EtkinliklerSinema

BODRUM TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

Bodrum’da , 26 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında bul altıncısı düzenlenecek, Bodrum Türk Filmleri Haftası,  sinemaya emek vermiş yönetmen, oyuncu, yapımcı ve sinema işletmecilerini ve sinemaseverleri buluşturacak. Bodrum Türk Filmleri Haftası etkinlikleri kapsamında film tanıtımları ve gösterimleri bu yıl Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nda da gerçekleşecek. İstanköy Adası’nda Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay olmak üzere 150 sanatçı, oyuncu ve yönetmen Yunan adasına çıkartma yapacak.

Bodrum’da 6. kez gerçekleşecek olan Bodrum Türk Filmleri Haftası Bodrum ilçesi ile birlikte bu yıl ilk kez aynı  Yunanistan İstanköy (Kos) adasında da düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, Bodrum ve İstanköy Belediyeleri destekleri ile Bodrum Sinema ve Kültür Derneği tarafından Magazin Gazetecileri Derneğinin işbirliği ile düzenlenen etkinlik süresince bu yılın ses getiren, vizyon şansı bulamayan, kısa süre vizyonda kalan, yeni vizyona girecek olan filmlerin, tanıtımları ve gösterimleri yapılacak.

26-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Bodrum ayağında ücretsiz olarak Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde ve Cinemarine Sinemaları’nda yönetmen ve oyuncularının da katılımıyla, Kızkaçıran, Pamuk Prens, Deliormanlı, İkinci Şans, Nadide Hayat, Dedemin Fişi, Sevimli Tehlikeli, Ertuğrul 1890 ve 20’ye yakın filmin gösterimleri ve söyleşileri gerçekleştirilecek.

Hafta boyunca, 20’ye yakın film, toplamda 50 gösterimle halkla buluşacak. 50 yakın çekimleri devam eden yada tamamlanmak üzere olan film, dağıtım firmaları tarafından sinema sahiplerine tanıtılacak.

30 Eylül cuma akşamı Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleşecek SİSAY Türk Sineması Emek Ödülleri sahiplerini bulacak. Bu yıl ödül alacak sanatçı ve yapımcılar arasında Perihan Savaş, Halil Ergün, Serdar Gökhan, Mehmet Soyarslan, Işıl Yücesoy, Selma Güneri yer alacak. Festival Sinema Genel Müdürlüğü’nün de katıldığı sektör sorunlarının ve gelecek vizyonunun değerlendirildiği yuvarlak masa toplantısı ile son bulacak.

01 Ekim’de ise Özcan Deniz’in yönetmenliğini yaptığı ve Nurgül Yeşilçay ile birlikte kamera karşısına geçtiği “İkinci Şans”  filmi Kos Adası’nda gösterilecek. Ayrıca, gösterim öncesi de oyuncular izleyicilerle buluşup, sohbet şansı bulacak.

SİSAY Yönetim Kurulu Başkanı ve Cinemarine Sinemaları Sahibi Cenk Sezgin, “Bodrum Türk Filmleri Haftası (BTFH),  her gün farklı bir filmin tanıtım galasına ev sahipliği yapacak. Tanıtımı yapılan filmin, yönetmen ve oyuncuları ile sinema salonu sahipleri, seyirci ve basın mensuplarını bir araya getirerek filmlerin tanıtımlarına katkı vermeyi amaçlıyoruz. Sinema salonları yeterli sürede gösterilemeyen ya da gösterim şansı bulamayan filmlerinde tekrardan halkla buluşmasını sağlıyoruz. Bu amaca yönelik olarak Türkiye’de bu türde tek organizasyon olan BTFH boyunca Bodrum’un farklı noktalarında basın toplantıları, sokak etkinlikleri, açık hava gösterimleri ve halk söyleşileri yapılacak. Hafta boyunca 20’ye yakın film 50 gösterim ile sinemaseverlerle buluşacak. BTFH bu şekilde film yapımcılarının direkt salon sahipleri ile buluşturarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunulabildikleri tek etkinlik olma özelliği taşımaktadır. Ülkemizde sinema işletmecilerini, yapımcı ve yönetmenlerle bir araya getiren bu çapta tek etkinlik olan buluşma Sinema Salonu Yapımcıları Derneği SİSAY’ın ev sahipliğinde gerçekleşen profesyoneller kuşağında, dağıtım ve yapım şirketlerinin yeni vizyonda gösterime sokacakları filmlerin salon sahiplerine tanıtımları yer alacak. BKM, Avşar Film, Taff Pictures, TME, Özen Film, Chantier, Bir Film gibi sektörün güçlü yapımcı ve dağıtımcı kuruluşları filmlerinin sinema işletmecilerine doğrudan tanıtımı için Bodrum’da bir araya gelecekler” dedi.