Güncel

HALİKARNAS BALIKÇISI 49. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANILACAK

HALİKARNAS BALIKÇSI ANISINA “ÇARDAK ALTI KAHVE” BODRUM DENİZ MÜZESİNDE

Bodrum’la özdeşleşmiş, pek çok farklı disiplinde engin bilgiye sahip kişi olarak kabul edilen Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı, 49. ölüm yıl dönümündeBodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliklerle anılacak. Bilgi Yayınevi ve Bodrum Deniz Müzesi iş birliğinde gerçekleşecek programda sunumlar, sergi, çocuk atölyeleri, kent turu ve programa özel basılan Halikarnas Balıkçısı’na ait mini kitap hediyesinin dağıtımı yer alıyor. Balıkçı’nın eski Bodrum’una gönderme yapılarak, kent sakinleriyle, balıkçılarla, süngercilerle vakit geçirdiği bir çardak altı kahvesi müzede canlandırılacak.

Her sene ölüm yıl dönümü olan 13 Ekim ve doğum yıl dönümü olan 17 Nisan ve bağlı günlerde farklı içeriklerle oluşturulan programlarla anılan Halikarnas Balıkçısı’nın 49. ölüm yıl dönümü etkinliklerinin teması “Balıkçı’nın Çardak Altı Kahvesinde” olarak belirlendi. Bodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi iş birliğinde organize edilen program dâhilinde 13 ve 14 Ekim 2022 tarihlerinde, iki gün boyunca Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliklerle Halikarnas Balıkçısı anılacak. İki günlük program boyunca yapılacak sunumlar ve öğrenci atölyeleri bu alanda gerçekleşecek; Balıkçı’nın mütevazı yaşam tarzı,mekânsal anlatımla buluşacak.Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ve Etrim Halı’nın katkı ve destekleriyle kurulacak sahnedeyapılacak sunumlar ve çocuk atölyelerinde katılımcıların kendilerini eski Bodrum’da bir çardak altı kahvesinde hissetmeleri sağlanacak.

Anma programı, 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00’de Halikarnas Balıkçısı’nın anıt mezarı bulunan Gönültepe’de, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen anma töreniyle başlayacak. Bodrum Deniz Müzesi programı aynı gün “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” çocuk atölyeleri ve “Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” sunumu ile devam edecek.

“Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Çocuk Atölyesi

Müze okul gezileri, resim yarışması, hafta sonu atölyeleri ve Halikarnas Balıkçısı Okuma Günleri gibi öğrenci programlarına takviminde yer veren Bodrum Deniz Müzesi ve öğrencilere yaptığı katkılarıyla bilinen Volkan Boya, Halikarnas Balıkçısı’nı çardak altında çocuklar ve sanatla buluşturacak. Halikarnas Balıkçısı’nın çizim tekniklerinden biri olan mumlanmış kağıt üzerine mürekkep kazıma tekniğinin tanıtılacağı ve Balıkçı’nın bu teknikle çalıştığı resimlemelerinden seçilen eserlerin sanat tarihi uzmanı eşliğinde yorumlanacağı atölyede çocuklar tarafından aynı teknikler uygulanacak. 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00 ve 17.30’da Volkan Boya sponsorluğunda gerçekleşecek atölyelerin maksimum 15 kişilik kontenjanı bulunuyor. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek atölyeye 0530 232 14 83 numarasından ön kayıt için başvuru yapılması gerekiyor.

“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi”

13 Ekim Perşembe günü saat 14.00’de Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı Timuçin Binder’in gerçekleştireceği sunumunda, Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarındaki deniz ve doğa içeriğine,  Mavi Anadoluculuk tezine, Mavi Anadoluculuk akımındaki uygarlık eleştirisine dikkat çekilecek ve modern uygarlığın bugün geldiği nokta, özellikle içinde olduğumuz ekolojik kriz bağlamında değerlendirilecek. Halikarnas Balıkçısı’nın mirasının içinde barındırdığı hâlâ güncel olan düşünceler ve öneriler aktarılacak. Balıkçı’nın mirası günümüz sorunları açısından tekrar tartışmaya açılacak.

Programın ikinci ve son gününde “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri” kent turu ve “Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” sunumları gerçekleşecek.

