BODRUMUN YENİ VE LÜKS PROJELERİ

Turizminin marka şehri Bodrum, Yalıkavak  Palmarina’nın yenilenmesi ve Mandarin Oriantel’den Jumeirah Bodrum Palace’a, Rixos’a kadar ünlü otel markalarının yatırımlarıyla yıldızı her geçen gün parlayan yarımada, Mesa’dan Aksoy Holding’e, Seba’dan Dap yapıya, Çağdaş inşaat gibi birçok markalı İnşaat şirketinin yeni projelerinede ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Projelere yurtiçi ve yurtdışında ilgi büyük

Bodrum uzun yıllar Türkiye’de yerli turizme dönük hizmet verirken, son dönemde ise Bodrum’da yabancı ve özellikle de A Plus turiste dönük çok sayıda Turizm yatırımı gerçekleşmeye başladı.  Palmarina’nın  yenilenmesiyle lüks markaların giriş yaptığı  Bodrum, Mandarin den Jumeira’ya  kadar dünyaca ünlü otel markalarının da tercihi  oldu. Profildeki değişim bölgede markalı ve lüks inşaat projelerininde hızlı artmasını sağladı. Bodrum yeni dönemde Mesa’dan Aksoy Holding’e Seba’dan, Dap yapıya kadar inşaat şirketlerinin lüks  projelerinin de aralarında yer aldığı projelere ev sahipliği yapacak.

Dev şirketlerin ilgisini çeken Bodrum’un, doğa harikası koylarında ardarda lüks villa projeleri yükselirken, projeler yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da satışa sunuluyor. Palmarina ile birlikte lüks yatlarında  uğrak yeri haline gelen Bodrum’un merkezinden, Yalıkavak’tan Gündoğan’a, Tilkicik koyuna kadar her yerde bir biri ardına projeler geliştiriliyor. Fiyatlar ise yerine ve projelerine göre değişiyor. 85 bin Euro’dan başlayıp  4 milyon Eurolara kadar çıkıyor.

BODRUM’DA SEZON UZADI İLGİ DAHA DA ARTTI

Bodrum’a ilginin artmasının çeşitli nedenleri de var. Bunlardan biri de eskiden kısa olan yaz dönemi, turizm süresinin Batı Avrupalı yabancı turistlerin ilgisiyle uzarken, özellikle okula gitmeyen çocuğu olan veya ikinci yaşam dediğimiz emeklilik hayatı yaşayanların, sakin aylarda bölgeyi daha çok tercih etmeleri de sezonu uzatıyor.

Bodrum tatil bölgesi olarak marka şehir olma yolunda hızla ilerlerken, bölge her geçen gün cazibesini arttırıyor. Bunun sonucu olarak yatırımlarda artıyor büyük markaların ilgisini çekiyor.

Bodrum da yer alan villa projelerinin sayısının son yıllarda hızla arttığını orta ve üst gelir gruplarının tercih ettiği bölgede yerel müteahitlerin yanısıra büyük inşaat firmalarınında proje geliştirdiklerini görüyoruz. Öte yandan Bodrum’un dönemsel açıdan bakıldığında Türkiye’nin birçok metropolünden daha fazla ekonomi yaratan bir ilçe haline geldiği de gözlerden kaçmıyor. Sonuç olarak; Bodrum’da sadece yazın değil son yıllarda kışında nüfusun hızla arttığını görüyoruz, iklimi coğrafyası ve doğal güzellikleriyle Bodrum, birçok özelliği bir arada bulunduran çok özel bir yarımada da bulunuyor. Bölgede hızlı bir yapılaşma  sözkonusu. Havalimanı ve marinalarla  özellikle uluslararası yolcular da Bodrum’a artık kolaylıkla ulaşabiliyor.

BÖLGELER VE FIYATLAR

Bodrum’daki villa projeleri ile ilgili yapılan araştırmaya göre üst gelir grubuna hitap eden projeler daha çok Yalıkavak, Türkbükü ve Gündoğan bölgelerinde yoğunlaşıyor. Mevcut projelerde özellikle Yalıkavak Türkbükü’nde metrekare birim fiyatlarının 7 bin TL ile 32 bin TL aralığında değişebiliyor. İnşaatı devam eden projeler de ise metrekare satış fiyatlarının 9 bin 500 TL ile 47 bin TL gibi bir aralıkta değişkenlik gösterdiğini söyledi. Yazıcı; Turgutreis bölgesinde ise metrekare birim fiyatlarının daha düşük olduğunu; ve 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında küçük alanlı apart dairelerin alıcı bulduğunu vurguluyor.

 

ÜÇÜNCÜ HAVALIMANI ETKISI

İstanbul’da inşaatı süren üçüncü havalimanının açılmasıyla Bodrum’a yabancı ilgisinin daha da artması bekleniyor. Üçüncü havalimanının devreye girmesiyle Türkiye’ye yapılacak olan uçuş sayısı artacak. Bugün birkaç aktarmalı olarak ulaşabilen ülkelerden tek aktarma ile Bodrum ve diğer turizm merkezlerine erişebilme imkanı doğacak. Böylece birçok ülkeden Türkiye’nin Ege kıyılarına ulaşım kolaylaşacak.

Ayrıca Bodrum’un dünyaca ünlü konukları daha sık ağırlamasının da popülerliğini arttırdığı da bir gerçek.  Bölgenin orta gelir grubundan üst gelir grubuna kadar hemen her kesime hitap edebildiğide görülüyor.

