OtomotivYaşam

FORD, YENİ NESİL FORD RANGER RAPTOR İLE ÜSTÜN ARAZİ PERFORMANSININ KURALLARINI YENİDEN YAZIYOR

Daha güçlü, daha dayanıklı ve her arazi koşulunda üstün kontrol sağlıyor….

 • ·       Yeni Nesil Ranger Raptor pick-up, 288 PS güç ve 491 Nm tork sunan çift turbo 3.0 litre EcoBoost V6 motoruyla yolda ve arazide 1 üstün performans sağlıyor
 • Aracın yeni nesil teknolojileri arasında, yedi seçilebilir sürüş modu 2 ve Ford Performance tarafından geliştirilen FOX® 2.5 inç bypass valfli amortisörle yeniden tasarlanan süspansiyon yer alıyor.
 • Sınıfına özel elektronik kontrollü aktif egzoz sistemi, farklı sürüş senaryolarına uyum sağlayan dört egzoz modu sayesinde motor sesinin ortama göre ayarlanabilmesini sağlıyor.
 • Yeni Ranger Raptor, segmentinde tam zamanlı dört tekerden çekiş sistemine sahip ilk araç olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Sistem, kilitlenebilir ön ve arka diferansiyellerin yanı sıra yeni bir elektronik kontrollü isteğe bağlı iki vitesli ara şanzımanı içeriyor.

DUNTON, İNGİLTERE, 22 Şubat 2022 – Ford, üstün performansı ile pick-up segmentinin kurallarını baştan yazan yeni nesil Ford Ranger Raptor’ı tanıttı. Çölleri, dağları ve her türden araziyi fethetmek için üretilen ikinci nesil Ranger Raptor, gerçek doğa tutkunları için tasarlanan üstün arazi performansıyla pick-up kullanıcıları için çıtayı yeni bir seviyeye taşıyor.

Ford Performance ekibi tarafından geliştirilen Yeni Nesil Ranger Raptor, geleceğin Ford Ranger ailesinin üstün performanslı bir türevini temsil ediyor. Gerçek gücü, mekanik ve teknik duyarlılıkla buluşturan Ranger Raptor, daha güçlü yeni nesil donanımı kontrol eden daha akıllı teknolojilerle bugüne dek sunulan en gelişmiş Ranger.  

Yeni Nesil Ranger serisinin Avrupa’da sunulacak ilk modeli olan yeni Ranger Raptor, 2022’nin son çeyreğinden itibaren müşterilerle buluşmaya başlayacak.

Şimdiye kadar sunulan “en güçlü Ranger”

Performans tutkunları için en önemli haberlerden biri, Ford Performance tarafından 288 PS güç ve 491 Nm tork 1 üretme hedefiyle düzenlenen yeni çift turbo 3.0 litre EcoBoost V6 benzinli motorun sunulması. Yeni motor, her ülkede farklılıklar göstermekle birlikte 2023’ten itibaren Yeni Nesil Ranger Raptor ile sunulmaya devam edecek olan mevcut 2.0 litre çift turbo dizel motora göre muazzam bir güç artışı sağlıyor.

Çift turbo 3.0 litre EcoBoost V6 motor, geleneksel dökümlerde kullanılan demirden yaklaşık yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 75’e kadar daha sert bir malzeme olan sıkıştırılmış grafit demir silindir bloku içeriyor. Ford Performance’ın çalışmaları, motorun gaz pedalı girdilerine anında tepki vermesini sağladı. İlk kez Ford GT yol otomobili ve Focus ST’de görülene benzeyen, yarış otomobili esintili geliştirilmiş gecikme önleme sistemi de istenildiğinde daha çabuk hızlanmayı mümkün kılıyor.

Yeni gecikme önleme sistemi, sürücü gaz pedalı üzerindeki baskısını azalttıktan sonra turbo şarjların üç saniyeye kadar dönmesini, tekrar gaz pedalına bastığında da viraj çıkışlarında veya viteslerde daha çabuk hızlanmayı sağlıyor. Motorun, gelişmiş 10 vitesli otomatik şanzımanın her vitesi için ayrı bir turbo şarj takviye profili ile programlanması sayesinde performans da optimize edilebiliyor.

Ranger Raptor’un yeni güç aktarım sistemi çakıl, toprak, çamur ve kum zeminde zahmetsiz hızlanmayı mümkün kılıyor. Elektronik kontrollü aktif egzoz sistemi de bu kapsamlı performansa uyum sağlamak için motor sesini dört seçilebilir moda göre yükselterek Ranger Raptor’un ses karakterini yansıtıyor.

