ERDEM SÖKMEN & HASAN METEN İKİLİSİ GÜMÜŞLÜK’TE İDİ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Uludağ Premium sponsorluğunda gerçekleştirilen Suda/Kumda konserleri serisinde Erdem Sökmen & Hasan Meten gitar ikilisini, Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de konuk etti. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden festival kapsamındaki konserde caz kalıplarında yazılmış Güney Amerika ezgilerine yer veren Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisi, hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

İkili, gitar üzerinden kurdukları uyumlu birliktelik ve enstrümanlarındaki üstün icra yeteneğiyle, Latin ve caz severlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Gerek ustası oldukları enstrüman gerek müzikteki ortak yönelimleri ile bir araya gelen Erdem Sökmen ve Hasan Meten, aynı zamanda başarılı birer akademisyen olarak da dikkat çekiyorlar.

Çağdaş gitar virtüözlerinden derlenmiş eserler seslendirdiler

4 Eylül tarihine kadar devam edecek olan festival bünyesinde Suda/Kumda konserleri serisinde sahneye çıkan Erdem Sökmen & Hasan Meten gitar ikilisi, ülkemizde kurulmuş en önemli gitar ikilileri arasında gösteriliyor.  Konser alanını dolduran çok sayıdaki izleyicinin karşısına çağdaş gitar virtüözlerinden derlenmiş bir seçkiyle çıkan ikili, ilk olarak Paulo Bellinati’den, “Baiao de Gude” adlı eseri seslendirdi. Ardından Sergio Assad’dan, “Watermelon – Butterflies – Pinote” adlı eserlere yer veren Sökmen & Meten ikilisi, sırayla şu eserlere yer verdi; Egberto Gismonti’den, “Memoria e Fado”; R. Gnattali’den, “Anacleto de Medeiros – Chiquinha Gonzaga”; Paulo Bellinati’den, “Bom Partido”; Oscar Castro-Neves’den, “More than yesterday”; Egberto Gismonti’den, “Aqua e Vinho”;  Guinga’dan, “Lamentos do Morro”; Hermeto Pascoal’dan, “Bebe” ve Paulo Bellinati’den, “Jongo”. Konserin sonunda izleyicinin ayakta alkışladığı ikili bis yaparak programı sonlandırdı. Festivalde konser vermek için bulunan Brezilyalı müzisyen Egberto Gismonti de izleyiciler arasında yer alarak, Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisinden kendi eserlerinin yorumlarını dinledi.

Gitarist Erdem Sökmen, festival kapsamında düzenlenen, Derek Gripper ve Egberto Gismonti’nin de eğitmen olarak katılacakları Gümüşlük Festival Akademisi gitar masterclassında 26 – 31 Ağustos tarihleri arasında bir de ustalık sınıfı dersleri verecek. 

Brezilyalı efsane Gismonti iki konser verecek

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde, dünyaca meşhur Brezilyalı efsane müzisyen Egberto Gismonti, 27 Ağustos Pazar akşamı saat 20:30’da Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de bir gitar resitali verecek. Egberto Gismonti, bir sonraki gün 28 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:15’te festivalin ana sahnesi antik taş ocağında bu defa piyanoyla izleyici karşısında olacak. İlk olarak 1980’de yurdumuza gelen Egberto Gismonti, 1997’de 7. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında bir konser vermişti.

Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix’den temin edilebilir.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı

26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia 

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı