CMB YACHTS, “LIQUID SKY” IN TÜRKİYE PRÖMİYERİNİ PALMARİNA BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

CMB Yachts, CMB47 serisi ‘Liquid Sky’ın Türkiye prömiyerini, daha önce tamamlanan ‘Mystic’ teknesi ile birlikte Palmarina Bodrum’da verdiği özel bir davetle gerçekleştirdi. Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran ve eşi Beril Başaran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; iş, politika, sanat ve cemiyetten birçok isim ilgi gösterdi. Davete katılanlar arasında; Arzu-Tayfun Çebi, Faruk Özak, İshak Cerit-Esin Moralıoğlu, Ayfer Toprak-Cengiz Karavan, Avni Çelik, Fehmi Çetinkaya, Zuhal-Ferhat Bıçakçı, Alptekin Polat, Eren-Serap Talu, Saffet Çebi, Özlem-Murat Güsar, Yulia Jade gibi isimler yer aldı.

Dünyaca ünlü ve ödüllü tasarımcı Espen Øeino imzalı, kusursuz bir tasarım çizgisine sahip ‘Liquid Sky’, ‘Mystic’ ile birlikte davette tüm deniz severlerin beğenisine sunuldu. Konukların etkinlik süresince yakından inceleme imkanı da bulduğu her iki teknenin iç mimarisi ise, zamansız tasarım çizgisiyle bilinen Beril Başaran – Artebel Design imzası taşıyor.

Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu başkanı Hüseyin Başaran: “Liquid Sky gibi kusursuz bir teknenin suya indirilmesi sonrasında, 47 metrelik mega yatın Türkiye prömiyerini bu davet ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Uzun yıllar deniz ve tekne sevgisini paylaştığımız değerli dostlarımızla burada bir arada olmak bize büyük mutluluk verdi. CMB Yachts olarak gelecek yıllarda da sektörde heyecan yaratacak projelerle büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Dünya Prömiyeri Miami’de

Liquid Sky, Dünya prömiyeri için ilk seyrini okyanus aşarak 1-5 Kasım arasındaki Fort Lauderdale Boat Show’a doğru yapacak. Orient Star ve Mystic’in de başarıları düşünüldüğünde, CMB Yachts’ın yeni gözdesinin Miami’de büyük ilgi göreceği ve tersaneye yeni bir ödül kazandıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ağustos ayında Antalya’da suya indirilen mega yat, tamamen kompozit teknolojisi ile yüzde yüz yerli sermaye olan CMB Yachts tarafından üretildi. 490 groston hacme ve 8,85 metre genişliğe sahip tekne 1450 hp CAT C32 motorları ile 15 knot’ta okyanus aşırı seyir yapabiliyor. Bir adet master, iki adet vip ve iki adet misafir süiti ile on konuğu ağırlayabilen ve dünyanın önde gelen klasman kuruluşları RINA ve MCA tarafından sertifikalandırılan tekne, CMB Yachts’ın zamansız tasarım çizgisini yansıtıyor.

CMB Yachts Tersane Müdürü & Projeler Koordinatörü Cüneyt Okcu: “250 kişilik genç ve dinamik ekibimiz ile 10 bin m2 üretim alanımızda, özellikle 40 metre üzeri mega yatlar üreterek bu anlamda hem Türkiye’de hem de küresel pazarda yerimizi aldık. Üst segment üretici grubunda sektörün liderleri arasında yer alıyoruz. Özellikle kompozit mega yat üretiminde kalite ve knowhow’ımızla hem Türkiye hem de Dünya’da tanınan, algısı hedeflediğimizden çok daha hızlı güçlenen bir marka konumundayız. Belirlediğimiz stratejilerimiz doğrultusunda Liquid Sky gibi gelecek yıllarda da sektörde adından çokça söz ettirecek iddialı projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” yorumunda bulundu.

Liquid Sky’ın Türkiye prömiyeri ve üretimlerinin başında olduğu tekneler özelinde de konuşan Okcu: “47 metrelik Mystic ve Orient Star’a baktığınız zaman, kullanım alanı olarak her ikisinin de benzersiz ve son derece başarılı tasarımlar olduğunu görürsünüz. 47 metre olmasına rağmen daha geniş hacimli kullanım alanına sahip Liquid Sky ise, iki mega yat arasındaki boşluğu tamamlıyor ve bu segmente bambaşka bir boyut kazandırıyor. Jakuzi, şelale ve barı ile flybridge, akıllıca konumlandırdığımız master kabin, fonksiyonel misafir alanları ve yine geniş dış mekanlar Liquid Sky’ın dikkat çeken özelliklerinden başlıcaları. Skylounge’ta iskele ve sancak taraflarında konumlandırdığımız balkonlar, iki açılır kapı ile birleşip geniş bir iç hacme kavuşuyor. Bu özelliğiyle büyük bir davet veya parti ortamı sağlanarak yeni bir kullanım şekli de yaratmış oluyoruz.” dedi.

CMB Yachts’ın üretimi devam eden ve detayları gizli tutulan CMB47 serisinin diğer iki projesinin ise 2018 yılında, prensip anlaşması imzalanan sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.