Güncel

“MAVİ BODRUM” TANITILDI

2017 yılı turizm çalışmaları kapsamında hazırlanan “Mavi Bodrum” tanıtım filmi basın toplantısı, Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt ve “Mavi Bodrum” filmini hazırlayan Özay Kartal  katıldı.

Bodrum Limanı ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden başlayarak, Bodrum’un önemli duraklarında Orak Adası, Kara Ada, Adaboğazı, Çatalada, Kaşık Adası, Apostol Adası ile Kisebükü, Kargı, Bitez, Kaçakçı, Yalı, Gündoğan, Torba ve Kuyucak koylarındaki eşsiz güzelliklerin havadan yapılan çekimlerle tanıtıldığı 3 dakika 44 saniyelik filmin gösterimi ile başlayan toplantıya, öncelikle Sevgililer Günü’nü kutlayarak başlayan Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon şunları söyledi:

“Önce bugün çok özel bir gün, sevgililer günü. Bu özel günde hırslarımızın, mantığımızın ve sevgimizin önüne geçmeyen bir sevgililer günü diliyorum. Sadece bir gün değil bir ömür diliyorum. Ben de bugün pembe giydim, pembenin biliyorsunuz Bodrum’da güzel bir tekerlemesi vardır: “Pembe, gönlüm sende’’ Ben, Bodrum halkının gönlünde olmaktan son derece mutlu bir Belediye Başkanıyım. Onun için tüm Bodrum Yarımadası’nın güzel insanlarının, medeni insanlarının, içlerinde sevgi barış dolu olan güzel insanlarının bu özel günlerini kutluyorum. Hepsine de sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Bodrum’un tanıtımı için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Başkan Kocadon, “Biliyorsunuz arkadaşlar. Bodrum Yarımadası’nın en büyük geçim kaynaklarından bir tanesi turizm. Şöyle bir Türkiye’nin geneline baktığımızda; turizmde gerçekten büyük düşüşler yaşanıyor ama buna rağmen mücadelesini bırakmadan her zaman Bodrum’u tanıtan ve tanıtmak için de büyük gayret sarf eden hem yerel yönetim olsun, hem sivil toplum örgütleri olsun hem de birçok özel kuruluşlarla beraber bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Çünkü bizim bir geçim kaynağımız var o da turizm, başka yok. Var ama onlar sonraki lokomotifler, esas ana lokomotifimiz turizm. Bunun için Bodrum ekonomisine ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan turizmimizde, geçen sene bir düşüş yaşadık ama bu sene yine her türlü düşüşe rağmen mücadele etme ruhumuzdan asla vazgeçmiyoruz. Yerel olarak sivil toplum örgütleri olarak ve birçok özel kuruluşla asla pes etmedik ve Bodrum’u tanıtmaya, merak ettirmeye devam ediyoruz. Çünkü turizmde birinci konu, merak. İnsanlar merak ettiği yere geliyorlar ve Bodrum’u merak ettirmek için sizin de gördüğünüz gibi bir tanıtım yaptık. Bodrum’un koylarını gösteren, Tanrı’nın bize bir lütfu olan Bodrum’un koylarını, Bodrum’un güzelliklerini, maviliklerini bir tanıtım filmine çektik ve bu çekim aşamasında, hem sivil toplum örgütleri olsun hem bu filmi çeken kuruluşumuz olsun gerçekten çok güzel bir çalışma çıkardılar. Şu anda da arkamda gördüğünüz gibi 1 milyonun üzerinde bir erişimi yakaladık. Onun için ben, tanıtım mücadelemize devam etmek için elimden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edeceğim. Sadece Bodrum değil, bütün Türkiye’nin turizmden geçinen genel yöneticilerine buradan seslenmek istiyorum: Asla enseyi karatmayın, asla mücadele etme ruhunuzu bırakmayın. Yerelin bütün gücünü, yerlerimizin tanıtımı için sivil toplum örgütleriyle beraber yapmaya devam edin. Ancak mücadele ederek bu zor süreçleri açarız. Oturarak, bekleyerek bir yerlere gelmemiz mümkün değil. Çünkü turizm, çok büyük bir pasta ve çok tatlı bir pasta. Bütün dünya bu turizmden geçinmek için büyük mücadeleler veriyor. Eskiden savaşlar topla, tüfekle oluyordu; şimdi ekonomik yönde oluyor. Onun için bu güne kadar Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Bodrum Yarımadası’nın turizmini bir kenara koymamız mümkün değil. Bu zor süreçleri hep beraber çalışarak geçireceğiz. Yani komşumuz aç uyurken bizim tok olma gibi bir lüksümüz yok. Bu süreci hep beraber paylaşarak ve el ele tutuşarak geçirmek mecburiyetindeyiz. Tanıtım yaparak atlatmak zorundayız.” dedi.

