EtkinliklerKültür-Sanat

BODRUM’DA BALE ZAMANI

Bodrum’da 16 Temmuz- 3 Ağutos tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin ilçeye renk getirecek. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum’da son yıllarda düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri, festivaller ve konserler turizm ile ön plana çıkan turizm kentinin, son yıllarda kültür ve sanat ile özdeşleşen dünyanın önde gelen kentlerinden biri olma özelliğini kazanmasını sağladı” dedi.

Bodrum’da, Muğla Büyükşehir ve Bodrum  Belediyesi’nin katkılarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 16 Temmuz – 3 Ağustos 2016 tarihleri arasında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleştirilecek.

Festival  16 Temmuz Cumartesi gecesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından, P. İ. Çaykovski’nin müzikleri üzerine Yaroslav İvanenko koreografisi ile oluşturulan klasik bir bale eseri “Yevgeni Onyegin” ile başlayacak.
Festivalin ikinci gecesi Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak. 19 Temmuz Salı günü sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo, Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür, Adam İnanç’a ait.

22 Temmuz 2016, Cuma gecesi; festival kapsamında sahne alacak ilk yabancı topluluk,Amerika Birleşik Devletleri‘nden katılan Alonzo King Lines topluluğu olacak. Alonzo King’in koreografileri ile oluşan “Writing Ground” ve “Rasa” adlı eserler seyirciye ilginç bir gece yaşatacak.
Festivalin 4. Gösteriminde ise  Kazakistan‘dan Astana Bale Topluluğu 25 Temmuz Pazartesi gecesi “Alem” ve “Gaia” adlı bale gösterileri ile seyirci ile buluşacak.

28 Temmuz gecesi yine kendi içinde üç bölümden oluşan, “Dansın Rengi” balesi ile devam edecek.  AntalyaMersin ve İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek eserin bölümleri “İç-İn”, “Danzon” ve “Dansın Rengi” adlarını taşıyor. Çağdaş besteciler Arturo Marquez, Erim Ardal, Maurice Ravel ‘in müzikleri üzerine, Armağan Davran, Volkan Ersoy, Mehmet Balkan, Berk Sarıbay ve Deniz Özaydın koreografilerinden oluşan bu eserler, 28 Temmuz 2016, Perşembe akşamı sahnelenecek.

Klasik bale eseri “Korsan”, 31 Temmuz 2016, Pazar gecesi seyirci ile buluşacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin müzikleri Adalphe Adam, Cesare Pugni, Leo Delibes ve Riccardo Drigo’ya ait.

Anna Marie Holmes’in koreografisiyle seyirci ile buluşacak eserin ardından Festivalin kapanış gecesinin de içinde olduğu iki performans ile konuk İspanyol topluluk Rojas & Rodriges İspanyol Flamenko Topluluğu, 2-3 Ağustos 2016, Salı ve Çarşamba geceleri kalede Flamenko rüzgarı estirecek. “Titanium” eser ile festivale renk katacak ve festivalin kapanışını gerçekleştirecek.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum’da son yıllarda düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri, festivaller ve konserler turizm ile ön plana çıkan turizm kentinin, son yıllarda kültür ve sanat ile özdeşleşen dünyanın önde gelen kentlerinden biri olma özelliğini kazanmasını sağladı. Bu nedenle uluslar arası bale festivali de gerek yerli gerekse de yabancı turistler tarafından büyük ilgi ve heyecan ile izleniyor. Dünyaca ünlü bale repertuarlarının en güzel örneklerini ve Türk Bale sanatının özgün yapıtlarını Bodrumlu sanatseverlerle buluşturmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Tarih, doğa ve kültürün aynı potada eridiği, ülkemizin turizm gözdesi Bodrum’da gerçekleştirilen festival, evrensel sanat anlayışını koruyan, kaliteden ödün vermeyen anlayışıyla genç yaşına rağmen Bodrumlu sanatseverlerin ve turistlerin gözdesi haline gelmesi bizleri de mutlu ediyor. Festivali yaklaşık 20 bin kişi izleyecek” dedi.

 

(Yaşar Anter)