BODRUMLU İŞ ADAMLARI “KRİZE SOĞUKKANLI YAKLAŞILMALI “

BESİAD (Bodrum Esnaf, Sanayici ve İşadamları Derneği)TARAFINDAN düzenlenen  “ 2016 yılı Turizm Sezonu Değerlendirmesi” toplantısına katılan iş adamları ve profesyonel turizm yöneticileri krizin aşılması için soğukkanlı davranılması ve devletin turizmcinin daha çok yanında olması için alınan acil eylem planı kararlarının genişletilmesi görüşünde fikir birliği yaptı.

BESİAD  yönetim kurulu Başkanı İlhami Özden’in başkanlığında düzenlenen toplantıya dernek üyeleri   ile Muğla CHP Milletvekili Nurettin Demir, TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı  Sevinç Gökbel, Sunweb Türkiye Kontrat Müdürü  Oğuz Selçuk, TUİ Acentesi Bodrum Bölge Müdürü Arif C. Satı ve  Bodrum Merhaba Turizm yöneticisi  Süleyman Uysal  konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BESİAD Başkanı İlhami Özden geçtiğimiz yıl golf oynarken duvardan düşmesi sonucu ağır yaralanan ve 40 gün önce yaşamını yitiren Fatih Yapı Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Özdil’ i anarak ve fotoğrafını masaya yerleştirerek açılış konuşmasını yaptı.

ÖZDEN; “TURİZM BU SEZON İÇ AÇICI OLMAYACAK” “KRİZİN BEDELİNİ TURİZMCİ ÖDEMEMELİ”

Özden  “Terörün artık ülkemizde son bulmasını istiyoruz. Ülkemiz bir ateş çemberi içerisinde, hükümetlerin atmış oldukları adımlar ve yanlış dış politikalar neticesinde çıkılmaz bir durumun içerisindeyiz gibi gözüküyor. Tabii bu bizi manen ve ekonomik olarak ta çok etkilemektedir. Bölgemizin büyük geliri turizmden gelmektedir. Ama bu sene görülüyor ki turizm ülkemizde pekte  iç açıcı olmayacak ve bunun sorumlusu kesinlikle ülkemizde turizmle iştigal eden iş insanları değildir. Ama bunun bedeli nedense bu iş insanlarına ödetilmek isteniyor, tasvip etmiyoruz. Çünkü ülkemizin ve bölgemizin turizmdeki kaybı tamamen çevremizdeki savaşla ilgili. Bunun için Hükümetimiz tarafından açıklanan 9 maddelik destek paketi çok ama çok kısıtlı kalmıştır. Turizmle ilgili birçok sektör yat sektörü, taşımacılık sektörü, desteklenmemiştir. Desteklenen rakamlar üst düzey acenteler ya da büyük oteller arasında pay edilmiş görünüyor. Bodrum’da ki küçük işletmeler bu desteklerden maalesef faydalanamayacaktır. Hükümetin daha cesur davranıp çok daha hızlı hareket edip, bu destek paketini daha küçük turizm işletmelerine de fayda sağlayacak düzeye getirmesini istiyoruz” dedi.

TOPLANTIYA CHP MUĞLA VEKİLİ DEMİR’DE KATILDI…

Konuk konuşmacı olarak toplantıya katılan Muğla CHP Milletvekili Nurettin Demir” Cari açığı en yüksek olan şu anda turizmdir, Türk ekonomisinin çaresi de turizmin iyi geçmesinden kaynaklanır.  Başbakan acil turizm eylem planını açıkladı bunu tabi ki eleştirilmelidir, turizmi rahatlatabilirlerdi.  Muhalefetin önerilerini de dikkate alsalardı, bu günlere gelmezdik. Başbakan ve Bakanlar Bu günlerde mesajlarını dikkatli vermelidir. Bu mesajlar turizmde ciddi gerilmelere neden olduğundan sözlerini tartarak konuşmalıdırlar.  Diyorlar ki Bu dönemde yani haziran ayına kadar bomba patlamazsa turist gelecek, Peki bomba patlarsa ne olacak? “ Dedi.

