DALGIÇLAR ORTAKENT YAHŞİ’Yİ TEMİZLEDİ

 

Bodrum Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele aldığı “Denize en çok MAVİ yakışır” Deniz Dibi Temizlik Kampanyası devam ediyor.

Bodrum Belediyesi personelinden oluşan Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi’nin katkılarıyla gerçekleşen çalışma, bu hafta Ortakent Yahşi sahilinde yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren Bodrum Belediye A.Ş. Müsgebi Cafe önünden başladıkları çalışmalarda dalgıçlar, deniz dibinde biriken atıkları toplayarak karaya çıkardı. Temizlik sırasında dalgıçlar tarafından bulunan bir tüfek ise emniyet güçlerine teslim edildi.

Güneşli bir havada gerçekleşen deniz dibi temizliği çalışmalarında, serinlemek için yüzerek dalgıçların yanına doğru giden köpekler, sevimlilikleriyle etkinliğe renk kattı. Yapılan çalışmada toplam 520 kg atık çıkarıldı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, çıkarılan atıkları hemen ayrıştırarak kamyonete yükleyip, Konacık’ta bulunan Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakletti.

Öte yandan etkinliğe öğretmenleriyle birlikte katılan Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu öğrencileri, merakla dalgıçları izledi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünde görevli çevre mühendisi Ahmet Acar ise öğrencilere, çevreyi koruma bilincini aşılamak için atıkların geri dönüşümünü, geri dönüşüm sürelerini, çevreye verebileceği zararları anlattı.

Sadece karada değil, denizde de çevreyi temiz tutmanın ne denli önemli olduğunun bilinciyle üç yıldır Bodrum Yarımadası genelinde düzenlenen Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Kampanyası, bu yıl Yalıçiftlik’ten başladı; Güvercinlik, Mazı, Gümbet ve Ortakent Yahşi koylarında devam etti.

Program önümüzdeki hafta içi 8 Mart’ta Bitez’de, 15 Mart’ta Akyarlar, 22 Mart’ta Turgutreis, 29 Mart’ta Kadıkalesi, 5 Nisan’da Gümüşlük, 12 Nisan’da Yalıkavak, 19 Nisan’da Gündoğan, 26 Nisan’da Küçükbük, 3 Mayıs’ta Gölköy, 10 Mayıs’ta Türkbükü, 17 Mayıs’ta Torba, 24 Mayıs’ta Bardakçı ve 5 Haziran’da Bodrum merkezde sürecek.