EtkinliklerKitap

AHTER KUTADGU BODRUM’DA OKUYUCULARIYLA BULUŞACAK

İş yaşamından ve profesyonel yöneticiliğiyle tanıdığımız yazar Ahter Kutadgu 12 Kasım’da  Bodrum’da okuyucularıyla buluşacak.

‘KIZLARIMA NOTLAR’ kitabının yazarı profesyonel yönetici Ahter Kutadgu, 12 Kasım’da Bodrum’da okuyucularıyla bir araya gelecek.

Midtown D&R’da saat 16.00’dan itibaren gerçekleşecek imza günü öncesinde kendisiyle görüştüğümüz Kutadgu; ‘Kızlarıma Notlar’ adlı kitabıyla ilgili bize bilgiler verdi. Bir baba olarak yazmaya karar verdiğini belirten Ahter Kutadgu;

“Bu kitabı yazmamın temel sebebi aslında bir iz bırakmak. Sadece bir baba olarak yazmaya çalıştım. 3 kızım var. Biri evli 25 yaşında, diğerleri daha küçük. Onlara bir şey bırakmak istedim ama onlara bir şey bırakırken aynı zamanda da hayatla ilgili düşüncelerimi, yaşadıklarımı paylaşıp insanlara belki bir şeyler söylerim diye düşündüm. Aslında çok ortak yönümüz var toplum olarak. Son zamanlarda ne yazık ki unutmaya başladık. Kutuplaşma gittikçe derinleşti ülkemizde. Bunun önüne geçmemiz lazım. Ortak değerlerimizi hatırlamamız lazım. Belki bu kitap da bir fayda sağlar diye düşünüyorum. Çünkü bayram dediğiniz zaman aslında hepimizin çocukluğunun bayramları var. Çay dediğimiz zaman hepimize aynı şeyleri ifade ediyor. Bazı şeyleri tekrar düşünmemizde fayda var. Umuyorum ki buna ufak bir katkısı olur.”

Ahter Kutadgu
Ahter Kutadgu

“TAMAMEN İÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ YAZDIM”

Kitabını içinden geldiği gibi yazdığını ifade eden Ahter Kutadgu;

“Sosyal hayatla, aile hayatıyla, iş hayatıyla ilgili mesajlar vereyim gibi bir şey düşünmedim. Bu tamamen içimden nasıl döküldüyse öyle çıktı. Zaten şuna inanmıyorum ben; yeni bir insanın sosyal hayatı başkadır iş hayatı başkadır buna inanmıyorum. İnsan bir bütündür. İş hayatında nasılsa sosyal hayatında da o dur. Sosyal hayatında başarılı olamayan bir insanın, aile içinde başarılı olamayan bir insanın iş hayatında başarılı olabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Dolayısıyla bu hiçbir iddiası olmayan, ne psikoloğum, ne pedagogum, ne sosyal bilimciyim. Tamamen içimden geldiği gibi yazdım. Ben babayım sadece.

‘Bizi merhamet birleştiriyor’ ‘Kızlarıma Notlar’ profesyonel yönetici Ahter Kutadgu’nun üç kızına hitaben yazdığı bir anı ve denemelerden çok daha fazlası. Kitap, Kutadgu’nun yaşadıklarını referans alarak toplumsal meselelere ışık tutuyor: “Bu kitap bir hatırlatmadır. Akıl ve vicdan sahibi insanlara aslında farklılıklarımızdan çok, ortak değerlerimizin olduğunun naçizane hatırlatmasıdır” diyerek kitabını tanımlayan Ahter Kutadgu;

“Hep bir hayalim vardı: Düşüncelerimi ve yaşadıklarımı kalıcı bir şekilde kızlarıma, ülkemizin tüm çocuklarına ve belki de yetişkinlere aktaracak bir kitap yazmak. Yazarken de aslında ne kadar çok şey yaşadığımızı, yaşadıklarımızın ne kadar değerli olduğunu fark ettim ve bu benim yazma şevkimi daha da artırdı. Bu yüzden herkesi de yazmaya teşvik ediyorum: Bu, tıpkı bir kitabı 10 yılda bir tekrar okumak ve her okuduğunda ondan yeni değerler bulmak gibi… Bir nevi yüzleşmek, içinize ayna tutmak imkânı yaratıyor. Herkesin buna gereksinimi olduğunu düşünüyorum.” dedi.