GÖKBEL : ÜLKE SAVAŞ İÇİNDE SÖZÜN BİTTİĞ İYERDEYİZ

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu  Başkanı Sevinç Gökbel, ülkenin bir savaş içerisinde olduğunu belirterek  “ Ülke savaş içinde ve sözün bittiği noktadayız. Bodrum’da yaşayan herkes turizmin bir parçasıdır. Hepimiz mesleğimiz ne olursa olsun turizme endeksliyiz ve dış turizmle ilgili sorunlar bizi yakinen ilgilendirmektedir. Turizmin bu duruma düşmesi Siyasi kararların bedelidir. Öncelikle altını çizmemiz gereken , şu anda kriz var diyerek ağlamamamızdır, bu  hiç birimize çözüm getirmeyecektir. Bu kriz olmasaydı da Bodrum zaten bir darboğazı ve krizi yaşıyordu ve Bodrum kendi krizlerini aştığı gibi bu krizi de mutlaka aşacaktır. Çıkan acil destek eylem planının Bodrum da turizmciye pek yararı yoktur. Herkes kendi başını kurtarmanın çaresine baksın demektedir bu paket. Şu andaki mevcut krizden korkmamalıyız, turizm konusunda hepimiz uzmanız, krizde hizmetin kalitesini yükseltmek için savaş vermeliyiz. Dernek ve odaların birçok çalışması var bu konuda ama birbirimizden kopuk olmamalıyız ve ortak paydada buluşarak birlikte olmalıyız. Bodrum’ un hafızlarından silinmesini önlemeliyiz. Bodrumun kimliğine sahip çıkmalı, beton yığınlarına teslim etmemeliyiz “ dedi.

BODRUM PAZARI MARKALAŞAMADI

Sunweb Türkiye Kontrat Müdürü Oğuz Selçuk “Bombalar ve Suriye hatta mültecilerin Bodrum kıyılarına vurması ile başlayan kriz bizi etkilemektedir. Savaşın gidişatını değiştiremeyiz, Şu anda İspanya, Portekiz ve Fransa dış turizmde tercih edilmeye başlandı ve turistler buraya gitmekteler, kimse ülkemizi tercih etmemektedir. Bu turisti Türkiye ye getirmek için taşların yerine oturması lazımdır. Turizmde yanlış algılamalardan kurtulmaya çalışmalıyız. Satamadığımız ürünün riski ile karşı karşıyayız ve bizler bunun riskini taşımamalıyız. Bodrum kendini Avrupa pazarında markalaştıramadı. Biz bunu sağlayamadığımız için Antalya’nın fiyat rekabeti ile uğraşmaktayız. Bodrum 2017 de yeni bir sayfa açmalıdır. Aynı karları hayal edip bu krizi yönetmeyi başarmak zorundayız. Türkiye daha büyük bir krize girmeyi kabul etmezse kaybımız düşecektir. Bu krizi 2016 da sonlandıralım.  Bodrumun elinden Antalya Türk turist pazarının almak istemektedir. Turizmde bu sene iyi değil ama turizmde bizi öldürmeyen kriz güçlü kılacaktır” dedi.

KRİZ DURUMUNU FIRSATA DÖNÜŞTÜRENLER VAR…

TUİ  Acentesi Bodrum Bölge Müdürü  Arif Ceylan Satı krizden dolayı fiyatlar düşürülmektedir diyerek; “İstediğimiz kadar fiyat indirimi yapın veya yakıt desteği sağlayın, güvenliğin olmadığı bir yerde turizm düşünülemez. Turizme gönül vermiş herkes burada nasıl bir düzenleme yaparız ve 2016’yı nasıl kapatırız bunu konuşmalıdır. Kriz durumlarını fırsata dönüştürenler var, bunun önüne geçmeliyiz” dedi.

SEVİNDİRİCİ HABERLER DE VAR…

Merhaba Turizm Limited Şirketi yöneticisi  Süleyman Uysal; “Savaş ve mülteci krizlerinden kaynaklanan sorunlar dan bir düzelme beklemekteyiz. Türkiye de çok ciddi iptallerle gemi sektöründe de  kriz yaşanmakta. Bu iptalin geri dönüşümü 5-10 seneyi kapsamaktadır. Bu kadar kötü senaryonun içinde mutlu edici olan kurvaziyer turizminde  Bodrum’un % 10 düşüş yaşayacak olması  sevindiricidir. Bu sene Bodrum limanına İstanbul limanından daha çok gemi gelecektir. Bu da diğer kıyalardaki düşüşe göre çok ufak bir düşüş, tanıtım üzerinde çok dikkatli çalışılmalıdır. STK, basın ve odalara turizm ve kriz bu konusunda da bir çok görev düşmektedir” dedi. Toplantı üyelerin konuşmacılara soruları ile sona ererken BESİAD başkanı Uğur İlhami Özden toplantının sonunda Bodrum Mavisi projesini bu sene de Yalıkavak veya Turgutreis’te  devam edeceğini söyledi.