EtkinliklerKitap

BODRUM’DAN OXFORD’A

TÜRKİYE’ NİN SAKATATLARINI  OXFORD’DA ANLATACAK… 

Bodrum’da yaşayan gastronom Pelin Dumanlı  dünyanın en prestijli gıda sempozyumlarından biri olan Oxford Food Symposium’a 10 konuşmacıdan biri olarak davet edildi.

Yaklaşık 400 uzman gastronomun müracaat ettiği sempozyumda Dumanlı ilk on içerisine girmeyi başardı. Dumanlı sempozyumda Türkiye’de  Sakatat ‘ı anlatacak.

Yedi Tepe Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun olduktan sonra (2010)  üç yıl önce Bodrum’a yerleşen ve kendi markası “Foodrum” u yarattı. Altı ay önce Türkiye’de ilk kez yayınlanan “Sakatat” kitabını çıkartan ve 3. Baskısı yapılan  kitabın ardından bu yıl İngiltere’deki dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi tarafından 1981 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve dünyanın 60 ülkesinden yaklaşık 500 yemek kültürü araştırmacısı, gıda uzmanları, gastronomun izleyici olarak katıldığı Oxford Food Symposium’a iki ay önce konuşmacı olarak katılmak için Sakatat ile ilgili tez ve araştırmalarını sempozyum yöneticilerine gönderdi. 35 ülkeden 364 gastronom,  gurme, ve gıda uzmanının konuşmacı olarak kabul edilmek için müracaat ettiği sempozyum yöneticileri sadece 10 konuşmacının kabul edileceği sempozyuma Dumanlı’nın kabul edildiğini belirttiler..

Büyük bir şaşkınlık ve sevinç içerisinde olduğunu ve  Oxford Üniversitesinin her yıl geleneksel olarak yapılan  ve bu yıl Oxford Üniversitesi Catherine College’ de 6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek gıda sempozyumunun  (www.oxfordsymposium.org.uk)  bu yılki temasının Sakatat olduğunu belirterek “Bu sempozyuma her yıl akademik kariyeri yüksek olan  akademisyen, şef ve gastronomi dünyasından ünlü isimlerle birlikte Türkiye’den sadece benim konuşmacı olarak kabul ve davet  edilmem beni çok mutlu etti. Bende bu sempozyumda Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti mutfağını en iyi yansıtan İstanbul mutfağında Sakatat’ın nasıl var olduğunu ve sonra da nasıl yavaş yavaş kaybolduğunu ve yaşamaya çalıştığını anlatacağım. Bir Türk gastronom olarak Oxford’da sakatatı anlatacak olmam benim için gurur verici” dedi. Dumanlı sempozyum kapsamında yapılacak konuşmaların yıl sonunda kitap halinde yayınlanacağını söyledi.

Pelin Dumanlı kimdir?

Yeditepe Üniversitesi’nde burslu okuduğu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Bölümü’nde tamamladı. Eğitim hayatına devam ederken, bir yandan kasap ve organik pazar gibi sektörün farklı hizmetlerinde çalıştı. Stajlarını önce ABD’de sonra da 2 yıl üst üste Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’da yaptı. Profesyonel meslek hayatına Otto İstanbul’da mutfak ve banket koordinatörü, Refika’nın Mutfağı’nda Mucize Lezzetler TV programından sorumlu koordinatör olarak devam etti. 2013 yılında İstanbul’dan Bodrum’a göçtü. Haziran 2014’te ise profesyonel ve amatörlere yönelik gastronomi eğitimleri veren kendi markası Foodrum‘u ortaya çıkardı. Çalışmalarını Foodrum çatısı altında yürütmektedir. Ayrıca Migros Ticaret A.Ş. ile Uzman Kasap ve İyi Et projelerinin  danışmanlığını yürütmektedir. Yazdığı kitap, sakatat haricinde, her gün yeni tarifler ve teknikler ile pişerek, mutfak kültürü konusunda incelemelerine devam etmekte, yemek kültürü alanında yaptığı araştırmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaktadır.