TeknolojiYaşam

HUAWEI, MATE 9’ U TANITTI

Huawei, Münih’ te gerçekştirilen global bir sunum etkinliği ile uzun süredir beklenen Huawei Mate 9 ürününü tanıttı. Huawei’nin güçlü tasarım anlayışı ile sunduğu akıllı telefonlarının devamı olan Mate 9, serinin en yeni üyesi. Mate 9 ayrıca geliştirilmiş süper şarj teknolojisi ile yeni ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu: ‘’Huawei Mate 9’u geliştirirken “Akıllı telefon deneyiminin tüm bileşenlerini nasıl geliştirebiliriz?” sorusuyla işe başladık. Bugünün kullanıcılarına göre, hızlı ve işlevsel bir akıllı telefon yeterli değil, hepimiz muhteşem bir tasarım ve sezgisel özellikler de istiyoruz. İşte bu nedenle donanım ve yazılım inovasyonunda sahnenin en önünde yer alan bir ürün yarattık. Sonuç, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak nefes kesici bir şekilde yenilenmiş Mate 9.’’ dedi.

Donanım ve yazılım dinamikleri ile kullanıcılara benzersiz deneyimler sunan Huawei Mate 9’un temel özellikleri;

  • Dünyanın en yüksek performansına sahip işlemci Kirin 960 yonga seti
  • İki tıkta telefonun tüm özelliklerinin önemli bir kısmına ulaşmaya olanak sağlayan sezgisel bir kullanıcı arayüzü olan EMUI 5.0
  • 20 dk.’lık şarjla tüm gün kullanıma imkan veren süper şarj teknolojisi
  • Hibrit zoom, 12 megapiksel RGP sensörü ve megapiksel monokrom sensör özellikleri olan ikinci kuşak iki lensli Leica kamera

Kirin 960 ile en yüksek performans ve hız

Akıllı telefon pazarına bugüne kadar 100 milyon adetin üzerinde cihaz sunan Huawei’in Kirin yonga setleri, kullanıcının beklediği güç ve deneyime gösterdiği özenin bir sonucu.

Günümüzde kullanıcılar mobil cihazlarının hızlı, sezgisel ve güvenilir olmasını istiyor.  Mate 9, kolay kullanımlı bir deneyim sunan Huawei algoritması ile birlikte premium Kirin 960 işlemcisini ilk kez paylaşıyor. Kirin 960, ARM Cortex-A73/A53 8 çekirdekli işlemci ve Mali G71 8 çekirdekli grafik işlemcisi özelliklerini barındıran dünyanın ilk yonga seti.

İşlemci tüm akıllı telefonların işlemcileri arasında en iyi çok çekirdekli performansı gösterirken aynı zamanda enerji ihtiyacını yüzde 15 oranında düşürüyor. Grafik işlemcisi önceki modellerle kıyaslandığında yüzde 180 performans artışı ve 40 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Kirin 960 aynı zamanda Android 7.0 Vulkan grafik standartlarına öncülük etmenin ayrıcalığıyla grafik performansını yüzde 400’e varan oranda artırdı.

Güvenli ve daha hızlı şarj olan pil

Huawei Mate 9, tamamen yeni Süperşarj teknolojisi ile 4000 mAh yüksek yoğunluklu pili birleştirdi. Huawei, gelişmiş güç tasarrufu teknolojisi ile 2 günden fazla kesintisiz kullanım olanağı veren bir pil ömrü artışı sağladı. Bu aynı zamanda CDMA arama zamanında 40 oranında artış ve oyun zamanında da 20 oranında artışı içeriyor.

5A hızlı şarjı destekleyen Süperşarj teknolojisi ile önceki modellere göre yüzde 50 oranında artış sağlandı. Tam gün kullanım için pil 20 dakikada şarj edilebilirken iki filmi izlemek için 10 dakikalık şarj yeterli olabiliyor. Daha önemlisi, pilin donanımı, gerçek zamanlı voltaj, akım ve ısı ölçümü yaparak güvenlik tehlikesi yaratabilecek unsurları engelleyen ve pilin ömrünü uzatan süper güvenli 5-gate’in de olduğu güvenlik standartları sağlanıyor.