Bodrum’un doğal coğrafyasını ve çekiciliğini bozmadan büyümeye ve yenilenmeye ihtiyacı olduğuna da dikkat çekilirken,   yoğunluğun yarımada genelinde çok artması bölgenin doğal güzelliğinin ve çekiciliğinin  azalması riskini de beraberinde getiriyor.

BODRUM TÜRKIYE’NIN EN ÖZEL BÖLGELERINDEN BIRI”

Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar;

Bodrum’un Türkiye’nin en özel bölgelerinden biri olduğunu belirterek, “Doğasıyla, güneşiyle, havasıyla,deniziyle ve sosyal hayatıyla diğer bütün bölgelerden bir adım öne çıkıyor.

Yaz turizminin en işlek adresi olması dışında Bodrum’ a olan talep 12 aya uzuyor. Bu doğrultuda Bodrum’a yapılan nitelikli proje sayısı da artmaktadır. Türk müşterisinin yanı sıra yurtdışından da ciddi rağbet  gördüğü için lüks proje sayısı artarak devam edecektir” dedi.

Bodrum’a duyulan ilgi ve konut satışındaki talep arttığından dolayı büyük inşaat şirketleri kaliteli projeler yaptıklarınada dikkat çeken Çağlar;  “Bu kaliteli ve lüks otel ve konut projeleri devam edecek ve bu doğrultuda da Bodrum ileride Avrupa’da çok bilinen C’ote De Azur olma noktasına geleceğini düşünüyorum. Bodrum, Türkiye’nin dünyaya açılan en özel kapısı olacağına da inancım tam.

Çağdaş Holding olarak bizde şuan bütün yatırımlarımızı Bodrum’a yönelttik. Bodrum’da yaklaşık 30’dan fazla konut projesi yaptık. Geçen sene açılışını yaptığımız Turgutreis’te ki Swissotel Bodrum Beach, İçmeler’de yeni tamamladığımız içinde 5 tane lüks villa olan Şalvarağa evleri ve şuan inşaatı devam Bodrum merkezdeki Swissotel Bodrum Hill holdingin bugüne kadar gerçekleştirdiği en kaliteli ve lüks projelerdir” diye konuştu.

YÜKSELEN DEĞER BODRUM’A  GAYRIMENKUL ILGISI DEVAM EDIYOR

Uzun yıllardır Bodrum’da gayrimenkul sektörünün içinde bulunan Remax Pasha Bodrum Brokerı Güler Caner, “Türkiye’de 2015 yılında yatırım araçları içinde “Gayrimenkul” açık ara önde. Son birkaç yılda yüzde 30 – 40 oranlarında prim yapan bu sektörde 2016’nin ilk 4 ayına baktığımızda  ilgi bitmeyecek gibi görünüyor. Konut sektöründe en çok aranan fiyat aralığı 300 bin TL ile 700 bin TL aralığı oldu. Lüks konutlarda ise son yıllarda çok iyi projeler üretilmekle birlikte satış hızı beklenen düzeyde gerçekleşmiyor. Ancak bu durum, lüks konutların satılmadığı anlamına gelmiyor. Özellikle merkeze ya da sahile yakın lüks konut arayışları devam ediyor. Ultra lüks konut alıcıları ise piyasa durumları ya da yatırım beklentileri yerine, ihtiyaçlarına cevap bulabilecekleri alımları daha rahatlıkla yapıyor. Ancak burada yabancı alımlarında ciddi oranda bir düşüş olduğunu düşünüyorum. Gayrimenkul alıcıları yeni, modern, kullanıcı dostu konutları tercih ediyor. Özellikle Bodrum’da turizm sektörü bu sezon beklentiler doğrultusunda devam ederse,  fırsat alımı yapanlara uygun bir ortam yaratacağını, sezon sonu bu alıcı tipiyle daha çok karşılacağımızı öngörüyorum. Yani en uygun fiyatlı gayrimenkul satışlarında yaz sonu ve önümüzdeki yıllarda artış olacağını, piyasanın “ Alıcı Piyasası” şeklinde şekilleneceğini tahmin ediyorum. Faiz oranlarında yaşanan seviyelerin bir miktar düşmüş olması sevindirici olmakla birlikte, halen  alım kararlarını tetikleyici noktada olmadığını düşünüyorum.

Gayrimenkul satmak ya da almak isteyenlerin hizmet kalitesine inandıkları zincir markalara ilgileri de artıyor. Birçok hizmet sektöründe olduğu gibi bizim sektörümüzde de tüketiciler güvenle, sorunsuz ve doğru yönlendirileceklerine inandıkları danışmanlık firmalarını özellikle tercih ediyorlar. Bu nedenle biz Remax Pasha Bodrum olarak yakaladığımız marka liderliğinin Türkiye’de avantajlarını Bodrum’da da yaşayacağız. “ dedi.

EN PAHALI PROJE

Tilkicik Koyu’nda hayata geçirmekte oldukları villa, marina ve otel projesi Epique  Island  ile Bodrum’da doğa ile içiçe özel bir yaşam alanı sunduklarına dikkat çeken Aksoy Holding CEU’su  Batu Aksoy; projelerinin yerli ve yabancı yatırımcılara hitab ettiğini  söylüyor. Kaba inşaatın yaklaşık üçte birini tamamladıkları projelerinde, villaların ortalama metrekare satış fiyatlarının 8 bin euro olduğunu belirten Aksoy; Bodrum’da dört mevsim yaşanabilecek en güzel projelerden birini inşa ettiklerini söyledi.

MUTLU ACAR @mutluacar@limebodrum

https://www.limebodrum.com/edergi/sayi/14/#page/12