Balıkçı’nın Botanik Mirasının İzinde Kent Turu

Halikarnas Balıkçısı’nın botanik bilgisiyle kente kattıkları üzerinden kentteki mirasının izi sürülüyor. Halikarnas Balıkçısı’nın diktiği, günümüzde hala yaşayan ağaçların görüleceği; Bodrum’a getirdiği ve ektiği diğer bitkilerin görülüp tanınacağı kent turuna hem yetişkinler hem de çocuklar katılabilecek. Doğayla ve kentle uyumlanmaya Balıkçı’nın izinde bir tık daha yaklaşılacak olan kent turu etkinliği ücretsiz olacak. 14 Ekim Cuma saat 11.00’de Bodrum Deniz Müzesi önünden kent turuna başlanacak ve yaklaşık iki saat sürecek. Katılım gösterebilmek için 0530 232 14 83 telefon numarasından başvuru yapılması gerekiyor.

“Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”

14 Ekim Cuma günü saat 13.00’de Yazar-Eğitimci Ömer Ünal’ın sunumunda Balıkçı’nın kişiliği ve öykülerinin onun derin mitoloji bilgisinin birer iz düşümü olarak okunabileceği, çocuklara verdiği değerler açısından incelenecek. Halikarnas Balıkçısı’nın hayat algısına, doğa sevgisine, mitoloji bilgisine dayalı öyküleri ve mücadeleci kişiliği çocukların değerler eğitimi açısından yorumlanacak. Çocukların gerçek hayatta karşılaşacakları zorlukların mitolojik ve fantastik öyküler vasıtasıyla çözülebileceği örneklerle anlatılacak. Balıkçı’nın düşünce dünyasında ve kişiliğinde mitolojinin etkisi düşünüldüğünde, çocuklara, ebeveynlere ve eğitimciye birçok açıdan yol gösterici olabilecek bir sunum gerçekleşecek.

“Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü”

Hemen ardından aynı gün saat 15.00’de Antropolog Dr. Meltem Ulu’nun Bodrum Deniz Müzesi iş birliğinde yürütmeye devam ettiği çalışmayla ilgili sunum gerçekleşecek. Sunum içeriğinde, Bodrum Deniz Müzesi’yle iş birliğinde, Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı yaşarken tanıyanlar veya kendisinden etkilenen kişiler ile yürütülen ve yürütülmeye devam eden, araştırma sahası Bodrum, İstanbul ve Gökova olan çalışma anlatılacak. Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı, ilk ağızdan dinleyerek Bodrum ile çevresine yaptığı katkıları ortaya çıkarıp, kendisini tanımanın bir adım ötesine geçilecek; Bodrum’un yerel tarihi ile ilgili kayda alınmış pek çok veriyle ilgili bilgi de sunumda aktarılacak.

Bilgi Yayınevi’nden Anma Programına Özel Mini Kitap

Telif hakları Bilgi Yayınevi’nde bulunan Halikarnas Balıkçısı’nın öykülerinden derlenmiş ve çocuk serisi olarak basılmış “Denizin Çağırışı” kitabının bir bölümü, anma programına özel olarak Bilgi Yayınevi tarafından “mini kitap”versiyonu ile basılıyor. Çocukların ve gençlerin dikkatini çekebilecek “Denizin Çağırışı” mini kitap, etkinliğe katılım gösteren herkatılımcıyaBodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi’nden program anısına armağan olarak verilecek.

Bodrum Deniz Müzesi’nde Sergi Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’

Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’ndan yayımlanmak üzere yaklaşık üç senedir üzerine çalışılan Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi içeriğiyle ilgili sergi, müze sergi alanında izleyiciyi karşılayacak. Projenin yürütücüsü Dr. Meltem Ulu’nun müze iş birliğinde gerçekleştirdiği çalışmada izlediği yol, kitabın içeriğinden metin ve fotoğraflarla birlikte izleyiciye aktarılacak. Gerçekleşecek sergide Bodrum yerel tarihinden izler bulunacak.

Halikarnas Balıkçısı, eski Bodrum’daki çardak altı kahvelerini Mavi Sürgün’de şöyle dile getiriyor:

“Gazino gibi” sandalyeli ve peykeli kahvehanelerden başka sandalyesiz ve peykesiz olanları da vardı. Deniz kıyısında kumların üzerinde hasırlar serilir, keçiboynuzu ya da hurma dallarından çardakların gölgesine yan gelinirdi. Ben oralara gider oltalara balıkçı bağlarıyla misinaları taktırırdım. Pek tabii olarak denizciler, bir olta bağlanmasını bilmeyen bir insanı hor görürlerdi. Ben de bir elde oltalar, ötekinde misinalar, denizcilerin yanlarına ezile büzüle varırdım. Oltaların bağlanmasını çekine çekine rica ederdim.

