Güncel

10. TRAVEL TURKEY İZMİR’DE BODRUM RÜZGARI ESTİ

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, İzmir’de gerçekleşen 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nin açılışına katılarak Bodrum standında tanıtım çalışmalarını sürdürdü. Başkan Kocadon, “Bodrum’un tanıtım mücadelesine devam ediyoruz. Bu mücadeleyi de hiçbir zaman bırakmayacağız.” dedi. 

Bodrum tanıtım çalışmaları; 08-11 Aralık 2016 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nde kurulan Bodrum standıyla devam etti. Bodrum Ticaret Odası’nın organizasyonluğunda, Bodrum Tanıtma Vakfı’nın destekleriyle kurulan Bodrum standının ev sahipliğini Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon ile Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon birlikte yaptı. Standı gün içinde çok sayıda katılımcı ziyaret ederek bilgiler aldı.

Fuarın ilk günü stantta düzenlenen açılış kokteyline; Muğla Valisi Amir Çiçek, Denizli Valisi ve Muğla Eski Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi Hülya Kocadon, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Veli Çelik, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Ali İnan,  Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Yunanistan’ın Rodos Adası Belediye Kültür ve İletişim  Daire Başkanı Teris Chatzhoannou, Rodos basını, Bodrum Ticaret Odası Üyeleri, BOTAV (Bodrum Tanıtma Vakfı) üyeleri ve turizmciler olmak üzere çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Bodrum mandalina gazozunun yanı sıra satsumadan yapılmış Bodrum’un yerel lezzetlerini yansıtan içecek ikramlarının yapıldığı kokteylin sponsorluğunu Bodrum Mandalin Bar ile Kule Bar üstlendi.

“Doğa ile iç içe adım adım Bodrum” sloganıyla hazırlanan Bodrum standını ziyaret eden konuklarını, stantta özel olarak ağırlayan Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon ile Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgiler verdi. Ülkemiz turizm faaliyetleri ve sektörün durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak fikir alışverişi yaptı. 

Gelen soruları da yanıtlayan Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “2016 turizmini şöyle değerlendirdiğimizde; bütün Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da bir düşüş yaşadık ama biz Bodrum’un çok faal bir tanıtım atağına başlamıştık. Ve bazı ülkelerde de bu yükselişi yakaladık, çok fazla olmasa da. Artık Anadolu turizminin de ne kadar önemli olduğunu,  Türkiye bir defa daha gördü. Bugün yine İzmir’deki fuarda hep beraberiz. Bodrum standına ilgiyi görüyorsunuz.  Anadolu halkı Bodrum’u çok seviyor ve bizler de onları çok seviyoruz. Umarım ki en kısa sürede, hem Türkiye’miz için hem de komşularımız için birçok olay sona erer. Tekrar dünyada barış, ülkemde barış ve huzur  sağlandığı zaman turizm de tekrar kendiliğinden canlanacaktır. Buna inanıyorum. Ama biz yine de, hiçbir zaman mücadelemizi bırakmayacağız. Bodrum’un tanıtım mücadelesine devam ediyoruz. Daha farklı konular üzerinde çalışıyoruz ki bunlar, Bodrum’a alternatif turizm sağlayacak çalışmalar. Şimdi de biliyorsunuz, yeni yürüyüş yollarıyla Bodrum’a farklı bir turizm boyutu kazandırıyoruz.  Tüm çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Başkan Mehmet Kocadon, daha sonra beraberindekilerle birlikte İzmir, Muğla, Diyarbakır, Marmaris ve GEKA’nın stantlarını da ziyaret ederek Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Ali İnan, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cemil Alp başta olmak üzere birçok yetkiliyle görüşerek sohbet etti.

36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılımcının bulunduğu fuarda; A.B.D., Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, KKTC, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, S. Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve gibi ülkelerden sektör temsilcilerinin verimli görüşmeler yapması umuluyor.