EtkinliklerSpor

BODRUM’DA TIRHANDİL CUP HEYECANI

Geleneksel değerleri yaşatmak amacıyla Bodrum’da bu yıl ilki düzenlenen Tırhandil Cup, Bodrum’da yapıldı.

Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında 8-9 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen Tırhandil Cup, Bodrum’da geleneksel tekne yapımcılığının en özel ürünü olan tirhandillerin tüm dünyaya tanıtılması amaçlandı.  Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği’nin destekleriyle gerçekleşen organizasyonun sponsorluğunu da Ağanlar Tersanesi, Merhaba Turizm, Studio Mutfaq  ve Mandalin Bar üstlendi.
İlk gün 22 tirhandille 100 yelkencinin katıldığı, kıyasıya bir mücadeleye sahne olan yarışlarda, rekabet halindeki iki tırhandilin çarpışması, teknelerde ufak çapta hasara neden oldu.  Bodrum – Bodrum adıyla gerçekleşen birinci günkü şamandıra yarışlarının ilk etabını kesin olmayan sonuçlara göre Gargantua adlı tırhandil birinci, Bastarda ikinci, Cocotte ise üçüncü olarak tamamladı. İkinci etapta da Aganta birinci, Cocotte ikinci ve Bastarda ise üçüncü oldu.

İkinci gün Bodrum – Bodrum Coğrafi Rota kapsamında düzenlenen yarışlarda yelkenciler, 4 – 6 knot arası esen rüzgarda yelken açtı. Karaada önünden verilen start ile Kargı adasının etrafını dönen yelkenliler, finiş için Ağanlar Tersanesi’ne doğru harekete geçti. Son gün yarışlarına üç teknenin yarıştan çekilmesiyle 19 tekne katılım gösterdi.

The Bodrum Cup’ın ve Tirhandil Cup’ın organizasyon komitesi başkanı Süleyman Uysal  yarışları değerlendirerek, “Yarışın ilk günü hava çok güzeldi, yelken için özellikle çok müsaitti ve teknelerin de performansları gayet yerindeydi. Biliyorsunuz Tırhandil Cup, tırhandil ustalarının ve yelkencilerin birleştiği bir organizasyon. İlk gün meydana gelen ufak bir kazanın dışında herhangi bir aksilik yaşanmadı. Aslında bir nevi çatışma diyebiliriz buna ki çok önemli bir hasar olmadı. Teknelerden biri tersaneye çekildi ve şu an bakım onarımları yapılıyor. Pazartesi gününden itibaren tamamlanacaktır. Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tırhandil Cup’ta çok iyi sonuçlar elde ettiğimizi düşünüyoruz. Aynı zamanda belli bir miktar motor yarışı da yapıldı ki bu, tırhandillerin ARGE’si için çok önemli. Bu dataları da ileriki yıllarda kullanacağımızı düşünüyoruz. Tırhandil Cup’ın ilki çok keyifli başladı ve aynen bu şekilde devam edeceğine de inancımız büyük.  Tırhandil Cup ile Bodrum Cup’ın büyük bir bağlantısı var. Bodrum Cup’ta tırhandiller ayrı bir kategoride yarışırlar. Bizim için önemleri çok büyüktür. Çünkü tırhandillerin Bodrum’un en önemli yerel değeri olduğuna, tırhandil tipi teknelerin Akdeniz’de en iyi Bodrum’da üretildiğine inanıyoruz. Biz bu organizasyonun Bodrum Cup öncesinde yapılarak tırhandillerin hem eğlence hem de antrenman amaçlı bir araya gelmelerini istedik. Şimdi bir hafta sonra aynı tırhandil ekibi, hem de daha çok tekne eklenerek daha fazla katılımla Bodrum Cup’ın içerisinde yarışacaklarını söylediler. Bu da bizi çok mutlu etti. Bodrum Cup ile bu şekilde bir bağ kurulmuş oldu. Ve Bodrum Cup artık o kadar büyümeye başladı ki, içindeki kategorileri ayrı ayrı yarıştırabilir hale geldik. Bunlar bizi mutlu eden önemli olaylardır.” şeklinde konuştu.