EtkinliklerSpor

SIRILSIKLAM YARIŞ

Bodrum’da düzenlenen TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) Yarıyıl Kupası yarışlarına katılan sporcuların,  birbirlerinin yanı sıra dalgalarla mücadelesi nefes kesti. Zor anlar yaşayan sporculardan bazıları yelkenlileri devrilip ters dönerek suya düştü.

TYF Federasyonu tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve 22-27 Ocak tarihlerini kapsayan yarışlara,  27 ilden 51 farklı kulüpten 89’u kız toplam 371 sporcu katıldı. 246’sı Optimist 125’i Laser sınıfında mücadele eden sporcular, her sınıf için en fazla 12 yarış planlanan organizasyonda ilk startlarını bugün (Pazartesi) aldı. Cumartesi ve Pazar günü fırtına nedeniyle yarışlar iptal edildi. Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile Yalıkavak Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde Optimistlerin iki kategoride, Laser sınıfındakilerin de üç kategoride mücadele ettiği yarışlarda sporcular kıyasıya mücadele etti. Yalıkavak açıklarında yapılan yarışlarda, sporcular birbirlerinin yanı sıra dalgalar ve soğuk havaya karşıda mücadele verdi. Rüzgarın saatteki hızının yer yer 40 kilometreye çıktığı, deniz üzerinde hissedilir sıcaklığında -2 dereceye düştüğü yarışlarda  sporcular sırılsıklam bir yarış yaptı. Zor anlar yaşayan sporculardan bazılarının yelkenlileri devrilip ters döndü. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı karada ambulans hazırda bekletilirken,   denizde zodyak botlarda da görevliler yer aldı.

 

“SOĞUK HAVA SPORCULARI VE GÖREVLİLERİ ETKİLEDİ

Organizasyonda ilk iki gün olumsuz hava şartları nedeniyle yarış yapamadıklarını belirten Baş Hakem Ali Turan Yılmazkoç  “Yarışlar, saatteki hızı zaman zaman 40 kilometreyi bulan rüzgarda, eksi 2 derece hissedilir sıcaklıkta yapıldı. Tabi rüzgar hızı nedeniyle ister istemez sporcu açısından sorunlar başlıyor.  Ufak tefek bazı teknik hatalar, zaman zaman denize düşmeler,  zaman zaman soğuk hava sporcuları ve görevlileri etkiliyor. Ama denizciliğin özelliği bu.  Yarışlar için gerekli tedbirler aldık.  Spordu müdahale istediği an gerekli müdahalenin yapılması için hazırlıklarımızı yaptık” dedi.   Yarışlara katılanlar arasında Türkiye ve Avrupa’da dereceleri bulunan sporcularında olduğunu belirten Yılmazkoç, yarışların önümüzdeki yılda devam etmesi temennisinde bulundu.

Optimist sınıfında yarışan Pendik Yelken Kulübü’nden Murat Tuzcu “Rüzgar kuvvetliydi ve hava soğuktu. Elimizden geldiğince mücadele ettik” dedi.

Laser sınıfında yarışan İzmit Yelken Kulübü’nden Sinem Ceylan’da ıslanıp, üşüdüklerini ve rüzgar nedeniyle zorlandıklarını belirtirken yelkenlisinin de devrildiğini anlattı. Sporcular ilk startlarını aldıkları gün 3 yarış yaptı. Organizasyon ödül töreni ile sona erdi.