Ne var ki bu çardakaltı kahveleri ve oradaki insanlar, hoşuma gidiyordu. Gazinoda oturanlarsa böyle yerlere gittiğime şaşırıyorlardı. “Orada konuşacak ne buluyorsunuz?” diye soruyorlardı. Bu soru çok garibime giderdi benim. Aradan iki-üç ay geçince denizcilere bu sefer ben bilmedikleri şeyleri, yani bağ ve halat matislerini öğretiyordum. Onların arasında görünmem adeta neşeli bir olay olurdu”.

“Balıkçı’nın Çardak Altı Kahvesinde” 49. Ölüm Yıl Dönümü Anma Programı şu şekilde;

BODRUM DENİZ MÜZESİ PROGRAMI

13 Ekim 2022, Perşembe

11.00 ve 17.30 – Çocuk Atölyesi, “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Mumlanmış Kağıt Üzerine Mürekkep Kazıma Tekniği

14.00 – Sunum,“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” Timuçin Binder, Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı

Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’

Halikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası

14 Ekim 2022, Cuma

11.00 – Kent Turu, “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri”

13.00 – Sunum,“Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi” Ömer Ünal, Yazar-Eğitimci

15.00 – Sunum, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” Dr. Meltem Ulu, Antropolog

Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’

Halikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası

Programdaki tüm etkinliklerin halka açık olarak gerçekleştirileceği anma programı hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Instagram/bodrumdenizmuzesi_ adresini takip edebilir veya

0 530 232 14 83 telefon numarasından bilgi alabilirler.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Belediyesi’ne bağlı olarak 2011 senesinden itibaren faaliyet göstermeye başlayan Bodrum Deniz Müzesi, ülkemizin ilk ve tek özel denizcilik müzesidir. Bodrum’un ve yörenin denizcilik kültürü ve tarihiyle ilgili araştırmalar yapmakta, bu alandaki kültürel mirası koleksiyonları ve müzecilik faaliyetleriyle aktarmaktadır. Müze ana koleksiyonları, Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu, Halikarnas Balıkçısı Özel Koleksiyonu ve Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu’dur. Müzede Süngercilik, Balıkçılık, Nakliye Denizciliği bölümleri dışında, Jeff Hakko Tarihi Dalgıç Malzemeleri Koleksiyonu, T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağışları ve zengin bir arşiv yer almaktadır. Halikarnas Balıkçısı’na ait orijinal el yazmaları ve koleksiyona/arşive katılmaya devam eden birçok yeni eser/arşiv malzemesi ile gelişmeye devam eden bir müzedir.

Müze bünyesinde kurulan Bodrum Deniz Müzesi Yayınları ile yörenin denizcilik kültürü ve tarihine ışık tutan yayınlar oluşturmaktadır.

Eğitim programları ve diğer müzecilik faaliyetleriyle çağdaş müzecilik kriterlerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Bilgi Yayınevi

1956 yılında Ankara’da Bilgi Kitabevi’ni açan Ahmet Tevfik Küflü, 1965 yılında Bilgi

Yayınevi’ni kurdu. Halikarnas Balıkçısı, Bilgi Yayınevi’nin kurulduğu ilk yıllardan itibaren

yolunun kesiştiği yazarlardan biri oldu. Halikarnas Balıkçısı’nın sağlığında tüm eserlerini

yayımlayan Yayınevi, yazarın vefatından sonra da kitaplarında yer almayan, gazetelerde

tefrika olarak yayımlanmış öykü ve yazılarının okurlara ulaşmasını sağlayan kitapları

basmaya devam etti. Yazarın kendi eserleri dışında yaptığı çevirileri de “Halikarnas Balıkçısı

Çevirileri” başlığıyla bir seri olarak yayımladı. 1960’lardan bugüne yarım asrı aşkın süredir

Halikarnas Balıkçısı’nın tüm külliyatını okurla buluşturmaya devam ediyor.