EtkinliklerSergi

‘’İKİ USTA’’ DURAN KARACA ve NURİ ABAÇ BODRUM NUROL SANAT GALERİSİ’NDE

Türk resim sanatının önemli isimlerinden Duran Karaca ve Nuri Abaç’ın; “İki Usta” Resim Sergisi, Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde bir araya geliyor. Nuri Abaç resimlerinde geleneksel sanat formları ile gerçeküstücü tınıları birleştiriyor. Duran Karaca ise doğup büyüdüğü Çukurova yöresinin doğa ve insan kaynağından esinleniyor. Pamuk işçilerinin yaşamını, Güney Anadolu doğasının koşullarını kendine özgü bir anlatımla işliyor.

Duran Karaca & Nuri Abaç ‘’İki Usta’’ Resim Sergisi, 4 Mart 2016 Cuma günü, saat 18.30’da yapılacak kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde açılıyor ve 26 Mart 2016 tarihine kadar, Pazartesi hariç her gün 12.00 – 20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 Duran Karaca;

1934 yılında Ceyhan – Adana’da doğdu. Orta ve liseyi Tarsus Amerikan Koleji’nde okudu. Hukuk eğitimini yarıda bırakarak 1956’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Burada Halil Dikmen ve Cemal Tollu atölyelerinde çalıştı. 1962 yılında mezun olan Karaca; Paris, Amsterdam ve Kopenhag’da müze ve galerilerde incelemeler yaparak büyük ustaların yapıtlarını yakından tanıma olanağı buldu. Birçok kişisel sergi açtı. Almış olduğu ödüller arasında; 1971 TRT Resim Yarışması Başarı Ödülü ve 1984 Ankara Sanat Kurumu Yılın Sanatçısı Ödülü bulunmaktadır.

 Nuri Abaç;

İstanbul doğumlu Sanatçı, çocukluk ve gençlik yıllarını Mersin’de geçirdi. 1944 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Bir yıl Leopold Levy ile çalıştıktan sonra alan değiştirerek Mimarlık Bölümü’ne geçti. 1950’de mezun olana kadar, resim atölyelerinde çalışmalarını sürdürdü. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sergi açtı. 42. ve 47. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülleri, İskenderiye Bienali 3.’lük Ödülü ve 2002 yılında Ankara Sanat Fuarı Çağsav Onur Ödülü sahibi oldu. Sanat yaşamını Ankara’da sürdürdü. Yaşamı boyunca resim yaptı ve genç sanatçılara destek olmaya devam etti.