Güncel

ARA GÜLER ARŞİVİNDEN HALİKARNAS BALIKÇISI FOTOĞRAFLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

ARA GÜLER MÜZESİ VE BODRUM DENİZ MÜZESİ İŞ BİRLİĞİ İLE BODRUM’DA HALİKARNAS BALIKÇISI SERGİSİ

HALİKARNAS BALIKÇISI FOTOĞRAFLARI BODRUM’DA

Yürüttüğü sosyal sorumluluk çalışmalarını “Doğuş’tan İyi Bir Gelecek” vizyonuna bağlı kalarak “memlekete hizmet” ilkesiyle yürüten Doğuş Grubu’nun Ara Güler ile iş birliğinde hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, Ara Güler’in fotoğraflarını Türkiye’nin dört bir yanına taşımaya devam ediyor. Bodrum Deniz Müzesi tarafından her sene düzenlenen “Halikarnas Balıkçısı Anma Etkinlikleri” kapsamında Bodrum Deniz Müzesi ve Ara Güler Müzesi iş birliği ile oluşturulan “Ara Güler Arşivinden Halikarnas Balıkçısı” sergisi 16 Nisan-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Bodrum’da Mausolos Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçı müzesi olan Ara Güler Müzesi ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, kurulduğu günden bu yana hayata geçirdiği birçok sergi ve iş birliğine bir yenisini daha ekledi. Bodrum Deniz Müzesi; Halikarnas Balıkçısı’nın kızı İsmet Kabaağaçlı, Halikarnas Balıkçısının manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökoavalı ve diğer bağışçıların bağışları ile zengin bir arşiv sunuyor. Bodrum Deniz Müzesi ve Ara Güler Müzesi iş birliğindeki “Ara Güler Arşivinden Halikarnas Balıkçısı” sergisi 16 Nisan’da Bodrumlularla buluşuyor.

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğumunun 132. yılı kapsamında Ara Güler’in çektiği 20 adet özel portre serisi Bodrum’da gün yüzüne çıkarıyor.

Ara Güler ve Halikarnas Balıkçısı’nın uzun yıllara yayılan dostluklarını yansıtan sergide, Halikarnas Balıkçısı’nın Samim Kocagöz ve Hüsamettin Bozok gibi edebiyatçılarla çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra kontakt baskılar, Halikarnas Balıkçısı’nın Ara Güler’e yazdığı mektup ve Ara Güler’e ithaf ettiği fotoğraf da görülebilir.

‘’Balıkçı Yaşıyor’’temasıyla Bodrum Deniz Müzesi tarafından düzenlenen birçok programı barındıran anma etkinlikleri kapsamında hazırlanan “Ara Güler Arşivinden Halikarnas Balıkçısı” sergisi, 16 Nisan-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Bodrum Mausolos Sergi Salonu’nda ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.