Güncel

2024’TE POPÜLER OLACAK SEYAHAT TRENDLERİ

2024 beden ve ruhu dinlendirmek için yapılan tatillerin yılı olacak

Çalışma tarzındaki değişiklikler tatil anlayışını da değiştiriyor. Artık bir tatilden beklentiler arasında dijital detoksla zihni dinlendirmek, ufku genişletmek, yeni kültürler tanımak da var. Türkiye’nin lider online seyahat platformu ENUYGUN, 2024’ün öne çıkan tatil trendlerini derledi.

2024 yılı, seyahat tutkunları için heyecan verici yenilikler ve sıra dışı maceralarla dolu olacak. Enuygun.com’un derlediği 2024 yılında popüler olması beklenen seyahat trendlerinde uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasının etkisi dikkat çekiyor. Bununla birlikte 2024’te yeni kültürleri tanımak, sanat odaklı tatiller yapmak, tematik turlara katılmak, kısacası ilgi alanlarının peşinden gitmek için planlanan seyahatler popülerleşecek.

Pay’cation – (Hem çalışmak hem tatil yapmak) – İş ve Tatil Dengesi

Modern çalışma dünyasının esnekliğine mükemmel bir yanıt olan ‘Pay’cation, iş ve tatili birleştiren bir trend. Türkiye’de de örneklerine rastlanan uzaktan çalışma modeli ile sabah e-postaları kontrol edip öğleden sonra plajda vakit geçirmek, gerektiğinde uçağa atlayıp İstanbul, Ankara gibi iş merkezlerinde toplantılara katılmak mümkün olabiliyor. Özellikle uzun dönemli tatil yapmak ama bu sırada işleri de takip edebilmek isteyenler bu çalışma modeline uygun sektörleri tercih ediyor. Ayvalık, Bodrum, Alaçatı, Kuşadası gibi sahil yerleşimleri bu trend için ideal rotalar.

Bu trend, dünyanın dört bir yanından çalışma özgürlüğü ve aynı zamanda farklı noktalara seyahat etme imkanı sunuyor. Özellikle sosyal medya, içerik üreticiliği ve yazılım gibi uzaktan çalışma koşullarına uygun işlerde rahatlıkla uygulanabilecek bu trend kapsamında, sabahları Endonezya’nın Bali adasında bir plaj kafesinde içerik montajlayıp öğleden sonra ise sörf yaparak stres atmak hayal değil.

Wellness Seyahatleri – Beden ve Ruh İçin Mola

Yoğun şehir hayatından uzakta beden ve ruhu dinlendiren wellness seyahatleri, 2024’te de popülerliğini koruyacak. Bu seyahatler, yoga, meditasyon, detoks programları ve doğal terapilerle bütünsel bir iyilik hali sunuyor. Bu seyahat trendinde Hindistan’da spiritüel bir deneyim, Bali veya Tayland’daki lüks spa merkezlerinde geçirilecek zaman, yurt dışı için gözde rotalar. Yurt içinde ise Sapanca’da doğanın içindeki tesislerde dinlenmek bu trende dahil edilebilir.

Dijital Detoks – Teknolojiden Kaçış

Teknolojiden uzaklaşmak isteyenler için dijital detoks trendi ideal. Bu seyahatler, teknolojiden arınmış, sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. Bu trende göre yapılanmış, internet bağlantısının olmadığı, cep telefonunun kullanılmadığı oteller bulunmakta. Bunun yanında ücra noktalara gittikçe kapsama alanı dışına çıkıldığı da bir gerçek.

Türkiye’de internet erişimi olsa dahi telefon kapatıldığında bir boşluk hissi yaşanmasına izin vermeyen çok sayıda rota var. Karadeniz Yaylaları, Likya Yolu, Bolu Abant gibi rotaların yanı sıra dijital detoks kampları da katılımcılara birkaç günlüğüne de olsa dijital detoks imkanı sunuyor. Yola çıkan herkes Türkiye’nin her ilinde butik bir otelde kalarak kendi dijital detoksunu yapabilir.

Kişiselleştirilmiş Seyahat Deneyimleri – Size Özel Rotalar

2024 yılında, teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde seyahatler daha kişisel ve özelleştirilmiş hale geliyor. Yapay zeka destekli planlama araçları, ilgi alanlarına ve tercihlerine göre özel deneyimler sunuyor. Paris’te sanat tarihine odaklanan bir gezi, Yeni Zelanda’nın macera dolu parkurları veya İzlanda’nın büyüleyici doğa harikalarını keşfetmek gibi. Bu noktada ENUYGUN’un seyahat sektöründe bir ilk olarak geliştirdiği ENBot, en iyi tatil planını sunabilir. Nasıl bir tatil istediklerini birkaç sözcükle anlatan kullanıcılar aldıkları yanıtları yeni sorularla derinleştirerek kişisel planlarını ENBot ile birlikte hızlıca yapabilir.

Az Bilinen Destinasyonlar – Saklı Cennetler

Dünya artık “global köy” olarak nitelense ve gerek web gerekse havayolu ağıyla 7 kıta birbirine bağlansa da hala daha az bilinen destinasyonlar mevcut. Karadağ’ın Adriyatik kıyılarından Peru’nun And Dağları’ndaki gizemli köylere kadar, bu yerler keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler. 65 derece sıcaklıktaki suyuyla Aksaray’daki krater gölü Narlıgöl, Sinop’ta Akgöl, Antalya’da Sapadere Kanyonu, Bolu Sülüklügöl Tabiat Parkı, Samsun Şahinkaya Kanyonu, Elazığ Hazar Gölü Türkiye’de saklı cennetlerden sadece birkaç tanesi.

Sanat Odaklı Seyahatler – Kültür ve Sanatın Peşinde

Sanat ve kültür meraklıları için 2024, büyük galerilerden butik otellere kadar çeşitli sanat etkinlikleriyle dolu bir yıl olacak. İtalya’nın Floransa şehrinde Rönesans sanatının izlerini sürmek, New York’ta modern sanat galerilerini keşfetmek, Paris’te ve Londra’da müze gezmek bu trende dahil.

Benzer şekilde yurt içinde kültür-sanat ve tarih gezileri için dünyaca meşhur başka rotalar var. İstanbul’da Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Gaziantep’te Zeugma Müzesi kültür ve tarih meraklıları için eşsiz eserleri barındırıyor.

Yerel Seyahat ve Mikro Tatiller

Bu yılın bir başka trendi de yerel seyahatler, yani yaşadığınız şehirdeki bir bölgeye veya komşu şehirlere kısa süreli ziyaretlerde bulunmak. Türkiye bu anlamda birbirinden özel ilçelerle dolu. Örneğin bir hafta sonu İstanbul’un Avrupa yakasından Beykoz’a geçip bir gece konaklayarak bölgeyi tanımak mümkün.

Ordu’dan Samsun’a Bafra Pidesi yemeye, İzmir’den Manisa Kula’da geleneksel çömlek işçiliğini, tarihi Kula evlerini görmeye yola çıkılabilir.