluluk projesinin mottolarından biri de egzersiz yaparak eğlenmenin mümkün olduğunu kadınlarımıza anlatmak” dedi.

Hayatınıza egzersize yer açın…

Düzenli egzersizin metabolizmayı hızlandırdığını ve solunumu düzenli hale getirerek yorgunluğun olumsuz etkilerini azalttığını belirten Atakan Uğurlu, kadınlara yürüyüşü günlük yaşamlarına nasıl dahil edebileceklerine dair ipuçları verdi:

  • Gün içerisinde toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, varış noktanızda bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağına park ederek yürüyebilirsiniz.
  • Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
  • Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
  • Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Zumba ile eğlenerek egzersiz yapın…

Dans etmenin herkesi mutlu eden bir egzersiz yöntemi olduğunu belirten Uğurlu, “ Dans ve fitnessi birleştiren Zumba’ya dair basit hareketleri anlattığım videolara www.dengelibeslenhareketegec.com/harekete-gec/ adresli proje web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Kadınlarımız bu videolar sayesinde kolayca öğrenebilecekleri basit Zumba hareketlerini zaman ve mekan kısıtlaması olmadan evde yemek yaparken, elektrik süpürgesi kullanırken, çamaşır asarken hatta otururken bile uygulayabilirler” dedi.

Dengeli Beslen Harekete Geç Sosyal Sorumluluk Projesi

Yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’inin kadınların da yüzde 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Dünya’daki çocukların yüzde 20-25’inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor. Obezite’nin dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç tarafından başlattılan ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengeli beslenme ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor

Kampanya kapsamında geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSMEK’lerde ve MEB’in destekleri ile İstanbul’da çeşitli devlet okullarında etkinlikler düzenlendi. ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası, 2016 yılında Sakarya’da Şenpiliç Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi ile Kocaeli Büyükşehir, Eskişehir Büyükşehir ve İzmir Büyükşehir belediyeleri gibi işbirlikleri ile düzenlenen etkinliklerle hedefi doğrultusunda Anadolu’da yaygınlaştırılmaya başlandı.