D-MARİN KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BU YIL DA DÜNYACA ÜNLÜ ORKESTRALARI VE ŞEFLERİ AĞIRLIYOR

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali 8 güne uzayan programıyla bu yıl 20-27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarım adasına yayılıyor. Sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği festival programında dünyaca ünlü uluslararası orkestralardan Londra Oda Orkestrası ve Zürih Tonhalle Orkestrası ile günümüzün en önemli şeflerinden Vladimir Ashkenazy ve Lionel Bringuier’i ağırlıyor.

Vladimir Ashkenazy yönetimindeki Londra Oda Orkestrası

50 yıldan uzun süredir hem piyanist hem şef olarak müzik hayatına devam eden, 6 Grammy ödülü de dahil bir çok ödülü bulunan ve bir yandan çok sayıda büyük orkestranın müzik direktörlüğünü de yapmış olan Vladimir Ashkenazy şefliğinde İngiltere’nin en köklü oda orkestralarından Londra Oda Orkestrası (London Chamber Orchestra) 21 Ağustos Pazar günü 21.00’da D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de klasik müzik sevenlerle buluşuyor. Kurulduğu günden bu yana dünyaca ünlü bestecilerin yapıtlarını ilk kez seslendiren ve günümüz bestecileri ile pek çok prömiyere imza atan, Ashkenazy yönetimindeki Londra Oda Orkestrası’na müzik dünyasının yükselen iki yeteneği, piyanist Daniel Kharitonov ve trompetçi Lucienne Renaudin-Vary eşlik ediyor.

Lionel Bringuier yönetiminde Zürih Tonhalle Orkestrası

Dünya çapında birçok ödüle sahip Zürih Tonhalle Orkestrası (Tonhalle Zurich Orchester), 2014-2015 sezonundan itibaren orkestranın yeni müzik direktörü ve şefi, Esa-Pekka Salonen tarafından keşfedilen, hemen sonrasında Los Angeles Filarmoni’ye asistan olarak alınıp kısa süre içerisinde Gustavo Dudamel tarafından daimi şefliğe terfi ettirilen ve günümüzün en aktif şeflerinden olan Lionel Bringuier yönetiminde, iki farklı programla D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de konser veriyor. Zürih Tonhalle Orkestrası 25 Ağustos Perşembe günü 21.00’daki ilk konserinde kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en iyi çellistlerinden biri olarak gösterilen Gautier Capuçon solistliğinde sahne alıyor. Zürih Tonhalle Orkestrası’nın 26 Ağustos Cuma günü 21.00’da D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de gerçekleşecek ikinci konserine ise hem oda müziği hem de orkestra çalışmaları ile son yılların yükselen solistleri arasında gösterilen keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja eşlik ediyor.