AY IŞIĞINDA ŞAMATA BOL KAHKAHA

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin sahneledikleri, Ay Işında Şamata isimli oyunla arkadaşlarını ve sanatseverleri kahkahaya boğdu. Sahnede profesyonel sanatçıları aratmayan üniversiteli oyuncular öğretmenlerinden de bol alkış aldı.
Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri, Haldun Taner’in 1977 yılında yazdığı “Ay ışığında Şamata” isimli tiyatro oyununu sahneye koydu. Yönetmenliğini aynı zamanda bölüm başkanı olan öğretim üyesi Filiz Çevik Tan’ın üstlendiği gösteri öncesi sahneye çıkan öğrenciler, tiyatronun günümüzdeki yeri ve önemini anlatan konuşmalar yaparak tiyatronun gelişmiş toplumların önemli bir göstergesi olduğunu vurguladılar.
Fakülte içindeki Şükran-Rauf Nasuhoğlu Araştırma, Eğitim ve Kültür Merkezi’ nde gerçekleştirilen oyunda , 30 öğrenci, Çalışkur Sitesi isimli bir sitede yaşayan Çalışkur, ailesinden yola çıkarak sahte insan ilişkileri, yetersiz eğitim sistemi, yozlaşan aile ilişkileri, gençlerin çevreye kayıtsız yaşamları ile başta cep telefonu olmak üzere gelişen teknolojinin hızla insan ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesini eleştiren oyunu, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Erol Turgut, öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri ve konuklarda büyük bir heyecan ve kahkaha ile izledi. Yaptıkları espiriler, mimikler , sahne dekoru ve canlandırdıkları tiplemelerle izleyenleri kahkahaya boğan üniversiteli gençler yaklaşık 60 dakika süren tek perdelik oyunun sonunda alkış yağmuruna tutuldu.