BAŞKAN KOCADON’DAN AFET AÇIKLAMASI

Bodrum’da 29 Kasım 2018 Perşembe günü saat 14.00’da başlayan ve kısa sürede etkili olan şiddetli yağışın ardından hayat normale dönüyor.

Bodrum’da yaşanan afetin ardından gerçekleştirilen çalışmalar ile ana arterlerde hayat kısa sürede normale döndü. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, dün ilçenin daha çok güneyini etkisi altına alan şiddetli yağış ile ilgili değerlendirmede bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Öncelikle tüm Türkiye’ye ve özellikle de Bodrum halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan Başkan Mehmet Kocadon, “Bütün Türkiye’mize geçmiş olsun diyorum. Çünkü biliyorsunuz Bodrum’umuzda, dünyanın birçok yerinden ve Türkiye’mizin yedi bölgesinden gelip yaşayan insanlar ya da herkesin eşi, dostu, akrabası var. Bu afette şu an en büyük tesellimiz, herhangi bir can kaybının olmaması. Tabi Bodrum şu anda altyapısıyla eleştiriliyor ama afet konusu söz konusu olunca alt yapılar da yetmiyor. Hele 2018’de, son zamanlarda Avrupa’daki sel baskınlarına baktığımızda İtalya’da olsun Fransa’da olsun 15’in üzerinde can kaybının yaşandığını görüyoruz. Tabi ki bunlar bize bir teselli değil. Önemli olan devlet-yerel işbirliği ile bugün bir dünya markası olmuş Bodrum gibi bir yerin bu görüntülerini minimuma indirmek. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde hep birlikte bir çalışma yapacağız. Çok enteresan bir yağış aldık, muson yağmurları gibi bir yağmur yağdı Bodrum’a. Özellikle yağışın Bodrum’un dağlık bölgelerinden hızlanarak şehir merkezine gelmesi, bu afeti farklı boyutlara taşıdı. 35’e yakın ev, 15’e yakın işyeri ve 100’e  yakın araç hasar gördü. Dikkat ettiyseniz Bodrum Belediyesi ekipleri, hemen yağmurdan sonra 2 saat gibi bir kısa sürede Bodrum’u normal akışına geri getirdi, trafik açıldı, öğrencilerimiz okuldan tahliye edildi ve sağlık kuruluşlarımızın hepsi iş başındaydı. Bugün sabah da baktığımızda, öğrencilerimiz derslerini yapıyorlardı, sağlık kuruluşlarımız görevlerinin başındaydı, trafik de normal akışına devam ediyordu. Bir suçlu aramayı çok severiz ama şunu da unutmayalım ki burada hepimiz suçluyuz. Meteorolojinin uyarılarında biraz daha dikkatli davranmamız lazım, vatandaşlarımızın biraz daha tedbirlerini alması lazım. Yerel yönetim olarak zaten biz gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Ve özellikle böyle anlarda ‘Sorumluk alanı bizimdir’ ya da ‘Değildir’ şeklindeki söylemler söz konusu olamaz. Herkes iş birliği içinde mücadele etmek zorundadır. Karayolları ya da büyükşehir sorumluluğunda kalan yerlere de hızlı bir şekilde Bodrum Belediyesi hemen müdahalesini etmiştir ve arkadan Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve büyükşehrin de bir şekilde olaylara müdahil olmasından sonra Bodrum, kısa sürede normal hayatına geri döndü.” dedi.

Yaşanan afetten sonra yapılan yorumlara ve değerlendirmelere de değinen Başkan Kocadon, “Tabi ki üzücü bir olay yaşadık. Özellikle seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde böyle felaketlerden medet ummak, medeni insanlara yakışmaz. Böyle günlerde, mümkün olduğu kadar kenetlenmek, mağdur olan vatandaşlarımızın yardımına koşmak lazım. Ben gerçekten Bodrum Belediyesi ve ekibine, Kaymakamımıza,  Valimize özellikle Emniyet Mensuplarımıza ve Milli Eğitim Müdürümüze bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Özellikle de yoğun yağış sırasında okuldaki öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz, talebelerine sahip çıkarak -çünkü dersin bitiş saatiydi- onları dışarıya bırakmamaları, belki de birçok faciayı önledi. Onun için bütün yardımcı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bodrum bu felaketin üzerinden gelecek güçtedir ve hızlı bir şekilde de gelecektir.” dedi.

Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Kocadon, “Ben hiçbir zaman suçlu aramam, eğer suçluysak hepimiz suçluyuz. Bodrum’un ilk yapılaşmasından bugüne kadar yapılan bazı yanlışlıkların şu anda yaşadığımız bir sıkıntısıdır bu. Ama bakın açık ve net söylüyorum; bir afet yaşandı ve bu durumda ne kadar alt yapısı olursa olsun bu olayları her zaman görürüz. Bugün medeni ülkelerde de bu afetler yaşanmıyor mu? Bakın can kayıpları yaşanıyor ama onlar bunları farklı boyutta yansıtıyorlar, biz ise farklı boyutta. Yani felaket tellallığı. Bugün Bodrum dediğimiz yer, hem Türkiye’mizin hem de dünyanın en çok merak ettiği ve göz bebeği olan bir yerdir. Bu her yerde yaşanıyor ama bunların sanki Bodrum batmış, yok olmuş gibi haber olarak yansıtılması da yakışmıyor. Tabi ki eksikliklerimiz var, olmaz mı? Hepimizin eksiği var! Ama bugün tek bir suçlu bulup Bodrum Belediyesi’ni suçlayarak bir şey mi elde edeceğiz? Önemli olan böyle zamanlarda kenetlenmektir. Bakınız vatandaşımız haklı olarak en yakın medet umduğu yere yönlenir ve onlara suçlamalar yapabilir. Buna eyvallah, çünkü canı yanmıştır. Canı yanan insan, kendine en yakın olan insana saldırır önce. Ben de biliyorum ki Bodrum yarımadasında seviliyor ve 20 yıla yakındır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu vatandaşın bildiği bir tek yer var, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon. Tabi ki onların söz söyleme hakkı var. Ama bu söz söyleme hakkı olurken vatandaşımızın bu feryatlarını alıp sanki Bodrum bir kaosa dönmüş gibi yansıtmak da bizlere yakışmıyor, hiçbirimize yakışmıyor. Bugün 4 derede olan bir taşkınlık yaşadık. O derelere ne kadar altyapı yaparsanız yapın bu yağmurun hızına yetişemezsiniz. Özellikle biliyorsunuz, Bodrum’un dağları şehir merkezine dik iniyor. Her yer bir şelale oldu. Dere yatakları zaten kaldırmadı, yollar taştı” açıklamasında bulundu.  

Dere yatağına ne zaman işyeri ve ev ruhsatı verildi şeklindeki soruyu ise Başkan Kocadon, “Bodrum’un ilk yerleşiminden itibaren bu yerler var. Şöyle bir baktığımızda, 60 yıla yakın yerleşimler görebiliriz bu dere kenarlarında. Açık ve net söylüyorum; suçlu arama gibi bir niyetimiz yok. Önemli olan ne kadar alt yapı yaparsanız yapın doğanın gücünü yenmek mümkün değildir. Doğanın gücünü bizler sadece minimum seviyeye düşürmeye çalışırız. DSİ ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları son beş yıldır hep devam ediyor. Tabi bu çalışmaları yaparken bir şeyi de unutmamak lazım; Bodrum arkeolojik SİT alanı olan bir yer. Bizim yaptığımız çalışmalarda, bazen kurulda 40 cm aşağıya düşürmemize dahi müsaade etmiyorlar. Bunlar hep göz önüne alınarak bu çalışmalar yapılıyor ve bu süreçler onun için uzuyor. Yani bizim her tarafımız SİT. Ya doğal SİT ya da arkeolojik SİT. Yani bu yerlerde iş yapmak da çok zor. Biz zamanla yarışan bir bölgeyiz yani biz kasım ayında başlayıp mart ayına kadar bütün alt yapıyı tamamlamak zorunda olan bir bölgedeyiz. Çünkü mart ayı ile birlikte turizm mevsimi başlıyor, turist geliyor. Onun için, özellikle bu son yaşanan olaydan sonra eminim ki devletimiz, büyükşehrimiz, devlet su işlerimiz, karayollarımız ve Bodrum Belediyesi olarak bir araya geleceğiz ve umuyorum ki bu sorunu çözeceğiz. Bu aynı zamanda ülkemizin de büyük bir ayıbı, sadece Bodrum’un bir ayıbı değil. Çünkü Bodrum, ülkemizin dünyaya açılan en büyük markasıdır” şeklinde yanıtladı.

Her zaman vatandaşın ve esnafın yanında olduklarını da ekleyen Başkan Kocadon, “Onların mağdurluğu bizim mağdurluğumuzdur. Geçenlerde yaşadığımız sel felaketinde de ekiplerimiz bütün evlere tek tek giderek ana ihtiyaçları ne ise -her zaman olduğu gibi- karşıladı. Bakın bu kadar büyük bir afet yaşadı Bodrum ve sadece bir aileyi bir pansiyona yerleştirdik. Başka hiçbir müracaat da olmadı. Demek ki Bodrum Belediyesi ekipleri hızlı bir şekilde müdahale etti ki bu afetin farklı bir boyuta gelmesi engellenmiş oldu. Onun için ben tekrar halkıma, Türkiye’nin yedi bölgesinde yaşayan insanlarımıza, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza, burada evi olan herkese bir defa daha geçmiş olsun diyorum. Esnafımıza ve mağdur olan arkadaşlarımıza, en kısa zamanda yanında olmanın da sözünü veriyorum” dedi.

Dün yaşanan şiddetli yağış ile birlikte 1 saatte metrekareye 45 kilogram yağmur düştü. Yağış en çok yarımadanın güneyinde Bodrum merkez ile Gümbet ve Konacık bölgelerinde etkili oldu. Yaklaşık 300 ihbarın geldiği yağış sonrası AFAD ve Bodrum Belediyesi ekipleri ile diğer kurumlar incelemelerini sürdürüyor. Bodrum Belediyesi ekipleri gece boyunca çalışarak hayatın normale dönmesini sağladı, herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı. Yağışın bir gün öncesinde yarımada genelinde meteorolojinin uyarısını duyurarak dere yataklarında ve mazgallarda çalışma yapan Bodrum Belediyesi ekipleri, yağış ile birlikte de sahadaki çalışmasını sürdürdü. Bodrum Belediyesi sahada 521 personeli ile 13 adet 50 NC, 16 adet JCB ve Bekoloder, 18 adet büyük kamyon, 2 adet greyder ve 40 adet çift kabin, 6 adet traktörden oluşan toplam 95 araç ile görev yaptı. Bodrum Belediyesi ekiplerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve karayolları ekipleri de seferberlik halinde çalışmalara katıldı.