Sürücüler, direksiyondaki bir butona basarak veya bir sürüş modu seçerek şu ses ayarlarından birini tercih edebiliyor:

 • Sessiz – Performans ve ses yerine sessizliğe öncelik verilir ve özellikle sabah erken saatlerde çevrenin rahatsız edilmemesi için seçilebilir
 • Normal – Günlük kullanıma yönelik bu profilde sokaklar için aşırı gürültülü olmamakla birlikte belirli bir egzoz sesi duyulur. Bu profil Normal, Kaygan, Çamur ve Kaya Tırmanış sürüş modlarında varsayılan olarak ayarlıdır
 • Spor – Daha yüksek ve dinamik bir ses düzeyidir
 • Baja – Ses düzeyi ve nota olarak en çarpıcı egzoz profilidir. Egzoz, Baja modunda daha ziyade kesintisiz bir sistem gibi hareket eder. Sadece arazide kullanım amaçlıdır

Zorlu görevler için dayanıklı donanım

Yeni Nesil Ranger Raptor, yeni Ranger’a kıyasla benzersiz bir şasiye sahip. C direği, yük kutusu ve stepne gibi Raptor’a özgü bir dizi eleman ve takviye ile beraber jounce tampon (kontrol kolu tamponu), amortisör kulesi ve arka amortisör braketi için benzersiz çerçeveler kullanılması sayesinde Yeni Nesil Ranger Raptor en zorlu arazi koşullarının üstesinden gelebiliyor.

Ranger Raptor gibi yüksek performanslı bir arazi aracı, bunu sağlayacak yürüyen aksamı da gerektiriyor. Ford mühendisleri bu nedenle süspansiyonu tamamıyla yeniden tasarladı. Rander Raptor’un yeni tasarlanan dayanıklı ama hafif alüminyum üst ve alt kontrol kolları, uzun mesafeli ön ve arka süspansiyon, ve rafine bir Watt kolu arka ucu ile engebeli arazide yüksek hızla yol alırken daha fazla kontrol sağlanıyor.

Yeni nesil FOX® 2.5 inç bypass valfli amortisörler, konuma duyarlı sönümleme özelliğine sahip en ileri kontrol teknolojisini içeriyor. Şimdiye dek en gelişmiş Ranger Raptor donanımı niteliğindeki bu amortisörler, bir önceki versiyona kıyasla sürtünmeyi yaklaşık yüzde 50 azaltan Teflon™ takviyeli yağla dolduruluyor.

FOX® marka donanımın düzenleme, ince ayar ve geliştirme çalışmaları, Ford Performance tarafından bilgisayar destekli mühendislik ve gerçek dünya testleri birlikte yürütülerek gerçekleştirildi. Yay oranlarından sürüş yüksekliğinin ayarlanmasına, valf ayarına ve sürüş bölgelerinin belirlenmesine kadar tüm işlemlerle hem yolda hem arazide konfor, kontrol, denge ve çekiş arasında mükemmel bir denge yaratılması hedeflendi.

Ranger Raptor’un revize edilen seçilebilir sürüş modları 2 ile bağlantılı bypass valfli sistem, gerek yüksek gerek düşük hızla ilerlerken yolda konforu, arazide sürüş kalitesini artırmak için geliştirildi.

Sistem sürüş modlarıyla çalışmanın yanı sıra arka planda da işleyerek Yeni Nesil Ranger Raptor’u farklı koşullara hazırlıyor. Amortisörler sıkıştıkça bypass sisteminin içindeki farklı bölgeler seçilen sürüş için gereken desteği doğru oranda veriyor ve amortisörler tam yüksekliğe dönerken ters yönde çalışıyor.

Yarışlarda kendini kanıtlayan FOX® Bottom-Out Kontrol, şiddetli alt darbelere karşı koruma için amortisör hareketinin son yüzde 25’inde maksimum sönümleme kuvveti sağlıyor. Sistem de benzer şekilde Ranger Raptor’un ani hızlanma esnasında yere yaklaşmasını önlemek için arka amortisörleri sertleştirerek araç dengesini iyileştirebiliyor. Ranger Raptor, her pozisyonda doğru miktarda sönümleme kuvveti sağlayan amortisörlerle hem yolda hem arazide yere sağlam basıyor.

