BİR YAZI ARACININ ÇOK ÖTESİNDE: NOTE7 İLE YENİLENEN S PEN

Samsung Galaxy Note serisinin fark yaratan özelliği S Pen, Galaxy Note 7 ile yazı yazmanın ve çizim yapmanın ötesine geçerek kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunuyor

İstanbul – 11 Ağustos 2016 – Samsung Electronics, Galaxy Note7 ile birlikte yeni S Pen’in de geliştirildiğini duyurdu. Yeni S Pen’in en önemli yenilikleri arasında, gerçek bir kalemin kullanım kolaylığına ve hassasiyetine sahip olması bulunuyor. Daha da geliştirilerek esnek maddeden yapılan kalem ucu, S Pen’in akıllı telefon ekranında kolayca kaymasına imkân veriyor. Bu da mürekkebin kağıt üzerindeki hissine çok yakın bir kullanım deneyimi sunuyor.

Note 7’de, S Pen’in üzerinde yer alan butonun yeri değiştirilerek yazma ve çizme işlemi çok daha rahat hale getirildi. Ayrıca, yeni S Pen’deki basınç hassasiyet seviyeleri de iyileştirilerek 2.048’den 4.096’ya çıkarıldı. Bir önceki modele göre yüzde 60 daha küçük hale getirilen kalem ucunun çapı 0.7 milimetre oldu.

Suya dayanıklı yazma deneyimi

Galaxy Note S Pen, pazardaki diğer cihazların aksine kullanıcıyı büyük bir zahmetten kurtararak şarjsız çalışıyor. Telefonun bir parçası olması nedeniyle, S Pen’i her daim her yerde kolayca erişilebiliyor.

S Pen dâhil olmak üzere IP68 özelliğine sahip olan Galaxy Note7, suya ve toza karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor. Her parçanın korunması için kullanılan farklı teknolojiler arasında Elektromanyetik Rezonans Teknolojisi (EMR), Baskı Devre Kartı (PCB) kalıp işlemi ve kauçuk mühürleme bulunuyor.

Dijital Karalamanın Evrimi

Samsung, Galaxy Note7, S Pen’i ekran kapalıyken bile kullanılabilecek şekilde tasarladı. Kullanıcılar, ‘Daima Açık Ekran’ özelliğinde yer alan yeni ‘Ekran Kapalı’ bildirimiyle, ‘Daima Açık Ekran’a önemli etkinlikler ya da görevleri hatırlatması için kolayca bir not iliştirebiliyorlar; aynı şekilde dijital post-it’e not düşebiliyor ya da doğrudan doğruya ekranlarına kısa notlar alabiliyorlar.

Alınan notlar bir saat süresince ekranda göründükten sonra otomatik olarak Samsung Notes uygulamasına kaydoluyor. Kullanıcı, dilediği an ‘Memo’ ikonuna çift tıklayarak aldığı notlara göz atabiliyor.

S Pen önceki versiyonlara göre daha çok özellik barındırıyor. Galaxy Note7’de tüm bu fonksiyonlar ‘Samsung Notes’ adlı uygulamanın altında bir araya getirildi.

Galaxy Note7’deki dikkat çeken bir diğer özellik gelişmiş metin girme seçeneğidir. Kutu işaretleme, numaralandırma ve font renkleri desteğinin yanı sıra yapılacaklar listesi ve alışveriş listeleri, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırıyor.

Galaxy Note7, kullanıcılara kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri altı çeşit özel çizim aracı sunuyor. Yağlı boya fırçası farklı renkleri karıştırmayı, sulu boya fırçası ise kat kat renk uygulamayı mümkün hale getiriyor. Ek olarak kullanıcı, kaligrafi fırçası ile farklı basınç seviyeleri uygulayarak fırça darbelerinin kalınlığını değiştirebiliyor.

Çok daha fazlası için yeni araçlar

S Pen elektromanyetik alan kullanıyor; böylelikle cihazla doğrudan temas halinde olmadığında dahi ekran, S Pen’i tanıyabiliyor; hatta akıllı telefon, S Pen’i 14 milimetre mesafeye kadar algılayabiliyor.

Bu yeni özellikler, akıllı telefon deneyimini çok daha eğlenceli ve kullanışlı hale getiriyor. Yaratıcı olmayı, fotoğrafları kaydetmeyi, Smart Select özelliği ile video’lardan hareketli GİF yaratmayı ve paylaşmayı mümkün hale getiriyor.

Tercüme (Translate) özelliği ise kullanıcılara sözlük açmadan S Pen ile kelimenin üzerine gelerek anlamına bakabilmeyi sağlıyor. Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition – OCR)  teknolojisi sayesinde görüntü olarak formatlanmış sözcükler tercüme edilebiliyor. 38 ayrı dili saptayabilen ‘Tercüme’ fonksiyonu, kelimeleri 71 ayrı dile çevirebiliyor.

Daha fazla bilgi için www.samsung.com/Galaxy/Note7 adresini kullanabilirsiniz.