Başkan Kocadon, Bodrum’da herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini de ifade ederek, “Türkiye’nin hiçbir ilçesinde bu kadar banka şubesi yoktur. Bodrum’da 70’in üstünde banka şubesi olmasının nedenlerinden bir tanesi; Bodrum’un ekonomik gücüdür. Peki, bu ekonomik gücü nereden geliyor Bodrum’un? Turizmden geliyor arkadaşlar, inşaat sektöründen geliyor ve birçok esnafımızın katkısıyla geliyor. Peki, bu güne kadar Türkiye ekonomisine bu kadar katkı sağlayan Türk turizmcisinin Bodrumlu yatırımcısının, Bodrumlu turizmcisinin biraz zorlandığı bu günlerde, ben buradan bu banka şube müdürlerimize, genel müdürlerimize seslenmek istiyorum, niye yanımızda değilsiniz? Niye yardımcı olmuyorsunuz? Bu kadar banka şubesini belediye başkanının karakaşına kara gözüne mi açtınız? Ekonomik gücünden dolayı açtınız. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, Başbakanımızın dediği gibi yatırımcıların önünü açmak, bizim en büyük görevimiz. Bugün Bodrum’da birlikten beraberlikten, huzurdan, dünya barış topluluğu gibi yaşamaktan söz ediyorsak bunun altında yatan en büyük nedenlerden bir tanesi, Bodrum halkının çok medeni olmasıdır ve ekonomik gücünün olmasıdır. Bu ekonomik gücü asla düşüremeyiz. Hep yükseltmek zorundayız, onun için bu tanıtım filmlerini yapmaya devam edeceğiz, yatırımcının önünü açmaya devam edeceğiz. Hatta icap ediyorsa Bodrum Belediyesi’nin iş makinelerini de orada çalıştırırım. Onun için biraz önce dediğim gibi hep beraber bu süreçleri geçireceğiz. Şimdi gerçekten Türkiye’de Bodrum sevdalısı, Bodrum’a gönül veren birçok kuruluşa da buradan teşekkür etmek istiyorum. Şu gördüğünüz film, özellikle Atlas Global’in yurt içi ve yurt dışı uçaklarında dönmeye başladı. Ayrıca özellikle TAV Holding’e burada bir defa daha teşekkür ediyorum bize sağlamış olduğu katkılardan dolayı. Bunun yanında ileride göreceksiniz, bu tanıtımlardan bu güzel filmlerimizden dolayı dünya devlerinden bir tanesi, dünyada ilk otelini Bodrum’a açıyor arkadaşlar. Bunu ileriki yıllarda sizlerle hep beraber paylaşacağız. Bu da Bodrum’un ne kadar büyük bir dünya markası olduğunun bir göstergesidir. Bakın, dünyada ilk otellerini diyorum. Türkiye’de değil, Avrupa’da değil, Amerika’da değil, dünyada diyorum. Tek otellerini Bodrum’da açmak üzereler. Onun için emeği geçen katkı sağlayan herkese bir defa daha teşekkür edere yerele, özellikle belediye başkanlarımıza, özellikle turizmden geçinen yereldeki belediye başkanlarımıza bir defa daha seslenmek istiyorum. Ne olur belediyenizin bütçesini turizm için harcamaktan korkmayın. Bunların hepsi bize geri dönen kazançlardır arkadaşlar. Eğer benim esnafım işgaliyesini ödeyemezse, emlak vergisini ödeyemezse, su parasını ödeyemezse belediyeler ayakta kalamaz. Onun için bizler esnafımıza kazancını artıracak her türlü faaliyeti en iyi şekilde yapmak zorundayız. Eğer bu da turizm ise turizm de tanıtımdan geçiyorsa yerel olarak tanıtıma en büyük desteği vermek zorundayız. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bodrum tanıtım tırları tüm Anadolu’yu gezecek