Ranger Raptor’un engebeli arazileri aşma yetkinliği, gövde altı korumaların ciddi oranda artırılmasıyla daha da geliştirildi. Ön gövde altı koruması, standart Yeni Nesil Ranger’ın karterinin yaklaşık iki katı büyüklükte ve 2,3 mm kalınlığında yüksek mukavemetli çelikten üretiliyor. Bu koruma plakası, motor alt koruması ve ara şanzıman koruması ile birlikte radyatör, direksiyon sistemi, ön travers, motor karteri ve ön diferansiyel gibi önemli parçaları korumak için tasarlandı.

İkili çalışan ön ve arka çeki kancaları, arazide sürüş esnasında esnek kurtarma seçenekleri sunuyor. Bu tasarımda çeki kancalarından biri gömülü kalırsa diğerine erişim kolaylaştırılırken derin kumda veya yoğun çamurda çekme sırasında denge kayışlarının kullanılması da sağlanıyor.

Her tür arazide kontrol sağlıyor

Ranger Raptor bir ilk olarak gelişmiş tam zamanlı dört tekerden çekiş sistemiyle birlikte kilitlenebilir ön ve arka diferansiyeller ve yeni bir elektronik kontrollü isteğe bağlı iki vitesli ara şanzımana, dolayısıyla titiz arazi tutkunlarını çok memnun edecek bir özelliğe sahip oluyor.

Yeni Nesil Ranger Raptor’un düzgün yollardan çamurlu ve engebeli araziye kadar her zeminde kolayca kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla yedi seçilebilir sürüş modu2 sunuluyor. Bunlardan biri olan arazi odaklı Baja modu, yüksek hızlı arazi sürüşü sırasında en mükemmel performans için aracın elektronik sistemlerini yapılandırıyor.

Her seçilebilir sürüş modu; motor ve şanzımandan ABS duyarlılığı ve kalibrasyonuna, çekiş ve denge kontrollerinden egzoz valfi çalıştırmaya, direksiyon ve gaz ayarına kadar çeşitli unsurların ayarlanmasını sağlıyor. Ayrıca, gösterge paneli ve merkezi dokunmatik ekrandaki ölçekler, araç bilgileri ve renk temaları da seçilen sürüş moduna göre değişiyor.2

Yol

 • Normal – Konfora ve yakıt verimliliğine odaklı
 • Spor – Dinamik yol sürüşüne daha uyumlu
 • Kaygan – Kaygan veya engebeli zeminlerde daha özgüvenli sürüş için

Arazi

 • Kaya tırmanış – Aşırı kayalık veya engebeli arazide çok yavaş sürüşte optimum kontrol için
 • Kum – Kumda ve derin karda ilerlerken vites değişimlerini ve güç aktarımını optimize eder
 • Çamur – Kalkışta maksimum kavrama ve aracın ivmesini korumak için
 • Baja – Arazide yüksek hızda en iyi performans için tüm sistemleri maksimum atağa ayarlar

Yeni Nesil Ranger Raptor ayrıca arazi sürüşü için bir tür hız sınırlayıcı olan Trail Control™ özelliğine de sahip 2 Bu özellikte, sürücünün 32 km/saatin altında bir hız seçmesi yeterli oluyor. Bundan sonra araç kendi hızlanmasını ve frenlemesini yönetirken sürücü zorlu arazide sadece direksiyona konsantre oluyor.

Dayanıklı ve sportif

Ranger Raptor’un iyileştirilen yetkinlikleri, Yeni Nesil Ranger’ın cesur ve güçlü stilini ileriye taşıyan yepyeni bir görünümle bütünleniyor. Genişleyen çamurluk kenarları ve C kelepçeli far tasarımları, pick-up’ın genişliğini vurgularken ızgaradaki kalın F-O-R-D harfleri ve sağlam ayrı tampon görsel karakteri kuvvetlendiriyor.

Ranger Raptor dış tasarım müdürü Dave Dewitt, “Ranger Raptor için tasarladığımız her şeyin bir nedeni var. Sadece görünümüyle bile Raptor’un neler yapabileceğini anlatıyoruz” dedi.

LED gündüz farlı matrix LED farlar, Ranger Raptor’un aydınlatma performansını yeni boyutlara taşıyor. Tahmine dayalı viraj ışıkları, göz kamaştırmayan uzun farlar ve otomatik dinamik yükseklik ayarlama gibi özellikler Ranger Raptor sürücülerine ve diğer yol kullanıcılarına daha iyi görüş sağlıyor.

