SANAT GÜNEŞİ ZEKİ MÜREN 20. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE BODRUM’DA ANILIYOR

 

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren, ölüm yıldönümü olan 24 Eylül’de Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Etkinlikler kapsamında, Aralık 2016’da İstanbul’da açılacak olan dünyanın en önemli balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’da yer alacak figürü ilk kez sanatçının müzeye dönüştürülen evinde ziyarete açıldı.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı’nın değerli bağışçılarından Zeki Müren, 20. ölüm yıldönümünde Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. ‘Zeki Müren’i Okumak Zeki Müren’le Okumak’ temalı anma etkinliklerinin finali sanatçının ölüm yıldönümü olan 24 Eylül Cumartesi günü TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Tümg. Tamer Büyükkantarcıoğlu, Madame Tussauds İstanbul Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner’in katılımıyla Bodrum’da gerçekleşti.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, anma etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşmada “Zeki Müren sadece sanatıyla ve güzel Türkçesiyle bizleri aydınlatmakla kalmadı. Ölümünün ardından da topluma ve geleceğe ışık saçacak genç beyinlerin Türkiye’ye kazandırılmasına ön ayak oldu. Sanat güneşimizin anıları, kalplerimizdeki yerini ilk günkü canlılığı koruyor; bağışları ise sonsuzluğa uzanırken sanatçımızın ruhunu şad etmeye devam ediyor’’ dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Tümg. Tamer Büyükkantarcı ise konuşmasında  “Değerli bağışçımız Zeki Müren’in aramızdan ayrılışının 20. ölüm yıldönümünde kendisini saygı ile anıyoruz. Sayın Zeki Müren’in değerli bağışı ile yaptığımız yardım miktarını artırmış olduk. O güne kadar yapmış olduğumuz yardımlara yenilerini ekleyebildik. Tüm Mehmetçikler adına bir kez daha şükranlarımızı sunarız” dedi.

LEGOLAND® Discovery Centre ve Madame Tussauds İstanbul Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner ise, “Bugün Zeki Müren’i vefatının 20’nci yılında yeniden yad ederken, Aralık ayında İstanbul Beyoğlu’nda hizmete girecek Madame Tussauds İstanbul’da sergileyeceğimiz balmumu figürünü de ilk defa sizlerle paylaşıyoruz. Bu figürle adeta Zeki Müren’in evine geri döndüğünü; eserleriyle elde ettiği ölümsüzlüğün, bir kez daha teyit edildiğini hissediyoruz. Titiz bir çalışmanın ürünü olan figür, Zeki Müren’in 1968 yılında çekilen bir fotoğrafı referans alınarak hazırlandı. Londra’daki stüdyolarımızda görev yapan heykeltıraşlar, tasarımcılar ve araştırmacılar tüm hazırlık sürecinde Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı ile yakın temas içinde oldu. Figürü adım adım hep birlikte şekillendirdik. Sonuçta 20 yıl önce aramızdan ayrılan büyük sanatçı Zeki Müren’i özleyen, ona dokunmak, birlikte fotoğraf çektirmek isteyen hayranları için eşsiz bir fırsat yaratmış olduk. “ dedi.

Zeki Müren’in müzeye dönüştürülen evinde sanatçının Aralık 2016’da İstanbul’da açılacak olan  dünyanın en önemli balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’da yer alacak figürü ilk kez ziyarete açıldı. Zeki Müren’in özel arşivinden binlerce fotoğraftan yararlanılarak modellenen ve üstünde bulunan kıyafetin orijinalinin Londra’ya gönderilmesiyle reprodüksiyonu yapılan figürün açılışına Zeki Müren hayranları ve Bodrumlular yoğun ilgisi gösterdi.