BAHAR YORGUNLUĞUNU, DENGELİ BESLENEREK VE EGZERSİZ YAPARAK YENİN…

İlkbahar geldi. Bu, kimileri için enerji ve canlılığın kimileri için de yorgunluğun habercisi olduğu anlamına geliyor. Kış boyunca yavaşlayan metabolizmalar bu ani değişime ayak uyduramadığında; kişilerde bitkinlik ve strese neden olabiliyor. Mevsim dönüşlerinde yaşanan, kaygı, telaş, uyku bozuklukları, asabiyet, eklem ağrıları, halsizlik, dikkatsizlik gibi bazı ruhsal ve bedensel belirtilerle ortaya çıkan bu durum; ‘bahar yorgunluğu’ olarak adlandırılıyor.

Dengeli Beslen Harekete Geç Kampanyası’na rehberlik eden Uzman Diyetisyen Olcay Barış, dengeli beslenerek ve egzersiz yaparak, bahar yorgunluğu ile kolayca başedilebileceğine dikkat çekti. Düzensiz beslenmenin, bahar yorgunluğunun belirtilerini arttırdığını ifade eden Uzman Diyetisyen Olcay Barış, “Öğün atlamayın. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yiyin. Böylelikle daha az yeme ihtiyacı duyacak ve gereksiz yere kalori almayacaksınız. Porsiyonlarınızı küçültün, azar azar ve sık sık yemek yiyin. Doyduğunuz zaman yemeyi bırakın ve tabağınızda kalan yemeği bitirmeye çalışmayın. Unutmayın; doygunluk hissi yemek yendikten 20 dakika sonra hissedilmeye başlar. Yavaş yemek ve lokmalarınızı iyi çiğnemek, hem sindirim sisteminizi rahatlatır hem de daha erken doymanızı sağlayabilir” dedi.

Bahar yorgunluğunun metabolizmadaki hormonal değişimlerden kaynaklandığını belirten Uzman Diyetisyen Olcay Barış, “Bol taze yeşillikler içeren tavuklu salata, bir bardak ayran ve bir dilim tam buğday ekmeği gibi tüm besin gruplarını içeren öğünler tüketmek, bahar yorgunluğuna karşı birebirdir. Bu öğünleri kuru baklagiller ile taze sebzeler ve özellikle C vitamin açısından zengin taze meyveler gibi posalı besinlerle zenginleştirebilirsiniz. Elbette bol bol su içmeyi ihmal etmeyin” dedi. Uykusuzluğun bahar yorgunluğunun belirtilerinden biri olduğuna dikkat çeken Barış, gün içinde tüketilen çay, kahve ve kafein içeren gazlı içecek miktarının azaltılması, bunu yerine bitki çayı tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Düzenli egzersizin metabolizmayı hızlandırdığını, solunumu düzenli hale getirerek bahar yorgunluğunun olumsuz etkilerini azalttığını belirten Uzman Diyetisyen Olcay Barış, “Özellikle tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi egzersizler gevşemenizi sağlar. Eğer bunları yapmaya vaktiniz yoksa; otobüsünüzden bir durak erken inip yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi fırsatlar yaratabilirsiniz” dedi. Egzersiz yapmak için özel bir zamana ya da mekana ihtiyaç olmadığını belirten Barış şöyle devam etti: “Beslenme konusunda ailelerde kilit rol üstlenen kadınlara yönelik olarak Şenpiliç tarafından başlatılan sosyal sorumluluk projesi ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası ile hem sağlıklı beslenebilirsiniz hem de eğlenerek egzersiz yapabilirsiniz. Kampanyanın web sitesinde yer alan Zumba Eğitmeni Atakan Uğurlu’nun videolarıyla, basit Zumba hareketlerini öğrenebilir, evde yemek yaparken, elektrik süpürgesi kullanırken, çamaşır asarken hatta otururken bile uygulayabilirsiniz” dedi. (http://www.dengelibeslenhareketegec.com/harekete-g…)

‘Dengeli Beslen, Harekete Geç!..’ Kampanyası

Yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin yüzde 20.5’inin kadınların da yüzde 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Obezite’nin dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç tarafından başlattılan ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengeli beslenme ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

Ayrıntılı Bilgi ve İletişim İçin:

Tetra Medya İletişim Hizmetleri

Elif Sezginer Verün | elif@tetrailetisim.com| GSM: 0532 604 8582

Azize Aysu Durmaz | aysu@tetrailetisim.com | GSM: 0533 578 7449