Güncel

100. YIL COŞKUSU FENER ALAYI İLE ZİRVE YAPTI

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen 100’üncü yıl fener alayına binlerce kişi katıldı. Marina önünden ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle yürüyerek Bodrum Belediye meydanına gelen kalabalık, 19 Mayıs coşkusunu doya doya yaşadı. Kutlamalara katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, koro ile birlikte Onuncu Yıl Marşı’nı okudu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ile başlayan milli mücadelenin 100üncü yılı, Bodrum’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen  fener alayına binlerce kişi katıldı. Kutlamalar, şampiyonluk sevinci yaşayan Galatasaraylılar’ın coşkusuyla daha da renklendi.

 19 Mayıs fener alayı, saat 21.00’da Milta Marina önünden başladı. Bodrum Bandosu eşliğinde, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Marina önünde toplanan kalabalığa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar eşlik etti. Coşkulu yürüyüşe Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde bulunan işletmeler de marşlar ve meşalelerle destek verdi. Fener alayı, Bodrum Belediye Meydanı’nda sona erdi. Burada kurulan dev sahnede saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi  öğrencileri eşliğinde Atatürk’ün Geçliğe Hitabı okundu.

Belediye Meydanı’nda vatandaşlara seslenen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tüm Bodrum halkının ve Türkiye’nin bayramını kutlayarak şunları söyledi:

“Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Bandırma Vapuruna bindiği günkü heyecanla bizde 7 Mayıs günü Bodrumlu denizcilerimizi gurur abidemiz olan STS Okul Gemimize bindirdik. 16 Mayıs günü İstanbul’dan Samsun’a hareket ettik ve Dolmabahçe Sarayının önünden geçerken dümende ben vardım. Oradan geçerken gözlerim doldu ama biz biliyoruz ki büyük düşünürler büyük fikirler ölmez. Onların idealleri sonsuza kadar yaşar. İşte Atatürk böyle bir Ulu Önderdi. Atatürk umudun adıdır, yaşasın Atatürk, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.”

Daha sonra bir konuşma yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da “Bu cennet topraklarda yaşamamıza vesile olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  silah arkadaşları, şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum” diyerek birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının da eşlik ettiği Bodrum Oda Orkestrası ve Öğretmenler Korosu bir konser verdi. Klasik müzik ve marşlarla harmanlanan konser, izleyenleri adeta büyüledi.

Konseri meydandaki halkın arasında izleyen Başkan Aras, orkestranın gecenin finalini yaptığı Onuncu Yıl Marşında elinde Türk Bayrağı ile sahneye çıkarak koroya katıldı. Koro ile birlikte Onuncu Yıl Marşını söyleyen Başkan Aras daha sonra orkestra şefine ve organizasyonda emeği geçenlere çiçek verdi. 19 Mayıs coşkusunun zirve yaptığı Bodrum’da, etkinlikler havai fişek gösterisi ile son buldu.