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.  2017 yılı beklentileri ve bu süreçte hangi turizm fuarlarına katılacakları konusundaki soruya şu cevabı verdi:

“Burada bir defa daha Anadolu halkına teşekkür etmek istiyorum. Anadolu halkının Bodrum’u merak ettikleri ve devamlı bizi destekledikleri için Anadolu halkına teşekkür ederim. Bunun yanında özellikle TÜRSAB’la beraber iç turizmi canlandırmak için TÜRSAB’ın şubelerinin olduğu bütün illerde ve ilçelerde erişebildiğimiz kadar hazırlayacağımız bir Bodrum tanıtım tırıyla illeri ve ilçeleri gezeceğiz. Bunu  yanında artık yeni pazarlar aramak zorunda kaldığımızı hepimiz biliyoruz ve bu pazarlardan özellikle Rusya ve Rusya kuruluşuyla oluşan ülkelerde Bodrum büyük bir atılım içinde. Ayrıca İran, Azerbaycan, Kazakistan gibi yerlerde de çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Çin ve Hindistan pazarını boşlamış değiliz. Orada tanıtımlarımız devam ediyor.  Dediğim gibi, boş durmak yok. Mücadele etme ruhumuzu asla yitirmeyeceğiz. Yeni pazarlarda Bodrum’u tanıtmaya devam edeceğiz.”

Bir başka soru da İsrail’le yeni dönemde turizm alanında nasıl bir çalışma yapılacağı idi.  Başkan Mehmet Kocadon, buna da “Evet, şu anda özellikle daha önce geçmişinde İsrail ile çalışan arkadaşlarımızdan çok sevindirici çok mutlu haberler geliyor. Bu sene Bodrum’da yine İsrailli turistleri kalabalık olarak göreceğiz.” dedi.

Halikarnossos’u gün ışığına çıkartacağız

Başkan Mehmet Kocadon, Kral Mausolos ve stadyum çalışmalarında hakkında sorulan soruyu ise “Bodrum Tanıtma Vakfımız çok güzel çalışmalara imza atıyor ve bakın daha önce söylemiştim, yine söylüyorum 1979-1980 yılında açılan Halikarnas Disko’yu bugüne kadar pazarlayarak bugünlere geldik. Bunlar Bodrum’un marka olmasına büyük katkı sağlamış işletmelerdir. Şimdi Halikarnas’ı Halikarnassos olarak değiştirip Halikarnassos’u gün ışığına çıkarmak istiyoruz. İşte bunlardan bir tanesi stadyumumuz,  bir tanesi Mausoleum’umuz. İşte bunun gibi birçok dünya mirasını bu vakıfla beraber gün ışığına çıkarıp bunları bütün dünyaya izletmek, göstermek ve merak ettirmek istiyoruz. Onun için gerçekten ‘Kral Mausolos Şehri’ adı altında işte ‘Kral Mausolos’un Ayak İzleri’ şeklinde Bodrum’u tekrar gerçek tarihini sergileyerek kültür turizmine tarih turizmine atılım yaparak Bodrum’u tekrar pazarlamaya devam edeceğiz.” şeklinde cevaplandırırken, Bodrum çarşısı için düşünülen projeler konusunda da şunları söyledi:

“2009-2014 arasında Bodrum’da müthiş bir değişim yaşadık. Şimdi tabi büyükşehir yasasıyla bu projelerimiz biraz durur gibi olsa da özellikle çarşının içindeki projemiz devam edecek. Şu anda bunun ön çalışmaları, ihale çalışmaları devam etmekte. Hükümetimiz çok güzel bir karar aldı imitasyonla ilgili. Bunu gerçekten Bodrum’da yeni bir dönemin başlangıcı olarak düşünüyorum. Eğer bununla ilgili mücadele güzel bir şekilde yapılırsa Bodrum çarşısının eski haline tekrar geri döneceğine inanıyorum ve biz de bu konuda desteğimizi her zaman sürdüreceğiz. Yani Bodrum’un otantik çarşısı geri gelecek.”

