YALIKAVAK’TA DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ YAPILDI

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası kapsamında dalgıçlar, Yalıkavak Koyu’nu temizledi. Etkinliğe katılan öğrenciler de kıyı temizliği yaparak çalışmalara destek oldu.
“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla başlatılarak çevre bilincinin artırılmasına katkı sunmak amacıyla düzenlenen Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası kapsamında Yalıkavak Mahallesi sahilinde temizlik çalışması yapıldı. Bodrum Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği deniz dibi temizlik etkinliği kapsamında Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinde görevli 10 dalgıç temizlik yaptı. Çalışmalar Bodrum Belediye A.Ş. Yalıkavak Cafe önünden başladı. Yalıkavak Limanı ve liman yanındaki plajdan denize atılan, plastik, cam, metal atıklar toplandı. Bodrum Belediyesi birim müdürleri ve birim sorumluları da etkinlik alanında bulunarak yapılan çalışmaları takip etti.
Etkinliğe ayrıca Yalıkavak Neşe Doğan İlkokulu öğrencileri de katılarak destek verdi. Dalgıçların deniz dibi temizliği yaptığı sırada etkinliğe katılan 30 öğrenci, plajı ve kıyıları temizledi.
Çalışmaların sonunda geçtiğimiz yıl Yalıkavak’ta yapılan ilk deniz dibi temizliğinde toplam 1124 kg atık çıktığı, bu yılki çalışmalarda ise önemli ölçüde bir düşüş gözlendiği belirlendi. Ve yapılan ayrıştırma ve ölçümleme işlemlerinin ardından 64 kg plastik, 28 kg lastik, 128 kg cam, 23 kg alüminyum, 21 kg da metal olmak üzere bu yıl Yalıkavak’tan dalgıçlar tarafından denizden toplam 264 kg atık çıkarıldığı tespit edildi.
Deniz Dibi Temizliği 04 Mayıs’ta Gündoğan Mahallesi’nde devam edecek.