AlışverişYaşam

KAHVE DÜNYASI BİTTER ÇİKOLATA GÜNÜ’NÜ ÇEŞİT ÇEŞİT LEZZETİYLE KUTLUYOR

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 10 Ocak Bitter Çikolata Günü’nü sunduğu birbirinden enfes bitter çikolatalarıyla kutluyor. Mutluluk kaynağı çikolatanın bitter hali, çikolata tutkunlarının damaklarında unutulmaz bir lezzet bırakıyor.

Tüm dünyada 10 Ocak Bitter Çikolata Günü olarak kutlanıyor. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle misafirlerine birinci kalite Gana ve Fildişi Sahili menşeli kakao tanelerinden ustalıkla hazırlanan çikolatalar sunan Kahve Dünyası, bu özel güne birbirinden lezzetli bitter çikolatalarıyla mutluluk katıyor. Kahve Dünyası Ekvador, Madagaskar, Tanzanya, Venezuela, Gana – Fildişi Sahili ve Kolombiya’nın en kaliteli kakao taneleriyle hazırlanan bitter “El Yapımı Orijin Tablet Çikolata”, Gaziantep’in boz fıstığı ve bitter çikolatayla üretilen el yapımı Roche, Lavi dolgulu bitter çikolata, Bonte bitter, bitter Gofrik, bitter çikolatalı portakal draje gibi farklı damak zevklerine hitap eden onlarca lezzet sunuyor.

Çikolata kelimesi Aztek dilinden geliyor

Çikolatanın tarihi Maya ve Aztek medeniyetlerine kadar dayanıyor. Çikolata kelimesi ise Aztek dilindeki “xocolatl” kelimesinden geliyor. “Xocol” kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı “gürültü”, “atl” ise “su” veya  “içecek” anlamına geliyor. Bu iki medeniyet, kakao çekirdeklerini kavurup öğütüp su ile karıştırmış, mısır ve baharat ekledikleri bu karışıma da “Tanrıların Yiyeceği” ismini vermişlerdi. Kakaoyu ticarette para yerine de kullandılar. Avrupa ise bu vazgeçilmez lezzeti 16. yüzyılda keşfetti. Kristof Kolomb bu muhteşem lezzeti İspanya’ya taşıdı, ardından da önce Avrupa’ya sonra tüm dünyaya yayıldı. İlk çikolata ise 1876 yılında İngiltere’de üretildi.

Bitter çikolata antioksidanlar içeriyor

İçinde yüksek oranda kakao bulunan, süt ve süt türevlerini içermeyen bitter çikolata, çikolata tutkunlarına keyif veren bir deneyim yaşatıyor. Tıpkı besin gibi dengeli tüketilmesi gereken bitter çikolata, sebze ve meyvelerden sonra güçlü bir antioksidan olan flavonoidleri en fazla içeren lezzetlerin başında geliyor. Yüzde 70–85 kakao oranına sahip 100 gramlık bitter çikolatada, ortalama 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının yüzde 67’si, magnezyumun yüzde 58’i, bakır’ın yüzde 89’u, manganezin yüzde 98’i ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum bulunuyor. Ayrıca bitter çikolata, sağlığa faydalı doymamış yağ asitleri de içeriyor.

Kahve Dünyası Hakkında

Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz itibarıyla Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 200’ü aşkın mağaza olmak üzere 600’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetini Türkiye’de benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışıyla misafirlerine sunmaktadır. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.