Güncel

İNGİLİZ GAZETECİLER BODRUM’DA

Turizmde yaşanan krizi aşmak amacıyla BOTAV VE TAV tarafından ortaklaşa düzenlenen Turizmde 2016 Yılı Eylem Planı çerçevesinde yabancı gazetecilerin Bodrum’u tanıtmak amacıyla düzenlenen gezilerin ikincisinde ilçeye gelen İngiliz medya gurubu bugün Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un düzenlediği toplantıya katıldı. Kocadon; “Bodrum’un marka olmasında turizmde büyük bir hızla gelişmesinde İngiliz turistlerin önemi ve payı büyüktür” dedi.
BOTAV (Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı) Bodrum Belediyesi ve TAV tarafından ortaklaşa oluşturulan 2016 Yılı Turizm Eylem Planı gereğince turizmdeki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak Türkiye ve Bodrum turizmini Avrupa’da en iyi şekilde tanıtmak amacıyla 30 Mart -15 Haziran tarihleri arasında 12 ülkeden 15 farklı medya gurubundan yer alan 700 turizm gazetecisi, televizyoncusu, internet yayıncılarının katılacağı tanıtım gezilerinin ikincisinde Londra Turizm Ateşeliği aracılığı ile ilçeye gelen 15 İngiliz medya temsilcisi Bodrum Belediye ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon‘un Hakan Aykan Trafo Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği tanıtım toplantısına BODER (Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler derneği) Başkanı Halil Özyurt, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı katıldı.
İngiltere’nin önde gelen turizm ve seyahat yayın organları arasında yer alan Love Holidays, Break4holidays, Youtravel, TRvale By İnspire,TBA, 2bookholiday, isimli yayın organları temsilcilerinin yer aldığı toplantı başlangıcında Bodrum’u mavi yolculuğu, turistik koyları, tarihi, kültürü, pazarı ve geçmişi İngilizce yapılan sunum ve sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.
BODRUM’UN MARKA OLMASINDA İNGİLİZLERİN ROLÜ BÜYÜK OLMUŞTUR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Almanya, Hollanda, Belçika Norveç, İsveç, Polonya, Slovenya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan’dan gelecek 700 gazetecinin Haziran ayı sonuna kadar yapacakları tanıtım çalışmaları ile son dakika turistlerin hedeflendiğini belirterek, “Bodrum’un marka olmasında turizmde büyük bir hızla gelişmesinde İngiliz turistlerin önemi ve payı büyüktür . Bugün İngiliz medya gurubunu ağırladık. Bodrum turizminde İngiliz konuklarımızın turistlerimizin bizim için yeri bir başka. Bodrum-Gümbet’in dünyaya tanıtılmasında İngiliz turistlerin büyük rolü olduğu gibi beş yıldızlı otellerin çoğalmasında yatırım yapılmasında da turizm tarihinde önemli bir yerleri olmuştur. Bu nedenle İngiliz turizm pazarında her zaman iyi ilişkilerimiz olmuştur. Önümüzdeki yıldan itibaren İngiltere’de düzenlenen turizm fuarlarına daha geniş kitle ve daha büyük bir stand ile katılacağız. Yolu sevgiden geçen her kesin mutlaka bir gün Bodrum’da tatil yapacağını belirtmek istiyorum, çünkü Bodrum dünya barış topluluğu gibi yaşayan en az 40 ülkenin vatandaşının yaşadığı 80’den fazla ülke vatandaşının tatil yaptığı kentimizdir” dedi.
Kocadon, turizmde yaşanan olumsuz imajı Bodrum’un kültürel, tarihi ve mavi yolcuğu ile 40’ yakın destinasyonu ile tanıtarak ve pozitif haber akışı sağlayarak krizi minimum seviyeye indireceklerini söyledi.
BODRUM’U İNGİLTERE’DE DAHA ÇOK TANITACAĞIZ İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

İngiliz medya gurubu ve youtravel.com yayın organının temsilcisi Becky Brindle ise dünyanın her yeninde her an terör olaylarının yaşanabileceğini belirterek, “Başta Bodrum olmak üzere tatil yörelerinin güvenli olduğunu ülkemiz vatandaşlarına gönül rahatlığı ile anlatacağız. Ayrıca önümüzdeki yıllarda düzenlenecek turizm fuarlarında sizler katkıda bulunmak için her türlü işbirliğini yapmaya hazırız. Bodrum’un tarihi kültürel ve mavi yolculuk değerleri ne yazık ki İngiltere’de yeterince bilinmiyor kanısındayız, bu nedenle işbirliği yaparak gelen İngiliz turistlerin hayran olduğu Bodrum’u daha çok tanıtmamız gerekiyor. Çünkü İngilizler arasında neredeyse 20 yıldır tatilini burada geçiren ev sahibi olan vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz” dedi.
Bodrum’da üç gün kalacak olan İngiliz gazetecilerin Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Gümüşlük, Bodrum Pazarı, Tersaneler bölgesini gezeceği,mavi yolculuğa çıkarak koylarda çekim ve röportajlar yapacakları belirtildi.