DEV YOLCU GEMİLERİ BODRUMDAYDI

Bodrum’a biri şu ana gelenlerin en büyüğü olan 2 yolcu gemisi esnafın yüzünü güldürdü. Gemilerle gelen yaklaşık 5 bin yabancı turist ilçe merkezine hareketlilik kazandırdı.
Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi’ne demirleyen Malta Bayraklı 319 metre uzunluğunda ‘Celebrity Reflection’ ve 264 metre uzunluğunda ‘Mein Schiff 2’ adlı iki dev yolcu gemisi 4943 yolcu getirdi.

BUGÜNE KADAR GELEN EN BÜYÜK GEMİ

Malta’dan gelen ‘Celebrity Reflection’un bugüne kadar Bodrum’a gelen en büyük yolcu gemisi olduğu belirtildi. Malta’dan gelen ve 1233 personeli bulunan gemi, çoğunluğu İngiliz, Amerika ve Kanada uyruklu 3063 turist getirdi. Mısır’dan gelen ve 910 personeli bulunan ‘Mein Schiff 2’ ise çoğunluğu Alman 1880 yolcu getirdi.

GEMİDEN İNEN CEP TELEFONU VE FOTOĞRAF MAKİNESİNE SARILDI

Yolcular gemilerden iner inmez cep telefonları ve fotoğraf makineleri ile hatıra fotoğrafı çekti. Bazıları öz çekim yaptı. Gemiden inen yolcular ilçe merkezinde ve sahilde yürüyüş yaptı. Turistler, Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi ve yakın çevresinde özellikle hediyelik eşya dükkanlarında alışveriş yaptı. Tarihi mekanları gezme imkanı bulan turistlerin bir anda cadde ve sokaklara hareketlilik getirmesi en çok esnafı sevindirdi. Birçok kafe ve restoranda oturacak yer kalmadı.
Turizm sezonu öncesi rezervasyon ve uçak seferleri iptalleri duyumları ile karamsarlığa düşen esnaf, yaşanan bu hareketlilikle umutlandı.
Gemi yanaşma iskelesine demirli gemiler vatandaşlarında ilgisini çekti. Güverte sayısı, çok katlı oluşlarının yanı sıra içerilerinde eğlence ve dinlenme alanları, restoranlar, sinema, fitness salonu gibi farklı alanları da bulunan gemilerden Celebrity Reflection’un 13, diğerinin ise bu sezonda 9 sefer yapmasının planlandığı öğrenildi. Bodrum’da geçen sene 13 sefer yapan 295 metre uzunluğunda ‘Mein Schiff 3’adlı gemi 30 bin dolayında yolcu getirmişti. Bu gemilerinde bu sezon 50 binin üzerinde yolcu getirmesi bekleniyor. Gemilerden Celebrity Reflection’un Yunanistan’ın Girit Adası’na, diğerinin ise Santorini Adası’na gitmek üzere akşam saatlerinde ilçeden ayrıldı.