KARBON PEELING İLE CİLDİNİZİ YENİLEYİN

Özellikle daha pürüzsüz bir cilde ulaşmak ve cilt lekelerinden kurtulmak amacıyla kullanılan cilt yenileme yöntemlerinden biri olan karbon peeling, yazın da uygulanabiliyor. Lazerle uygulanan ciltte yenilenme ve kolajen üretiminde artış sağlanan karbon peeling ile ilgili Acıbadem Bodrum Hastanesi Medikal Estetik Kliniği Sorumlusu Dr. Ece Şimşek sorularımızı yanıtladı…

Karbon peeling nedir, nasıl uygulanır?

Karbon Peeling; karbon atomunun ve lazerin ortak çalışması sonucu daha çok yüz ve dekolte bölgesine uygulanan bir cilt yenileme yöntemi. İşlem, cilt yüzeyine karbon kreminin uygulanmasının ardından, lazer ışınları ile temizlenmesi esasına dayanıyor. Lazerin enerjisi karbonu ateşleyerek vücutta termal hasar yaratıyor ve ciltte yenilenme işlemi gerçekleşiyor. Böylece hem ciltte kadifemsi bir yumuşaklık oluşuyor, hem de kolajen üretimi uyarılmış oluyor.

Özellikle uygulanması gereken bir dönem var mıdır?

Karbon peelingin en güzel yanı uygulama için herhangi bir zaman kısıtlaması olmaması. Daha önce cilt yenilemede lazer cihazlarından fraksiyonel co2 lazer kullanılıyordu. Hala kullandığımız endikasyonları olmakla birlikte ciltte kızarıklık ve tahriş ortaya çıkabiliyordu. Ancak karbon peelingde kızarıklık ve tahriş oluşmuyor ve elde edilen fayda artıyor.

Sağladığı avantajlar nelerdir?

Yaz, kış her mevsim uygulanabilen bu yöntemle cildi soymadan ve tahriş etmeden peeling yapmak mümkün olabiliyor.  Acısız bir uygulama olduğu için de oldukça konfor sağlıyor. Ayrıca, cilt üzerinde kızarıklık gibi bir etki yaratmadığından, işlemin hemen sonrasında günlük hayata devam etmek mümkün olabiliyor.

Uygulama sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Özel olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmasa da, uygulama sonrasında güneş koruyucunuzu ve nemlendiricinizi kullanmakta yarar görülüyor.

Kimlerde karbon peeling uygulanamaz?

Uygulama yapılan bölgede cilt lezyonu bulunan ve kullandıkları ilaçlar nedeniyle lazer ışınından kaçınması gerekenlere karbon peeling uygulanamıyor. Ancak bunun dışında kadın ve erkeklerde her cilt tipinde kullanılabiliyor.

Etkin bir sonuç alabilmek için kaç seans uygulanması gerekir?

Kişinin cildine göre seans sayısı değişmekle birlikte başlangıç için 5-6 seans uygulama yapılıyor. Sonrasında yine kişinin cilt yapısı ve yaşına göre seanslar altı ayda ya da yılda bir tekrarlanabiliyor. Ayrıca diğer antiaging yöntemlerle mükemmel bir kombinasyon oluşturduğu için böyle bir durumda da seans sayısı ya da periyodu değişkenlik gösterebiliyor. Sonuçlar 3. haftadan itibaren gözle görülür şekilde artıyor ve bu artış aylar içinde devam ediyor.

Karbon peelingin cildinize kazandırdıkları

  • Cildin canlılık ve parlaklığını artırır.
  • Her hangi bir travma yaratmadan doku yenilenmesini sağlar.
  • Cilt üzerindeki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanır.
  • Cilt tonu dengelenir.
  • Cilt lekelerinin görünümünü azaltır.
  • Kolajen sentezini uyararak cilt yenilenmesini hızlandırır.