GOOGLE SOS UYARILARI, KRİZ ANLARINDA SİZE YARDIMCI OLACAK

Google Arama ve Haritalardaki yeni bir dizi özelliği içeren Google SOS Uyarıları, acil durumlarda ve kriz anlarında kullanıcıların durumum hakkında hızla bilgi sahibi olup karar vermesine yardımcı oluyor.

Kriz anlarında, bilgiye anlık ve hızlı erişim çok önemli. Yaşanılan olay sonrasında; kriz noktasında gönüllü bilgiler paylaşılanlar ile teknolojiyi buluşturmak ve sevdiklerimizin güvenli olduklarına dair anlık bilgilere erişebilmek bizler için çok değerli bir bilgi. SOS Uyarıları, Google Arama ve Haritalardaki yeni bir dizi özellik. Bu özellik sayesinde ne olduğunu anlayıp ne yapmanız gerektiğine hızlıca karar vermenize yardımcı oluyoruz.

SOS Uyarıları nasıl çalışıyor?

Herhangi bir kriz esnasında, bu olayla ya da konumla ilgili Google’da hızlı bir arama yaparsanız çıkan sonuçların üstünde bir SOS Uyarısı görebilirsiniz. Bu uyarı, neler olup bittiğini anında anlamanıza yardımcı olur, olayın yaklaşık konumunu gösterir ve neler yapmanız gerektiğine dair size detaylı bilgiler sunar. Yerel yetkililere ulaşabileceğiniz acil telefon numaraları, web siteleri ve eğer yabancı bir ülkedeyseniz size yardımcı olabilecek temel cümlelerin çevirilerini sunar.

Olaya ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, mobil cihazınızda sizi SOS Uyarısına yönlendiren bir bildirim de alabilirsiniz. Bu sayede, etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olursunuz.

Olay yerinden uzakta da olsanız daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyebilirsiniz. Olayın adı ya da bölge ile ilgili Google Aramalarda yaptığınız aramada güncel bilgilere ve bağış gibi çeşitli yardım yöntemlerine SOS Uyarıları’ndan erişebilirsiniz.

Google Arama’ya benzer şekilde, Google Haritalar’da da görüntülediğiniz bölgede herhangi aktif bir olay varsa doğrudan harita üzerinde olayla ilgili gerçek zamanlı bilgilere erişebilirsiniz. Harita üzerinde belirli bir ikonla beraber tıklanabilir ve faydalı telefonlar, web siteleri gibi daha fazla bilgi veren bilgi kartını görüntüleyebilirsiniz.

Krizle mücadeleye yönelik ürünlerimizi geliştirirken yaşanan sıkıntıları giderme konusunda ön safgta yer alan Kızıl Haç, (ABD) Federal Acil Durum İdaresi FEMA, Filipin Atmosferik Jeofizik ve Astronomik Hizmetler İdaresi gibi çok sayıda STK ve devlet kuruluşuyla yakın şekilde çalıştık. FEMA Direktörü Robert Glenn, konuyla ilgili olarak “Bir zamanlar acil durumlarda hızlı bilgi sağlamak için tek kanal radyo ve televizyondu, ancak internet ve cep telefonlarının önemi her geçen artıyor.” diyor.

SOS Uyarıları’na ek olarak Google Kişi Bulucu, Google Kriz Haritası ve Google Acil Durum Uyarıları gibi krize yönelik diğer uygulamaların yanı sıra yardım alanında faaliyet gösteren kolumuz Google.org da bu kapsamda krizden etkilenen toplulukları hibeler ve gönüllüler sağlayarak destekliyor. Dileriz krize yönelik bu özellikleri hiçbir zaman kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte eğer gerekirse, bu ürünler böyle durumlarda sizi ve sevdiklerinizi güvende ve haberdar tutmak için geliştirildi.