Profesyonel kalitede fotoğrafçılık için yeni bir standart

Huawei P9’un inanılmaz başarısının ardından, Huawei Mate 9’a, Leica mühendisleriyle birlikte geliştirilen ikinci kuşak Leica çift lensli kameralar yerleştirildi. Huawei ve Leica, mükemmel fotoğrafların çekilmesine imkan sağlayan 12 megapiksel/F2.2 RGB sensör, 20 megapiksel/F2.2 monokrom sensör ve zenginleştirilmiş görüntü birleştirme sistemini barındıran kamera modüllerinin ince ayarını yapma ve optik performansını artırma çalışmalarını Mate 9 için de sürdürdüler.

RGB sensörü, ikonik Leica Look tanımına uygun yaşamın gerçek renklerini çekerken monokrom sensör karışık ayrıntıları yakalıyor. Öncü çift lensli optik görüntü sabitleyici (OIS) çözümleri ve endüstrinin ilk çift kameralı piksel gruplama teknolojisi Huawei Mate 9’a üstün gece çekim yeteneği sağlıyor. Kirin 960, Huawei Mate 9’un Hibrit zoom özelliğine sahip ikinci kuşak Leica çift lensli kamerasını desteklemek amacıyla özel olarak tasarlandı. 4-1 Hibrit otomatik odaklamada, lazer odaklama, faz algılamalı odaklama, derinlik odaklama ve kontrast odaklama özellikleri bulunuyor.

Gözalıcı tasarım  

Huawei Mate 9, Mate serisinin gözalıcı tasarım DNA’sı üzerine inşaa edildi. Yoğun bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından 50 özgün aşamanın ve bir saatlik CNC frezenin sonucu yüksek hassasiyette yekpare metal gövdeli Huawei Mate 9, 15 günlük bir sürede üretildi.

Tasarım ikonu teknoloji lideriyle buluştu

Porsche tasarımı Huawei Mate 9 versiyonu, Huawei ve Porsche Design işbirliği ile lüks ve teknolojinin buluştuğu zirvede sınırlı sayıda üretildi. Porsche tasarımlı HUAWEI Mate 9, piyasanın lideri bir teknolojinin, Porsche Design’nın özgün estetik imzasının işbirliği sonucu doğdu. Huawei, Porsche tasarımı Huawei Mate 9 ile dikkat çekici kavisli 5.5 inch boyutundaki AMOLED ekranıyla daha yumuşak ve zarif bir duygu yaşatıyor. Sadece grafit ve siyah olarak piyasaya çıkacak olan Porsche Tasarımı Huawei Mate 9, sadece Porsche design mağazalarında satışa sunulacak.

Android deneyimi yeniden tasarlandı

EMUI 5.0’ın devreye girmesiyle, Huawei Mate 9, Linux kullanan orjinal Android işletim sistemlerini, işlevsellik, estetik ve deneyim açısından yeniden tasarladı. Mate 9, EMUI 5.0 ile tüketicinin davranış kalıplarını anlayarak zaman içinde daha akıllı ve etkin bir hale dönüştürüyor. Mate 9, sistem kaynaklarına ilişkin en yüksek öncelikli uygulamaları sağlıyor. Bu da, zaman içinde EMUI’nin performans kaybını azaltmasıyla uzun süreli, rahat bir kullanım deneyimini garanti ediyor. EMUI 5.0 yepyeni bir arayüz tasarımı sunuyor. Telefonun özelliklerinin yüzde 50’sinden fazlasına iki tıkla ulaşılabiliyor, bu oran üç tıklama ile de yüzde 90’nın üzerine çıkıyor.