DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMBET’TE DEVAM ETTİ

“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” nın dördüncü ayağı Gümbet’te gerçekleşti.

Etkinliğe, Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı; Ayşe Gülsevim – Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi, Hüseyin Boyacı İlkokulu, TED Bodrum Koleji öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. Ayrıca Bodrum Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) üyeleri ile Magnific Hotel Bodrum’un sahibi Ömer Faruk Dengiz ve personeli de etkinliğe katılarak destek verdi.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi tarafından gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde plastik, cam, metal parçalar ile yanabilen ve kompozit maddeler çıkarıldı. Yapılan ölçümlerin sonucunda 3 metreküp civarında çöpün çıkarıldığı Gümbet’te yaklaşık 100 kg plastik, 20 kg cam, 40 kg metal, 11 kg kompozit, 80 kg yanabilen madde ayrıştırıldı. Etkinliğe öğrenciler de kıyı temizliği yaparak katkıda bulundu.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı, çocuklara çevre duyarlılığının artması için dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Bu proje, bizim geçen yıl başlattığımız bir sosyal sorumluluk projesidir. Bölgemize sahip çıkıyoruz, plajlarımıza sahip çıkıyoruz. İnanılmaz kötü şeyler çıkıyor denizlerin içinden. Bu anlamda da halkı, çocukları, herkesi duyarlılığa davet etmek için başlattığımız bir projeydi. Çocuklarımıza dağıttığımız bu broşürlerde bu ürünleri ne kadar sürede doğada yok olduğu görülüyor ve kirliliğe sebep olduğu da ortaya çıkıyor. Güzel bir şey. ‘Denize en çok mavi yakışır’ diyerek devam ediyoruz. Bu yıl böyle bir programımız var, hazirana kadar da böyle sürecek. Hepimiz dikkatli olmalı ve duyarlılığımızı kaybetmemeliyiz.” dedi.

 

Deniz Dibi Temizliği Etkinlik Programı:

16 Mart             : Bitez

23 Mart             : Ortakent

30 Mart             : Akyarlar

06 Nisan           : Turgutreis

13 Nisan           : Kadıkalesi

20 Nisan           : Gümüşlük

27 Nisan           : Yalıkavak

04 Mayıs           : Gündoğan

11 Mayıs           : Türkbükü

18 Mayıs           : Gölköy

25 Mayıs           : Torba

08 Haziran        : Kumbahçe