TURGUTREİS SAHİLİ TEMİZLENDİ

Bodrum Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele aldığı “Denize en çok MAVİ yakışır” Deniz Dibi Temizlik Kampanyası, Turgutreis sahilinde devam etti.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi’nde görevli dalgıçlar tarafından Turgutreis Mahallesi’nde yapılan deniz dibi temizliğine Zeyyat Mandalinci İlkokulu, Kartanesi Anaokulu ve Marmara Koleji öğrencileri katıldı. Dalgıçların çalışmalarını takip eden öğrenciler, denizden çıkarılan atıkları da dikkatle izledi.

Deniz dibi temizliği hakkında öğrencileri bilgi veren dalgıç Öner Karaçiçek “Bugün deniz dibi temizliğini Turgutreis’te yaptık. Denizlerimize maalesef çöp atılıyor. Denizde bir sürü canlılar yaşıyor, onun için de denizlerimizi kirletmememiz, ona sahip çıkmamız lazım. Bu gördüğünüz çöpler uzun yıllar yok olmuyor, hep denizin dibinde kalıyor ve bunlar biriktikçe denizden faydalanmamız olumsuzlaşıyor. Denizdir alır götürür deyip denize kesinlikle çöp atmamamız lazım.” dedi.

Temizlik sırasında denizden çıkarılan 90 kg cam, 275 kg plastik, 32 kg tekstil, 40 kg lastik, 46 kg metal katı atık, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Konacık Mahallesi’ndeki Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne götürüldü.

29 Mart Çarşamba günü Kadıkalesi’nde yapılacak olan deniz dibi temizliği 5 Nisan’da Gümüşlük, 12 Nisan’da Yalıkavak, 19 Nisan’da Gündoğan, 26 Nisan’da Küçükbük, 3 Mayıs’ta Gölköy, 10 Mayıs’ta Türkbükü, 17 Mayıs’ta Torba, 24 Mayıs’ta Bardakçı’da devam edecek ve 5 Haziran’da Bodrum merkezde yapılacak çalışma ile sona erecek.