BİR “YÜZLEŞME”ROMANI KAYIP MONA LİSA

Biyografi, fantazya ve felsefe türlerinin başarılı bir sentezi niteliğindeki Kayıp Mona Lisa tüm zamanların en ünlü dâhisi Leonardo da Vinci’nin gizemlerle dolu hayat hikayesinden kesitler sunarken bir yandan da okuyucuyu resmin, bilimin ve anatominin efsane insanı Da Vinci’nin kendine has hayatına, zihninde kopan fırtınalara ve meşhur Mona Lisa tablosunun yapım aşamasına götürüyor.

İki farklı zaman dilimi üzerinden işleyen kurguda Mona Lisa bir gün canlanır, ete kemiğe bürünür ve geride boş bir tuval bırakarak kayıplara karışır. Leonardo her yerde onu arar. Nihayet bir gün karşı karşıya geldiklerindeyse Mona Lisa, usta sanatkârı tanımaz ve ona “Sen de kimsin?” diye sorar. Tıpkı Tanrı’nın en muhteşem eseri olan insanoğlunun kendi yaratıcısını tanımaması gibi…

Din ile bilim birbiriyle çelişir mi? Leonardo da Vinci ateist miydi? Mona Lisa tablosuna yerleştirdiği şifreler ne anlama geliyor?

Bir yüzleşme romanı olan Kayıp Mona Lisa ateizmin sorduğu sorulara akılcı cevaplar sunarken insanın kendi kendisiyle yüzleşmesini ve yaratıcısını ne kadar tanıdığı sorusunu kendisine sormasını sağlıyor.

Yoksa siz de bir Mona Lisa mısınız?

Şebnem Pişkin yazar olarak neyi hedefliyor?

Bir yazar olarak hedefim, tek ayağımı İslam noktasında sabit tutmak suretiyle,  yazılarımla ve kitaplarımla tüm dünya milletlerini din, dil, ırk, mezhep, inanış ya da inanmayışına bakmaksızın sevgiyle kucaklamak ve İslam hakikatini herkese anlatmaktır. Bunu kendime misyon edindiğimi söyleyebilirim. Öte yandan ben de en az Leonardo da Vinci kadar meraklı biriyim ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Öğrendiğim şeyleri paylaşmak amacıyla kitaplar yazıyorum. Bu nedenle bilgi yolundaki yolculuğum devam ettiği sürece ve söyleyecek sözüm olduğu müddetçe yazmaya devem edeceğim. Şimdilerde Kudüs’le ilgili bir kitap çalışması düşüncem var. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Ayrıca 2 senedir devam eden ve piyasaya çıkmak üzere olan çocuk kitaplarım var. Kendimi bir yazı fabrikası olarak düşünüyorum. Topluma ve insanlığa fayda sağlayacak projelere imza atmaya devam etmek istiyorum.

Yazar Hakkında

Şebnem Pişkin 6 Ocak 1978’de doğdu. Ortaokulu Erenköy Kız Lisesi’nde ve liseyi İstek Vakfı Acıbadem Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi’nde okuyan yazar, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı.(1999) Bir süre iş dünyasında otomotiv, bilişim ve turizm sektörlerinde satış ve pazarlama alanında çalıştıktan sonra ilk kitabı Bir yayınlandı (2006). Bu kitabıyla Türkiye’nin en iyi 10 kişisel gelişim yazarından biri seçildi. Aynı kitap farklı yayınevlerinden üç baskı yaptı.