BODRUM MANDALİNA ÇİKOLATASINA ULUSLAR ARASI PATENT

Dört yıl önce Bodrum’a yerleşen  makine mühendisi eşi ile birlikte açtığı çikolata mağazası atölyesinde ürettiği ve gerçeğinden ayırt edilemeyen  Bodrum Mandalinası Çikolatası’na önce ulusal patent aldı ardından uluslararası patentini almaya hak kazandı.

2002 yılında Bodrum’a yerleşerek eşi Belgüzar Aydar  ile birlikte Bodrum Chocolate isimli mağaza ve atölyeyi açan makine mühendisi Suat Aydar,  Eskiçeşme Mahallesi  Cafer Paşa Caddesi 39 numaralı binada açtığı atölyesinde eşi ile birlikte ürettiği yaklaşık 200 çeşit pasta ve çikolatanın ardından geçtiğimiz yıl ürettiği ve tamamen mandalina kabuğu ve püresi ile saf çikolatadan yaptığı Bodrum Mandalinası çikolatası’ na Türk Patent Enstitüsü’nden  geçtiğimiz yılın haziran ayında (22.6.2015- Belge no:A23G 1/00)  ulusal patent aldı. TUBİTAK VE TÜRK Patent Enstitüsü’nün desteği ile Bodrum Mandalinası Çikolatasına uluslar arası patent almak için Danimarka , Belçika ve Rusya’daki laboratuarlara müraacat etti. Üç ülkenin labaratuvarlarından gelen sonuçlar Bodrum Mandalinası Çikolatası’nın uluslararası patentini almaya hak kazandığını gösterdi.

MANDALİNA ÇİKOLATASINA ULUSLARARASI PATENT

Türk Patent Enstitüsü tarafından ulusal patentin ardından uluslararası patent almaya hak kazandığını belirten Suat Aydar “Yıllarca çikolata makineleri yaptık sattık, sonunda hayalimdeki işi 4 yıl önce eşim ile birlikte gerçekleştirdik. Bodrum’ un yok olmaya yüz tutan öncelikle mandalinasını tanıtmak için mandalina çikolatası yaptık. Tamamen doğal ve organik ürünlerle el yapımı olarak imal edilen ve kesinlikle hiçbir katkı maddesi bulunmayan çikolatalarımıza yurt içinden ve yurt dışından talep yağmaya başladı. Mandalina kabuğu ve püresini kullanarak saf çikolata ile yaptığımız ürün doğal olması nedeniyle raf ömrü sadece üç ay. Bu ürüne önce ulusal patent aldık ardından iki değerli kuruluşumuzun sayesinde uluslararası patentini almaya hak kazandık. Mandalina çikolatasının yanı sıra atölyemizde turunç, portakal, limon, bergamut karışımlarından oluşan her boyda pastalarda yapıyoruz” dedi.