Genişleyen çamurluklar, Raptor’a özel 17 inç alaşım jantlı, yüksek performanslı arazi lastiklerini çevreliyor. İşlevsel menfezler, aero özellikler ve sağlam, kavrayıcı döküm alüminyum yan basamaklar, pick-up’ın görünümünü ve işlevselliğini pekiştirmeye yardımcı oluyor. LED stop lambaları ile ön arasında tasarım bağlantısı yaratılarak özgün bir stile imza atılıyor. Gri renkli arka tamponda entegre bir basamak ile kalkış açısından ödün vermemek için yüksekte konumlandırılan bir çeki demiri yer alıyor.

İç mekanda devam eden tema yine Ranger Raptor’un arazi performansını ve yüksek enerjili doğasını vurguluyor. Jet uçaklarından ilham alan yeni ön ve arka spor koltuklarla kabinin konforu artırılırken yüksek hızlı virajlarda daha fazla destek sağlanıyor.

Gösterge paneli, döşeme ve koltuklardaki turuncu detaylar, Ranger Raptor’un iç mekanı amber rengine büründüren ortam aydınlatmasıyla yansıtılıyor. Premium deri kaplama, ısıtmalı spor direksiyon simidi, parmak çıkıntıları, ortalanmış işaretlemeleri ve döküm magnezyum direksiyondan kumandalı vites kolları ile sportif his tamamlıyor.

Sürücü ve yolcular da en ileri dijital teknolojilerden yararlanıyor. Yüksek teknolojili kabinde 12.4 inç tam dijital gösterge paneli ile 12 inç merkezi dokunmatik ekran yer alıyor. Ford’un yeni nesil SYNC 4A® bağlantı ve eğlence sistemi4 kablosuz Apple Carplay ve Android Auto™ bağlantısını ek ücret gerekmeden5 sunuyor. 10 hoparlörlü B&O® ses sistemi 6 ile macera dolu yolculuklara favori müziklerinin eşlik etmesini sağlıyor.

Ford Performance ailesinin yeni üyesi

Raptor adının kökleri, Ford’un yüksek hızlı arazi performansı için optimize edilmiş birinci nesil F-150 SVT Raptor’dan bu yana yüksek performanslı pick-up’larda ve ticari araçlarda bu ismi kullandığı Kuzey Amerika’ya uzanıyor. Ford Performance tarafından geliştirilen Ranger Raptor, erişim alanını genişleterek 2018’den beri Raptor armasını diğer dünya pazarlarına ve Avrupa’daki arazi aracı meraklılarına ulaştırıyor.

Yeni Ford Ranger Raptor video:  LINK

# # #

1 Resmi homologasyonlu yakıt verimliliği ve CO2 emisyon salım değerleri ürünlerin satışa sunulmasına daha yakın bir tarihte açıklanacaktır. Beyan edilen WLTP yakıt/enerji tüketim, CO2 emisyon salım ve elektrikli sürüş menzili değerleri, Avrupa Konseyi (EC) 715/2007 ve Avrupa Birliği (EU) 2017/1151 (son değişiklik tarihi) yönetmeliklerinin teknik gerekliliklerine ve spesifikasyonlarına göre belirlenmiştir. Uygulanan standart test prosedürleri, farklı araç tipleri ve farklı üreticiler arasında kıyaslama yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

2 Sürücü destek özellikleri takviye amaçlıdır ve sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve araca kumanda etme gerekliliğinin yerini almaz. Detaylı bilgi ve kısıtlamalar için kullanıcı kılavuzuna başvurulmalıdır.

3 Kapalı parkurda profesyonel sürücü ile gerçekleştirilmiştir. Arazi sürüşünden önce daima kullanıcı kılavuzunun Raptor ekine başvurulmalı, arazi tanınmalı ve uygun güvenlik gereçleri kullanılmalıdır.

4 Sürüş esnasında dikkatin dağılmaması gerekir. Olabildiğince sesle kumanda edilen sistemler tercih edilmelidir. Bazı özellikler, araç vitesteyken devre dışı bırakılabilir. Her özellik, tüm cep telefonlarıyla uyumlu olmayabilir.

5 Aktif data servisi ve uyumlu yazılımı olan telefon gerektirir. SYNC 4 kullanım sırasında üçüncü taraf ürünlerini kontrol etmez. Üçüncü taraflar kendileriyle ilgili işlevlerden sorumludur.

6 BANG & OLUFSEN© 2021 ve B&O© 2021. BANG & OLUFSEN™ ve B&O™, Bang & Olufsen Group’un tescilli markalarıdır. Harman Becker Automotive Systems Manufacturing Kft tarafından lisanslıdır. Tüm hakları saklıdır.