Başkan Kocadon sorulan bir soru üzerine İçmeler bölgesi için planlar yapıldığını ve bakanlığa sunulduğunu söyledi.

“Mavi Bodrum”u hazırlayan Oğuz-Özay Ajans ortağı Özay Kartal da film ile  ilgili şu bilgileri verdi:

“Film için ağustos ayından başlayarak yaklaşık 4 aylık zorlu bir çekim süreci oldu. Bu süre boyunca Bodrum’un tüm kıyılarında, koylarında 39 ayrı noktada hava çekimi yapıldı. Çekimin başlamasından itibaren bu ana kadar Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüzle ve oradaki arkadaşlarımızla birlikte planlandı. 39 ayrı yerde, 200  saatin üzerinde profesyonel drone çekimleri yapıldı. Ayrıca özgün müzik yapıldı. Filmin 3 dakika olmasının nedeni, film yapılmadan önce dahi özellikle en hızlı ve en yaygın ulaşım ağı, rakipsiz sosyal medya hedeflendi. Bugün en büyük fuara gitsek bile orada 3 – 4 bilemediniz 5 bin kişiye ulaşma şansı oluyor. Sosyal medya kanallarını doğru planlayıp doğru kullandığınızda işte gördüğünüz gibi bugün itibarıyla 1 milyon 160 bin kişinin üzerinde bir ulaşıma sağlandı. Bu ulaşım sadece ulusal anlamda değil özellikle reklam satın alması ile Avrupa’nın belli bir turist potansiyeli olan ülkeleri de hedeflenerek yapıldı. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkeleri de hedeflenerek facebook, instagram ve youtube kanalları çok aktif olarak kullanılarak ulaşılmaya sağlandı. Yani belediyemizle ve ajansımızla sadece filmi yapıp kenara çekilme konusunu planlamadık. Film yapıldıktan sonra da Bodrum’a turist gelmesini sağlamak üzere bu filmi hedef kitleye nasıl ulaştırırız diye de belediyemiz çalışanları ve ajansımız çalışanları ile iyi bir planlama yaptık. Bu planlamanın neticesinde de 1 milyonun üzerinde insana Bodrum’u daha önce görmemiş oldukları açılardan, daha önce görmemiş oldukları bu eşsiz kıyıları, koyları, adaları gösterme şansı yakaladık. Zannediyorum ki özellikle erken rezervasyonun şu an gündemde olduğu gerek Avrupa’da gerek de Türkiye’de bu film turizmcilerimize bu sorunlu dönemde iyi bir katkı sağlamış olacak, teşekkürler. Sadece çekimler bunlarla ibaret değil, diğer çekimleri de yine sosyal medya hedeflenerek 10’ar, 20’şer saniyelik versiyonlarla aralıklarla yayına alınacak. ”

Özay Kartal, Herodot Kültür Merkezinde düzenlenen Akademia Vakfı etkinlikleri ile ilgili de “Özellikle Halikarnas’la değil, Halikarnassos ile turizm yapacağız ilkesinden yola çıkarak çeşitli projeler üretiyoruz. Yine Akademia Vakfımızın hamisi ve yönlendiricisi başkanımızın destekleriyle yürüyor. Bu anlamda bu cumartesi günü saat 14.00’te Herodot Kültür Merkezi’nde yine vakfımızın yürüttüğü mozole ve stadyum projeleri kapsamında Prof. Dr. Fahri Işık hocamız -ki ben onu yaşayan Cevat Şakir olarak adlandırıyorum- çok keyifli, çok neşeli ve hepiniz içinde farklı olabilecek nitelikte Kral Mausoleus’un babası Mylasa’daki Hecatomnus’un anıt mezarı ile ilgili ve mozole ile ilgili bize çok güzel bir konferans verecek.” bilgisini verdi.