SeyahatTurizm

HAVUZLARDA TERK EDILMIŞ ŞIŞIRILEBILIR ÜRÜNLER IÇIN BAŞLATILAN BIR ÇALIŞMA; ‘ŞIŞIRILEBILIR ÜRÜNLER BARINAĞI’

Tek boynuzlu bir at, sadece yaz için değildir…

Havuzlarda terk edilmiş şişirilebilir ürünler için  başlatılan bir çalışma; ‘Şişirilebilir Ürünler Barınağı’

 • Türk tatilcilerin çok büyük bir çoğunluğu havuzda kullanmak üzere şişirilebilir ürünler satın alırken; tatilcilerin sadece % 40’ı tatillerinin sonunda ürünleri evlerine götürüyorlar.
 • Yaz sezonu biterken kaybolmuş, kenara atılmış ve terk edilmiş binlerce şişirilebilir ürün, dünyanın her yerindeki tesislerde etrafta yüzüyor.
 • com, şişirilebilir ürünlerin konuklarca sahiplenilmesine olanak tanıyan dünyanın ilk ‘Şişirilebilir Ürünler Barınağı’nı hayata geçiriyor.

İstanbul, 28 Eylül2017: 2017’de, havuzlarda kullanılan şişme ürünler için gerçek anlamda bir ilgi patlaması yaşandı. Sosyal medya; flörtleşen flamingolar, tek boynuzlu atlar ve pizza dilimi şeklindeki şişirlebilir dostlarıyla havuzdaki anlarını paylaşan tatilcilerin gönderimleriyle doldu taştı.

Hotels.com™ ‘un yaptığı yeni bir araştırmaya¹ göre, Türk tatilcilerin neredeyse yarısı tatilleri için şişirilebilir bir ürün satın aldı. Bu oran Y kuşağı olarak da bilinen “Millennial” grubunda ise %85’e çıktı.

Fakat bu çılgınlık, yaz sezonunun bitiminde birçok ürünün havası inmiş olarak tatil tesislerinde terk edilmesiyle sonuçlandı. Hotels.com,  karşı karşıya kalınan bu üzücü manzara sonrasında yaptığı bir araştırmayla Türkiye’deki tatilcilerin beşte ikisinin havuz dostlarını tatil bitiminde evlerine getirdiklerini; beşte üçünün ise otel odalarında bıraktıklarını ortaya çıkardı.

Tesislere terk edilen şişirilebilir ürünlerin bu durumundan yola çıkan Hotels.com,  dünyanın ilk “Şişirilebilir Ürünler Barınağı”nı açtı. Bu barınak, kenara atılmış tavuskuşu, palmiye ağaçları ve kanatlı atların (Pegasus)’un havuzdaki oyunlarına devam etmelerine ve kendilerine yeni birer ev ve oyun arkadaşı bulmalarına yardımcı olacak.

Hotels.com markası Avrupa, Orta Doğu ve Afrkia (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Isabelle Pinson: “Havuzlarda kullanılan şişirilebilir ürünlerin sadece yaz aylarına özgü olmadığını düşündüğümüz için, kaybolmuş ve tesislerde bırakılmış bu ürünlerin yeniden sahiplenilmesini hedefleyen bir çalışmanın duyurusunu yapıyoruz. Hipotels Gran Playa de Palma ile birlikte şişirilebilir ürünler için oluşturulan bu barınaktan konuklar, geride bırakılmış şişirilebilir ürünlerden istediklerini sahiplenerek yeniden kullanabilecekler.”

Önümüzdeki 3 ay boyunca Hipotels Gran Playa de Palma‘ya rezervasyon yaptıracak Hotels.com konukları, sadece bu şişme ürünlere ikinci bir tatil imkanı vermekle kalmayacak; aynı zamanda tatilleri için şişme bir ürün satın alma zahmetinden de kurtulmuş olacak.

Türk tatilciler her ne kadar tatillerinden sonra havuz arkadaşlarına pek sahip çıkmasalar da, tatilcilerin yaklaşık yarısı tatilleri sırasında onları şişirip havuzda oynamaktan keyif aldıklarını kabul ediyor. Türkiye’de 300 tatilcinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, klasik bir yaz tatili boyunca bu ürünlerle oynamak için harcanan ortalama zaman ise 7 saat 12 dakika. Tatil boyunca havuzdaki dostlarımızla geçirilen bu süre, su sporları, sahilde yapılan romantik yürüyüşler ve alışveriş için harcanan süreden daha fazla.

Instagram paylaşımları ve sosyal medya fenomenlerinin hikayeleri, bu yıl havuzlarda tek boynuzlu at ve flamingo’nun en popüler şişirilebilir ürün olduğu gibi bir algı yaratsa da; araştırmaya göre Classic Lilo olarak da bilinen ‘şişirilebilir havuz yatakları’ Türk tatilciler arasında en çok tercih edilen.  Sıralamada şişirilebilir havuz yatağını, tek boynuzlu at ve flamingo takip ediyor. Katılımcılara önümüzdeki sezon en çok hangi ürünü tercih edecekleri sorulduğunda ise tatilciler şişirilebilir ejderha’yı seçeceklerini belirtiyor.

Tatilde otellerde en çok bırakılan veya kaybedilen eşyalar arasında ise şişirilebilir ürünler en başta yer alıyor.  Bunu güneş kremi, güneş gözlüğü, tişört ve sandaletler gibi farklı eşyalar takip ediyor.

TATİLDE EN ÇOK KAYBOLAN VEYA GERİDE BIRAKILAN/UNUTULAN EŞYALAR:

 1. Şişme Ürünler
 2. Güneş Kremi
 3. Deniz Gözlüğü/Şnorkel
 4. Güneş Gözlüğü
 5. Tişört
 6. Traş Sonrası Losyon/Parfüm
 7. Sandaletler/Terlikler
 8. Diş Fırçası, Dş macunu, sabun ve şampuan gibi banyo ürünleri
 9. Güneş Şapkası
 10. Şort