Bodrum Sağlık Vakfı – 4 Ekim “Bugünü Paylaş, Geleceği İnşa Et” Etkinliği

Hollanda’lı Mimar/Sanatçı Noa Haim uzun yıllardır dünyanın farklı ülkelerine gidiyor ve çocuklara kağıttan yapılar inşa etmeyi öğretiyor. Kullanılan malzeme aynı ama her projenin amacı birbirinden farklı. Engelli ve engelsiz çocukların kağıttan beraberce inşa edeceği bir oyun alanı üzerine Bodrum evleri çalışılacak. Çocukların anne babalarını da buna dahil edilerek çocuk, yetişkin, engelli , engelsiz, herkesin beraberce vakit geçirip aynı işe katkıda bulunmalarını sağlayacak bir etkinlik. Sonunda birlikteliği simgeleyen, minyatür bir yapı ortaya çıkartmayı amaçlayan bir çalışma gerçekleştirmeyi planlamaktayız.
Daha önce Paper Aesthetics projesinin gerçekleştiği yerleri ve projelerden örnek fotoğrafları http://www.collectivepaperaesthetics.com/” target=”_blank”>http://www.collectivepaperaesthetics.com adresinde bulabilirsiniz. Bizim üzerinde çalıştığımız modele örnek olması için http://www.collectivepaperaesthetics.com/” target=”_blank”>http://www.collectivepaperaesthetics.com/index.php?/about/triangle-based-heart-board-pyramid/ a bakabilirsiniz. Buradaki yapı piramit şeklinde, bizimkisi küp şeklinde olacak ve Bodrum evlerini andırması için biraz süslememiz gerekecek. Önemli bir konu, bu projenin Bodrum Sağlık Vakfı’na hiçbir maddi yük getirmeyecek oluşu. Malzemelerin üretimi, taşınması ve gerekli fonların bulunması gibi tüm konularla projeyi Bodrum Sağlık Vakfı’na sunan Mesut Bilgili ilgilenecektir.
Proje 4 Ekim Çarşamba günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında Bodrum Sağlık Vakfı bahçesinde yapılacaktır. 4 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık günü olması nedeniyle Bodrum Sağlık Vakfının belirlediği bir tarihtir. Etkinlik için BSV engelli bireyleri ve TED Bodrum Koleji engelsiz öğrencileri yer alacaktır. Bu projenin mimari bir proje olması ve Bodrum için dünya çapında ses getirici özelliğinden dolayı Mimarlar Odası’ndan bir ekibin katılımı projeye anlam katacaktır.

Proje adı “Bugünü Paylaş, Geleceği İnşa Et.  60 kişi kadar bir katılım beklemekteyiz. 1 günlük bir etkinliktir. Etkinlikte öğle yemeği, çay-kahve ikramı ve canlı müzik dinletisi planlamaktayız .Bu projede Muğla Büyük Şehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi destek verecektir.

Ankara Hollanda Büyükelçiliğ’nde görevli bir personel etkinliğimizi izlemek üzere 3 veya 4 Ekim tarihinde ve İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nda görevli; Hollanda’daki kamu diplomasisi ve kültür işlerinden sorumlu basın başkanı Quirine van der Hoeven 6 Ekim Cuma günü faaliyet sonuçları ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak ve Bodrum Sağlık Vakfı’nı yakından tanımak amacıyla Bodrum’a gelecektir.
Ekte afişini paylaştığımız Hollandalı iç mimar Noa HAİM’ın koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan Bodrum Sağlık Vakfı etkinliğine katılımınız bize güç verecek, engelli çocuklarımızı mutluluk edecektir.