TURİZMİN PROFESYONELLERİNDEN CİDDİ UYARI

Turizmin profesyonellerinden zehir zemberek açıklama

Bodrum’da bir araya gelen turizmin profesyonelleri 2016 yılı turizm sezonunu değerlendirdi.  BOYD Başkanı Serdar Karcılığoğlu; “Turizm başlamadan 200 bin kişi işsiz kaldı, alınan tedbirlerin arttırılması gerekir kimse pembe tablo çizmesin. Son 30 yılın en büyük krizini yaşayacağız” dedi.

Yakınları Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 37 genci Bodrum’da istihdam ederek Aralık ayından bu yana turizm eğitimi veren BOYD (Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği) ile Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından ortaklaşa düzenlenen Turizm’de 2016 yılı Sezon Değerlendirmesi toplantısı Göltürkbükü Hilton Resort Otel’de yapıldı.

SON 30 YILIN KRİZİ İLE BAŞBAŞAYIZ.

KRİZİN BAŞINDA 200 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI…

Somalı gençlerin eğitimleri bilgisinin ardından bu yıl yaşanan kriz hakkında bilgi veren Karcılıoğlu; Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı toplantıda ciddi uyarılarda bulundu. Karcılıoğlu;  “Ne yazık ki bazı turizmciler pembe tablo çizerek  bu yılı yüzde 15 kayıp ile kapatırız diyorlar, işte turizmi öldürecek ve birçok kişinin iflasına neden olacaklar bu insanlar. Gerçekleri kimselerden saklayamazsınız. Son otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıyayız. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümü otuz yıldır ilk kez vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin uyarısı yaparken bu ülkelerin sigorta şirketleri, turist sigortalarını kaldırmaya başladı. Hiç kimse ümide kapılmasın, daha sezon başlamadan turizm sektöründe tam 200 bin kişi işsiz kaldı, Bodrum’da bazı oteller açmama kararı aldı. Bu nedenle açık olan tesislerde tasarruf tedbirleri ile krizi atlatmaya çalışırken bazılarının pembe tabloya bakarak paralarını turizme yatırmayı düşündükleri duyumunu alıyoruz kimse bu hataya düşmesin yatırdıkları paraları alamazlar. Türkiye’de yaşanan Suriye krizi komşumuz Yunanistan ile İspanya’ya yaradı şimdiden yataklarını doldurmuş durumdalar. Bu krizi bu yıl aşsak bile krizden çıkmak en az üç dört yıl sürer, çünkü tur operatörleri çektikleri uçakları başka ülkelere en az beşer yıllık anlaşma  yaparak yönlendiriyorlar geri gelmeleri beş yılı bulur, bu gerçekleri bilerek devlet daha köklü, daha detaylı ve bilinçli tedbirler almalı, bu uyarılırımızı ciddiye almayanlar gerçek başa geldiğinde anlayacaklar ama bu kez de iş işten geçmiş olacak. Yıllardır yaşanan krizlerde, yaptığımız uyarılarla, haklı olmaktan bıktık, umarım bu kez turizm profesyonelleri bizleri ciddiye alırlar” dedi.

HİNDİSTAN PAZARI HAYAL

Karcılığoglu; Hindistan pazarından turist getireceklerini söyleyenlerin ise hayal peşinde koştuklarını belirterek “Türkiye zaten son 20 yılda ortalama yüzde 55-60 yatak doluluğu ile sezonu kapatıyor, yani her yıl yüzde 40 açığımız var. Maden Hindistan pazarında bu kadar turist vardı da şimdiye kadar neden oradan doldurmadınız. İngiliz Almanı buraya gelmezken bu kriz ortamında Hintli turisttin geleceğini sananlar feci şekilde yanılıyorlar veya birilerini de yanıltıyorlar” dedi.